Pasaulyje

2016.04.18 17:24

Modernus centras Baltarusijoje teikia pagalbą nukentėjusiems nuo Černobylio avarijos

Baltarusijoje, Gomelio mieste, įkurtas Radiacinės medicinos ir žmogaus ekologijos mokslinis-praktinis centras teikia specializuotą pagalbą nukentėjusiems nuo Černobylio avarijos. Su modernia diagnostine aparatūra tyrimai ligoniui atliekami per dieną. Pasak medikų, moksliškai įrodyta, kad radiacija iššaukė tik skydliaukės ir leukemijos vėžinius susirgimus, o didžiausias radiacijos dozes gavo ne avarijos likviduotojai iš Baltarusijos, o ten dirbę lietuviai. 

Šio centro Gomelyje registro duomenimis, iš 120 tūkst. nuo radiacijos nukentėjusių baltarusių 11 tūkst. liko neįgalūs, dar 800 tūkst. gyventojų pripažinti nukentėjusiais. Šiame centre jiems teikiamas gydymas, konsultacijos, išsamūs tyrimai modernia aparatūra.

Medicinos centro Terapijos skyriuje daugiausia gydosi žmonės iš radioaktyviai užterštų rajonų.

„Penkis–šešis kartus per metus sutrinka širdies ritmas, tad vis kviesdavau greitąją pagalbą. Radiacinės medicinos medikai pastato mane ant kojų“, – pasakoja centro pacientas Aleksandras Beličius.

„Žinojome viską, tačiau kur važiuoti? Manote, kad Baltarusijoje yra švarių vietų? Negarantuoju. Juk radiacija pasiekė Skandinaviją ir ten paskelbė pavojų, o Baltarusija tylėjo“, – tikina nukentėjusioji nuo avarijos Nina Tichonova.

Prieš ketverius metus įkurtame centre vienu metu gali gydytis beveik 400 žmonių. Per dieną poliklinikoje apsilanko per 500, tyrimai atliekami iš karto.   

„2015-ųjų duomenimis, apie 100 procentų ligonių dispanserizuoti [jiems paskirtas ilgalaikis sveikatos būklės stebėjimas – LRT.lt]. Čia patenka tie, kuriems reikalinga specializuota pagalba, ypač endokrinologinė, ginekologinė, oftalmologinė“, – teigia Marija Rusalenko, Radiacinės medicinos ir žmogaus ekologijos mokslinio centro direktoriaus pavaduotoja medicinos reikalams.

Pasak medikų, 1991-aisiais, palyginti su 1986 m., sergamumas skydliaukės vėžiu padidėjo 35–50 kartų, pernai poliklinikoje apsilankė 200 tūkst. žmonių, centre gydėsi per 14 tūkst. Centre atliekami moksliniai tyrimai, kaip radiacija paveikė žmogaus organizmą.

Lietuvos černobyliečiai gavo dideles radiacijos dozes

Černobylio avarijos padarinius padėjo likviduoti daugiau kaip 7 tūkst. Lietuvos specialistų. Jie nuo radiacijos, anot medikų, esą nukentėjo labiau nei baltarusiai, nes dirbo arčiau radiacijos židinio.

„Daugiausia tai buvo specialistai, kurie dirbo 30 kilometrų pločio užterštoje zonoje ir statybų aikštelėje, todėl pačias didžiausias dozes gavo trijų Baltijos šalių avarijos likviduotojai. Jūsų šalies specialistai gavo daug didesnes radiacijos dozes negu Baltarusijos“, – teigia dr. Eldaras Nadirovas, Radiacinės medicinos ir žmogaus ekologijos mokslinio centro direktoriaus pavaduotojas mokslo reikalams.

Pasak medikų, Lietuvos černobyliečiai savo arba savo valstybės lėšomis taip pat gali atvykti į Gomelį gydytis ar pasikonsultuoti.