Pasaulyje

2016.04.20 11:27

IS Europai grasina jau ir branduolinėmis atakomis

LRT.lt 2016.04.20 11:27

„Islamo valstybės“ (IS) teroristai planuoja įvykdyti ne tik biologines, bet ir branduolines atakas Didžiojoje Britanijoje ir Europoje, įspėja Europos Sąjungos ir NATO saugumo vadovai, skelbia telegraph.co.uk.

Pareigūnai remiasi „pagrįstu susirūpinimu“, kad Islamo fanatikai Sirijoje ir Irake bando įsigyti masinio naikinimo priemonių: radiologinių, kurie yra skirti skleisti radiacijai, biologinių ir cheminių ginklų.

Teroristų grupė ieško naujų būdų kaip apeiti saugumo priemones, pavyzdžiui, implantuoti sprogmenis žmogaus kūne ar panaudoti autonominius automobilius, kuriems nereikia vairuotojų.

Taip pat baiminamasi, kad IS gavo seniau Irakui priklausiusių trumpojo nuotolio raketų atsargų, pavyzdžiui, žemė-oras raketų.

Pasak Europos Komisijos kovos su terorizmu koordinatoriaus pavaduotojo Jorge‘o Berto Silvos, IS pademonstravo interesą įsigyti cheminių, biologinių, radioaktyvių ir branduolinių (CBRB) medžiagų. Šie įtarimai kilo tada, kai po Briuselio atakų paaiškėjo, kad buvo filmuojama Belgijos branduolinės srities aukšto rango pareigūno namų teritorija. Baiminamasi, kad tokiu būdu buvo ieškoma būdų, kaip įsigyti minėtų medžiagų.

„Kai kalbame apie CBRB, tai tikrai yra „pagrįstas susirūpinimas“, – pridūrė J. B. Silva.

Jam pritarė ir NATO generalinio sekretoriaus kylančių saugumo grėsmių reikalams pavaduotojas Jamie Shea: „Mes žinome, kad teroristai bando įsigyti šių medžiagų.“

J. Shea taip pat įspėjo, kad IS gali pasidalinti į dvi grupes – viena grupė siektų apginti taip vadinamą IS kalifatą Sirijoje ir Irake, kur dėl koalicijos oro antskrydžių vis labiau prarandamos pozicijos, o antra – koncentruotųsi į būsimas atakas Europoje.

Anot J. Shea, tikėtina, kad „grėsmė padidės“.