Pasaulyje

2021.02.12 16:27

Ne patriotizmas, o spaudimas: Putiną „remiantys“ pasirodymai atskleidžia niūrią Kremliaus padėtį

Matthew Luxmoore, „Radio Free Europe/Radio Liberty“, LRT.lt2021.02.12 16:27

Po antivyriausybinių protestų, sausio pabaigoje ir vasario pradžioje nuvilnijusių per visą Rusiją, ima ryškėti visai kita tendencija. Daugelyje šalies miestų studentai ir darbuotojų kolektyvai susirenka įrašyti Vladimirą Putiną remiančius choreografinius etiudus.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ (RFE / RL) originalus kūrinys.

Sibire, Urale ir miestuose aplink Maskvą gamyklų ir fabrikų darbininkai, apsirengia įprasta darbine uniforma ir vieningai mojuoja rankomis, skambant patriotinei muzikai ir tokiems šūkiams kaip „Putinas yra mūsų prezidentas!“ ir „Vladimirai Vladimirovičiau, mes su tavimi!“

Vyriausybinis organas „Rossijskaja gazeta“ džiūgauja: „Gamyklų darbininkai, savanoriai, sportininkai, pagrindinių įmonių darbuotojai ir tiesiog neabejingi žmonės su dėkingumo žodžiais iš vaizdo įrašų kreipiasi į Vladimirą Putiną“.

Tačiau dalyvių liudijimai rodo, kad pasirodymus, kuriuos filmuojant daugeliu atvejų nepaisoma socialinio atstumo ir kaukių dėvėjimo taisyklių, vargu ar būtų galima pavadinti spontanišku meilės jau 21 metus šaliai vadovaujančiam V. Putinui pliūpsniu.

Maskvos teisės mokyklos studentai teigia gavę identiškus pranešimus, kad 50 iš jų suteikiama galimybė dalyvauti renginyje, kurį transliuos nacionalinė televizija, be to, jie kviečiami susitikti su įstatymų leidėjais parlamento žemuosiuose rūmuose – Valstybės Dūmoje – kurie iš dalies ir organizuoja šį renginį.

Tai bus renginys, „palaikantis mūsų šalį kaip lyderę kovoje su COVID“, – rašoma vieno studento paviešintoje žinutėje, kurią internete paskelbė opoziciją palaikantis studentų žurnalas DOXA.

Tačiau kai jie atvyko į Maskvos viešbutį, kuriame turėjo būti filmuojamas trumpas vaizdo įrašas, paaiškėjo, kad renginys neturi nieko bendra su pandemija. Vietoje to studentai buvo pastatyti priešais didelį ekraną, kuriame buvo surašyti V. Putiną šlovinantys šūkiai, ir paprašyti juos skanduoti, tuo pačiu metu mojuojant Rusijos vėliavomis.

Šis susibūrimas Maskvoje buvo tik vienas iš daugelio Vyriausybę palaikančių renginių, kuriais buvo bandoma parodyti valstybės sankcionuotą reakciją į sausio 23 d., sausio 31 d. ir vasario 2 d. vykusius protestus, kurių metu buvo reikalaujama paleisti įkalintą opozicijos politiką Aleksejų Navalną.

Prieš kiekvieną iš minėtų protestų Rusijos valdžia vykdė kratas opozicijos aktyvistų namuose ir būstinėse ir net ėmėsi veiksmų prieš socialinės žiniasklaidos platformas, kuriose buvo platinami A. Navalną palaikantys vaizdo įrašai, pavyzdžiui, prieš Kinijoje sukurtą vaizdo įrašų programą „TikTok“, kurioje tokie klipai buvo peržiūrėti mažiausiai 100 mln. kartų.

Rusijos ryšių priežiūros tarnyba pareikalavo, kad „TikTok“ pašalintų tokio pobūdžio turinį, ir grasino skirti nemenkas baudas bet kuriai platformai, skelbiančiai protestuoti raginančią medžiagą. Tačiau grotažymėmis #FreedomForNavalny („Laisvę Navalnui“) buvo žymima vis daugiau ir daugiau turinio, o valdžios grasinimai, panašu, tik įpylė žibalo į ugnį.

Kaip tik tuo metu prasidėjo V. Putiną remiantys paradai ir pasirodė konkuruojančios grotažymės #PutinIsOurPresident („Putinas mūsų prezidentas“).

Barnaule asbesto gamyklos darbininkai įmonės „Instagram“ puslapyje paskelbė pagal pačių choreografiją sukurtą vaizdo įrašą su prierašu: „Tai yra mūsų šalis, mūsų pilietinė pozicija ir mūsų pasirinkimas!“

Samaroje keliasdešimt moksleivių susirinko futbolo stadione ir pradėjo šokti pagal populiarios roko grupės „Liube“ dainą. Vaizdo įrašo pradžioje kažkoks vyras pareiškia: „Jaunimas yra mūsų tėvynės širdis ir variklis. Samaros jaunimas palaiko Putiną, mūsų prezidentą!“

Pirmasis tokio pobūdžio pasirodymas buvo surengtas Jekaterinburge, kur keli šimtai darbininkų šoko internetinio prekybos centro „Sima-Land“ sandėlyje pagal tą pačią „Liube“ dainą. „Sima-Land“ savininkas Andrejus Simanovskis vietos naujienų agentūrai E1.ru sakė, kad „paprasčiausiai norėjo“ įrašyti šį klipą ir kad jis niekaip nesusijęs su per Rusiją nuvilnijusia protestų banga.

Tačiau prisistatyti nepanoręs renginio dalyvis vėliau tai pačiai naujienų agentūrai pasakojo, kad darbuotojų iš pradžių buvo prašoma nusifilmuoti vaizdo įraše, išreiškiant džiaugsmą dėl galimybės grįžti į darbo vietą po kelių savaičių nuotolinio darbo dėl koronaviruso pandemijos.

„Niekas mūsų neįspėjo, kad reikės skanduoti šūkius apie V. Putiną. Jie nepaliko mums kito pasirinkimo“, – sakė darbuotojas.

Kita dalyvė Olga Poltaranova rėžė tiesiai šviesiai.

„Taip, aš šokau. Taip, pati to norėjau. Taip, aš myliu Putiną, todėl atsikniskit nuo manęs su savo nuomonėmis“, – rašė ji Rusijos socialinės žiniasklaidos platformoje VK.

Populiariausi