Pasaulyje

2021.02.10 13:59

Rusijos televizija pasityčiojo iš Navalno – surengė namo, kuriame sveiko Kremliaus kritikas, „ekskursiją“

Mike Eckel, „Radio Free Europe/Radio Liberty“, LRT.lt2021.02.10 13:59

Anonsai žadėjo tikrą bombą – Rusijos valstybinė televizija sakėsi nuplėšianti „prabangaus“ namo Vokietijoje, kur gyveno opozicijos politikas Aleksejus Navalnas, bandydamas atgauti jėgas po vos mirtimi nesibaigusio, kaip manoma, Rusijos saugumo agentų įvykdyto, apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiagą, stogą.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ (RFE / RL) originalus kūrinys.

Ir kokių gi „sprogstamųjų užtaisų“ žurnalistams pavyko rasti? Viloje buvo kavos aparatas, pastato baseine vanduo maloniai šiltas, o šepečiai tualetuose pakankamai geros kokybės.

Praėjus vos kelioms dienoms po laidos, Rusijos socialinė žiniasklaida sumirgėjo reportažą iš Vokietijos pašiepiančiomis šmaikščiomis pastabomis ir memais, puikiai atspindėjusiais visą situaciją – daug triukšmo dėl nieko.

Tuo tarpu sensacingi ir šmaikštūs Aleksejaus Navalno valdžios korupcijos tyrimai ne vieną mėnesį išsilaikė Rusijos žiniasklaidos dėmesio centre ir įgavo dar daugiau svorio po rugpjūtį įvykdyto pasikėsinimo jį nunuodyti ir dramatiško grįžimo sausį į Maskvą, kur jis nedelsiant buvo sulaikytas.

A. Navalno ir jo bendražygių gebėjimas patraukti visuomenės dėmesį ir pakurstyti antivyriausybines nuotaikas jau kuris laikas kankina Kremlių ir valstybei priklausančią bei jos finansuojamą žiniasklaidą, kuri paprastai dominuoja Rusijos eteryje ir spaudos kioskuose.

Pagrindinis to įrodymas – kitą dieną po A. Navalno sulaikymo (sausio 17 d.) paviešintas dviejų valandų trukmės jo komandos susuktas dokumentinis filmas, kuriame pasakojama apie milžiniškus Versalį primenančius rūmus ant Juodosios jūros skardžio, – šiuo metu yra žiūrimiausia „YouTube“ laida rusų kalba. Filme, pavadintame „Putino rūmai. Vieno kyšio istorija“, pasakojama apie 1,7 mlrd. JAV dolerių kainavusį Vladimiro Putino dvarą, kurio statybos buvo finansuojamos per artimiausių Rusijos prezidento bendražygių įsteigtų ofšorinių bendrovių tinklą.

Vasario 7 d. valstybinės televizijos laidoje „Vesti Nedeli“ buvo parodytas 7 minučių trukmės atsakas į dokumentinį filmą apie V. Putino rūmus.

Tam tikra prasme.

Televizijos „Rossija-1“ kuriama ir visoje šalyje transliuojama „Vesti nedeli“ yra pagrindinė šio kanalo sekmadienio vakaro žinių laida. Ją veda ugningasis vedėjas Dmitrijus Kiseliovas, išgarsėjęs nevienareikšmiais pareiškimais, pavyzdžiui, pagyromis, kad Rusija be didesnio vargo gali paversti JAV „radioaktyviais pelenais“.

Išleistas iš Berlyno ligoninės, kur buvo gydomas ir kur vokiečių medikai nustatė, kad buvo apnuodytas chemikalais, susijusiais su sovietmečiu sukurta nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“, A. Navalnas beveik du mėnesius bandė atgauti jėgas, apsistojęs viloje Freiberge, Vokietijos pietvakariuose.

„Vesti nedeli“ žurnalistams pavyko patekti į A. Navalno nuomotos vilos vidų ir susukti reportažą, neva atskleidžiantį kovotojo su korupcija polinkį išlaidauti.

Viena iš reportažo autorių Anastasija Popova žiūrovams pasakojo apie „erdvią svetainę, dvi sofas, televizorių. Šviežius vaisius ant stalo“ ir nemokamą vyno butelį ant baro virtuvėje.

A. Popova net įsigudrino paplaukioti vilos baseine ir apžiūrėti vonios kambarį, kur nepraleido pro akis tualeto šepečio.

„Blizga, bet ne per daug“, – sakė ji.

Tualeto šepetys yra aliuzija į dokumentinį filmą apie Putino rūmus, kur A. Navalno komanda, remdamasi architektūros ir dizaino dokumentais, teigia, kad viename iš vonios kambarių galima rasti 700 JAV dolerių kainavusį tualeto šepetį. Kai kurie A. Navalną palaikantys protestuotojai į gatves išėjo nešini tualeto šepečiais.

Kremlius neigia, kad rūmai priklauso V. Putinui. Praėjus kelioms dienoms po dokumentinio filmo pasirodymo, V. Putino vaikystės draugas ir buvęs dziudo partneris milijardieriaus Arkadijus Rotenbergas viešai pareiškė, kad dvaro savininkas yra jis.

Laidoje „Vesti nedeli“ parodyto reportažo iš Vokietijos rengėjai pranešė, kad 300 kvadratinių metrų ploto dviejų aukštų vilos nuoma dienai atsieina 530 eurų – šios sumos nepavyko patvirtinti nepriklausomais kanalais. Vis dėlto naujienų agentūrai „Current Time“ pasisekė rasti viešą skelbimą, kuriame šią vilą siūloma išsinuomoti už mažiau kaip pusę minėtos sumos.

Tuo tarpu vilos savininkas nepriklausomam naujienų kanalui „TV Dožd“ sakė, kad Rusijos žurnalistai išsinuomojo rezidenciją, apsimetę turistais iš Belgijos. Kaip teigia kanalas, pagrindinis reportažo autorius pasinaudojo išgalvota prancūziška pavarde.

Savininkas taip pat tvirtino kreipęsis į Vokietijos teisėsaugą po to, kai Rusijos žurnalistai be jo sutikimo nufilmavo jį paslėpta kamera.

Po šio reportažo laidoje „Vesti nedeli“ buvo parodytas dar vienas reportažas apie netoliese esančią kino studiją, kur A. Navalno komanda nufilmavo ir sumontavo dokumentinį filmą apie V. Putino rūmus.

Vėliau pagrindinis A. Navalno pagalbininkas Leonidas Volkovas „TV Dožd“ sakė, kad „Vesti nedeli“ išpūtė vilos nuomos kainą, kurią, jo teigimu, apmokėjo rusų verslininkas multimilijonierius Jevgenijus Čičvarkinas, šiuo metu gyvenantis savanoriškoje tremtyje Londone. Anot L. Volkovo, J. Čičvarkinas taip pat padėjo sumokėti už studijos nuomą.

Nemažai informacijos apie savo finansus gydantis Vokietijoje kiek anksčiau pats A. Navalnas paskelbė savo „Instagram“ paskyroje.

„Užsiimi žurnalistika. Lūkesčiai: rengi šaunius reportažus ir atskleidi visą tiesą. Realybė: nufilmuoji A. Navalno tualetą ir parodai vyno butelį už 2 eurus, pavadindamas tai prabangiu gyvenimo būdu“, – socialiniame tinkle „Twitter“ iš reportažo šaipėsi vienas pagrindinių A. Navalno komandos narių Ruslanas Šavedinovas.

Vladimiras Milovas, buvęs Rusijos energetikos viceministras, vėliau tapęs griežtu Kremliaus kritiku, išjuokė „Vesti“ reportažą, sakydamas, kad jame parodytas vidutinio vokiečio būstas.

Ir palygino jį su vidutiniu būstu Rusijoje, kur, jo teigimu, daugelis gyvenamųjų patalpų neturi net vandentiekio, karšto vandens ar dušo.

A. Navalnui grįžus į Rusiją, du savaitgalius iš eilės visoje šalyje vilnijo protestai – vieni didžiausių pastaruoju metu. Vasario 2 d. A. Navalnui buvo skirta reali įkalinimo bausmė už lygtinio paleidimo sąlygų pažeidimą 2014 m. byloje, kuri, A. Navalno teigimu, yra politiškai motyvuota. Šis sprendimas dar labiau pakurstė gatvės protestus ir brutalią riaušių policijos reakciją į juos.

Vokietijos valdžia priėjo išvadą, kad A. Navalną buvo bandoma nunuodyti chemine medžiaga, susijusia su „Novičiok“, kuris į visuomenės akiratį pakliuvo 2018 m., kai jį, kaip manoma, panaudojo Rusijos agentai, mėginę Anglijoje nužudyti buvusį Rusijos žvalgybos darbuotoją.

Vėliau laboratorijos Švedijoje ir Prancūzijoje bei Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos ekspertai patvirtino vokiečių išvadas.

Be fizinio smurto, Kremlius ne kartą siekė diskredituoti A. Navalną, teigdamas, kad jis yra CŽA, MI6 ar kitų panašių agentūrų finansuojamas užsienio agentas.

„Trijų NATO šalių žvalgybos agentūros sukūrė šmeižikišką dokumentinį filmą apie menamus rūmus, o A. Navalnas buvo pakviestas tik kaip užkadrinis balsas, – tvirtino D. Kiseliovas, komentuodamas „Vesti nedeli“ parodytą reportažą. – Tikslas aiškiai buvo pakenkti asmeniškai prezidentui V. Putinui, kaip nacionaliniam lyderiui, ir pačiai Rusijai.“

Nors tyrimas apie V. Putino rūmus Rusijoje sumušė „YouTube“ įrašų žiūrimumo rekordus, jo poveikis visuomenės nuomonei apie V. Putiną nebuvo toks ryškus.

Nepriklausomo „Levada“ centro apklausa parodė, kad filmą peržiūrėjo daugiau nei ketvirtadalis rusų, tačiau dauguma respondentų – 77 proc. – mačiusių ar girdėjusių apie A. Navalno komandos atliktą tyrimą teigė, kad jų nuomonė apie V. Putiną nepakito.