Pasaulyje

2016.04.18 18:04

Minimos pabėgėlių Viduržemio jūroje tragedijos metinės

Europa pirmadienį vėl prisimena tragediją Viduržemio jūroje, kai prieš metus žuvo 700 migrantų, nuskendus jų nedideliam laivui. Tai buvo pirmas rimtas signalas Europai, kad pabėgėliai ir migrantai –  ne vien Italijos ar Graikijos problema, kurią Europa suvokė, atrodo, per vėlai.

Maltos gyventojai sunkiai pamirš dieną, kai atplaukė laivas, o jame – tie, kuriems pavyko išsigelbėti, bet žuvo, deja, kelis kartus daugiau. Tokios nelaimės nebūta per visą migracijos iš Šiaurės Afrikos į Europą istoriją.

Italijos prokurorai nesunkai nustatė, laivas buvo toks perpildytas, kad vos judėjo, ir kai į pagalbą atplaukė portugalų prekybos laivas, į jį trenkėsi ir nuskendo.

Neaišku, kiek iš viso tąkart buvo aukų. Europa sukrėsta, Viduržemio jūra virsta kapinėmis, o ja plūstantis migrantų srautas nesustabdomas. Tuomet Italijai sunku buvo įtikinti, kad tai – ne vien jos bėda, kad būtina tokia patruliavimo operacija, tokia kaip „Mare Nostrum“, kai pakrančių apsaugos laivai ir aviacija stebi ir gelbsti iš vandens vos tik pamatę migrantų laivelius. 

Išgelbėtuosius iš nuskendusio, iš Libijos plaukusio laivo, atplukdė į Italijos Katanijos uostą, bet nežinia, kiek nuskendusių tuomet liko jūroje.

Migrantų naštą sunkiai pakelia Graikija, Italijos pietinius uostus pernai pasiekė 170 tūkstančių žmonių. Šiemet bijomasi dar didesnio srauto, nes žmonės masiškai bėga iš Libijos, kur veikia Sirijoje ir Irake kovojantys „Islamo valstybės“džihadistai.

Vien šiemet kontrabandininkai iš Libijos atplukdė 26 tūkstančius žmonių, tad tokios nelaimės kaip prieš metus gali kartotis. Briuselis sako, kad Europa turi būti pasirengusi padėti Italijai ir galbūt Maltai, jeigu bėglių iš Libijos daugės.