Pasaulyje

2021.02.10 16:04

Vakarų vykdoma politika Rusijai vėl sukėlė nuoskaudą: atsisakė dalyvauti ESBO kariniame seminare

LRT.lt2021.02.10 16:04

Rusijos kariuomenės atstovai pirmą kartą per 30 metų atsisakė deleguoti atstovus į Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) rengiamą karinį seminarą, dėl „pašlijusių santykių su Vakarais“, rašo „The Moscow Times“.

Rusijos kariuomenės žinutėje rašoma, kad dalyvavimo seminare atsisakyta, dėl „nedraugiškų Vakarų šalių politinių sprendimų, orientuotų į Rusiją“.

Vyriausiasis Rusijos derybininkas dėl ginklų kontrolės Konstantinas Gavrilovas sprendimą grindė Vakarų šalių pratybomis ir žvalgomaisiais skrydžiais šalia Rusijos sienos.

„Amerikiečiai mus kvietė dalyvauti, buvome sulaukę prašymo. Tačiau atsakėme jiems, kad Rusijos gynybos ministerija mano, kad dalyvauti tokiame seminare yra netinkama dėl Vakarų šalių kariuomenių vykdomų pratybų šalia Rusijos sienos“, – tikino K. Gavrilovas.

Rusija kaltina Vakarų valstybes, „neva jų naikintuvai praėjusiais metais 170 kartų bandė pažeisti šalies oro erdvę“.

Praėjusių metų pabaigoje NATO pasidalino pranešimu, kad daugiau nei 400 kartų pilotams teko atlikti misijas, siekiant apsaugoti šalių oro erdvę, ir kad 90 proc. tokių pažeidimų vykdė Rusijos pilotuojami lėktuvai.

„Pastaraisiais metais matome vis daugiau Rusijos kariuomenės veiksmų šalia aljanso sienų“, – tikino NATO atstovė spaudai Oana Lungescu.

„NATO naikintuvai visada pasiruošę atlikti savo pareigą ir stabdyti neaiškius ar iš anksto nesuplanuotus skrydžius šalia mūsų sąjungininkų sienų“, – tuomet pridūrė O. Lungescu.

NATO tikino, kad Rusijos kariniai lėktuvai ir naikintuvai labai dažnai nepraneša apie savo poziciją ir aukštį ore, nepateikia informacijos apie skrydžio planą ir nekomunikuoja su skrydžių kontrolieriais, taip sukeldami riziką taikiems lėktuvams.

Politikos apžvalgininkai tikina, kad toks Rusijos sprendimas kenkia ESBO veiklai ir bendroms diskusijoms dėl šalių saugumo užtikrinimo.

„Tai didelis smūgis ESBO organizacijai, nes tai buvo vienintelis forumas, kuriame Rusija ir Vakarai reguliariai užmegzdavo diplomatinius ir karinius dialogus, nepaisant sudėtingų šalių santykių“, – rašė diplomatijos apžvalgininkė Stephanie Liechtenstein.

K. Gavrilovas patikino, kad Rusija dalyvaus kai kuriuose seminaro renginiuose nuotoliniu būdu.