Pasaulyje

2021.02.11 09:29

Lenkijos žiniasklaida nusidažė juodai: dėl valdžios sprendimų „galima pasijusti it Rusijoje“

LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2021.02.11 09:29

Lenkijoje praėjusią parą įvyko nepriklausomos žiniasklaidos protestas prieš papildomus reklamos apmokestinimus. Tai, pasak protestuojančiųjų, yra dešiniojo sparno Vyriausybės bandymas pakirsti spaudos laisvę Lenkijoje. Krokuvoje gyvenanti Liana Dadu LRT Radijui sako, kad nauju mokesčiu norima dar labiau užgniaužti nepriklausomą žodį vis labiau nuo demokratijos principų tolstančioje Lenkijoje.

Dalis žiniasklaidos praėjusią parą kaimyninėje šalyje nepranešė jokių naujienų. Tai yra didžiulis smūgis nepriklausomai žiniasklaidai, kuri didžiąja dalimi gyvena iš komercinių lėšų ir reklamų, sako L. Dadu. „Bus labai sunku išlaikyti tokį žiniasklaidos lygį“, – priduria ji.


Šiuo metu reklamos mokestis nėra didelis, tačiau, anot pašnekovės, jis, priklausomai nuo žiniasklaidos tinklo, gali didėti nuo 2 proc. iki 15 proc. „Didžiausias smūgis bus mažiems leidėjams“, – neabejoja L. Dadu.

Lenkijos Vyriausybė tokį sprendimą komentuoja tuo, kad juntamas lėšų trūkumas koronaviruso pandemijos metu. Žadama surinktas lėšas skirti kultūros ir sveikatos apsaugos sritims. Tačiau tokiais Lenkijos valdžios pasiteisinimais L. Dadu nelinkusi tikėti.

„Nežinia kur tie pinigai nukeliaus. Tuo pačiu metu valstybė didžiausiai kompanijai TVP (Lenkijos nacionaliniam transliuotojui – LRT.lt) skiria 450 mln. eurų subsidijų, – stebisi pašnekovė. – Taigi, iš naujo mokesčio surinktos lėšos gali keliauti ir tam pačiam TVP.“

Šiuo metu veikia tik valstybinio transliuotojo laidos ir tai yra labai panaši situacija, kaip kad yra Rusijoje.

L. Dadu tikina, kad šiuo metu kaimyninėje šalyje medijų žiūrovai ir klausytojai gali pasijusti it Rusijoje. „Kaip ir visada visuomenė čia, Lenkijoje, yra susiskaldžiusi, tačiau, žinoma, tie, kurie naudojosi komercinės žiniasklaidos priemonėmis, protestą remia.

Šiuo metu veikia tik valstybinio transliuotojo laidos ir tai yra labai panaši situacija, kaip kad yra Rusijoje“, – pavojaus varpais dėl užgniaužiamo laisvo žodžio skambina Liana Dadu iš Krokuvos.

Plačiau apie žiniasklaidos protestą Lenkijoje – radijo įraše.


Parengė Vismantas Žuklevičius.

Populiariausi