Pasaulyje

2021.02.10 11:51

Įvykiai Baltarusijoje. VRM žada užkirsti kelią bet kokiems protestams per „liaudies susirinkimą“

BNS2021.02.10 11:51

Baltarusijoje vykstant „liaudies susirinkimui“, šalies teisėsaugos institucijos užkirs kelią bet kokioms nesankcionuotoms akcijoms, pareiškė Vidaus reikalų ministerija.    

Baltarusijos autoritarinio lyderio Aliaksandro Lukašenkos sušauktas jam lojalių delegatų „liaudies susirinkimas“, kuriame jis ketina pristatyti žadėtas reformas, vyks ketvirtadienį ir penktadienį.

„Pagrindinis milicijos darbuotojų uždavinys šiomis dienomis – užkirsti kelią pažeidimams, išaiškinti elgesio taisykles ir atsakomybę. Tuo pat metu teisėsaugininkai neleis rengti jokių nesankcionuotų akcijų vykstant svarbiam visuomeniniam ir politiniam renginiui“, – rašoma trečiadienį VRM tinklalapyje paskelbtame pranešime.

Ministerija pabrėžė, kad tvarka bus užtikrinta.

„Bet kokie neteisėti veiksmai bus užkertami, o kiekvienam jų – pateiktas teisinis įvertinimas“, – nurodė ministerija.

VRM taip pat informavo, kad susirinkimo išvakarėse vidaus reikalų institucijos imasi visų būtinų priemonių viešajam saugumui užtikrinti.

„Be kita ko, tai susiję su didelio žmonių skaičiaus atvykimu į sostinę. Organizuoti delegatus vežančių autobusų kolonų judėjimo maršrutai, nustatytos laikinos transporto stovėjimo vietos“, – sakė VRM atstovai.

Baltarusiją jau pusmetį krečia masiniai protestai dėl rugpjūčio 9-osios prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas A. Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 metų.

Opozicija ir Vakarų demokratijos tvirtina, kad šie rinkimai buvo suklastoti. Opozicija jų nugalėtoja laiko politikos naujokę Sviatlaną Cichanouskają, kovoje dėl prezidento posto pakeitusią savo įkalintą vyrą.

Autoritarinis šalies lyderis pernai lapkritį pažadėjo priimti Konstitucijos pataisas. Šį pažadą A. Lukašenka paskelbė praėjus kelioms savaitėms po to, kai šalyje tęsiantis protestams pasirodė mitinge ginkluotas Kalašnikovo automatu, o demonstrantus vadino „žiurkėmis“.

Ketvirtadienį sostinėje Minske prasidėsiančiame „liaudies susirinkime“ turėtų dalyvauti apie 2 700 delegatų iš režimui lojalių struktūrų, pradedant vietos tarybomis ir baigiant darbininkų organizacijomis.

Šis formatas „paveldėtas“ iš Sovietų Sąjungos, kur vykdavo panašūs Komunistų partijos suvažiavimai. Toks „liaudies susirinkimas“ neturi teisėkūros įgaliojimų ir jame neatstovaujama opozicijai.

Pernai A. Lukašenka sakė, kad jo tikslas yra pristatyti pakeitimų projektus ir galiausiai nuspręsti, „kaip judėsime pirmyn ir kokiomis sąlygomis“.

Tačiau baltarusių opozicijos lyderė, buvusi kandidatė į prezidentus Sviatlana Cichanouskaja, kuri iškart po rinkimų buvo priversta pasitraukti į Lietuvą, naujienų agentūrai AFP sakė, kad niekas nieko nesitiki.

Anot jos, delegatai neturi tikro ryšio su paprastais piliečiais, todėl šis susirinkimas „neturi reikšmės baltarusiams“.

S. Cichanouskaja pranešė, kad režimui nepritariantys baltarusiai internete organizuos alternatyvų renginį A. Lukašenkos „liaudies susirinkimui“.

Ji sakė esanti tikra, kad šis renginys sustiprins protestus prieš režimą Baltarusijoje.

„Baltarusijos žmonės pradėjo iniciatyvą, kuri vyks lygiagrečiai su nacionaliniu susirinkimu. Ji vyks internete, skaitmeninėje platformoje, kur žmonės analizuos kandidatų rinkimą. Kandidatai neturi būti parinkti prezidento, jie turi būti išrinkti“, – sakė S. Cichanouskaja penktadienį spaudos konferencijoje po susitikimo su Lietuvos užsienio reikalų ministru Gabrieliumi Landsbergiu.

„Mes kovojame už demokratiją, bet taip pat svarbu gyventi demokratijoje, ir tai pirmasis žingsnis, kad žmonės galėtų prisiimti atsakomybę už savo sprendimus (...). Esu tikra, kad po šio renginio protestų judėjimas sustiprės. Jis sustiprės, atsinaujins bet kokiu atveju, bet tai bus gera priežastis tam“, – teigė ji.

A. Lukašenka yra dukart rengęs konstitucinius referendumus. Abu kartus buvo prastumtos pataisos, sustiprinusios prezidento valdžią.