Pasaulyje

2016.04.17 22:56

Brazilijos Kongresas balsuos dėl prezidentės apklausos

BNS2016.04.17 22:56

Brazilijos žemieji Kongreso rūmai sekmadienį turi balsuoti dėl to, ar leisti pradėti prezidentės Dilmos Rousseff apkaltą, dėl kurios kilusi krizė paralyžiavo ir suskaldė didžiausią Lotynų Amerikos valstybę.

Didžiuosiuose miestuose budi daug policininkų, nes laukiama didelių mitingų, kuriuos turi surengti ir D. Rousseff šalininkai, ir oponentai. Nuogąstaujama, kad įtampa galėtų pakurstyti smurtą.

Sostinėje Brazilijoje 68 metų D. Rousseff ir jos šalininkai dėjo karštligiškas paskutinės minutės lobistines pastangas, kad pakreiptų situaciją, kuri, regis, sukasi prieš pirmąją šalies prezidentę moterį.

Opozicijai reikia 342 balsų 513 vietų žemuosiuose rūmuose, kitaip tariant – dviejų trečdalių, kad D.Rousseff būtų nusiųsta į Senatą apkaltai, kuri gali baigtis jos nušalinimu. Bent kiek balsų mažiau – ir D. Rousseff pasiektų pergalę.

D. Rousseff yra kaltinama neteisėtais apskaitos manevrais vyriausybės trūkumams per jos perrinkimą 2014-aisiais užmaskuoti. Daugelis brazilų taip pat laiko ją atsakinga už didžiausią šalies recesiją per ilgesnį nei kartos gyvenimas laiką ir didžiulį korupcijos skandalą dėl valstybinės naftos kompanijos „Petrobras“.

Naujausios prognozės rodė, kad apkaltos šalininkų stovykla iki šeštadienio vakaro subūrė pakankamą paramą.

Dienraščių „Folha de Sao Paulo“ ir „Estadao“ prognozuojamas balsų skaičius yra 347.

Per sekmadienio balsavimą esplanadoje prie Kongreso gali susirinkti iki 300 tūkst. demonstrantų. Ten pastatyta ilga metalinė užtvara, turinti atskirti abi stovyklas.

Jei D. Rousseff sekmadienį pralaimės, Senatas, kaip tikimasi, nubalsuos už apkaltos pradėjimą, tikriausiai – gegužės mėnesį.

Tuomet ji turėtų pasitraukti 180-čiai dienų, o laikinuoju prezidentu taptų jos oponentu tapęs viceprezidentas Michelis Temeris. Per kitą balsavimą dviejų trečdalių dauguma ji būtų nušalinta.

„Mes esame čia ginti demokratijos“, – sakė 43 metų Lucy Lopes, istorijos profesorė, prieš balsavimą sostinėje atėjusi pareikšti paramos D. Rousseff.

Prezidentė, kuri Brazilijos karinės diktatūros metais (1964–1985) buvo kalinama ir kankinama, vajų už apkaltą pavadino „perversmu“ ir šis kaltinimas skamba įtikinamai jos šalininkams.

„Jie nori nuteisti nekaltą moterį ir išgelbėti korumpuotuosius“, – šeštadienį sakė D. Rousseff.

Tačiau oponentai sako, kad D. Rousseff ir jos pirmtako Luizo Ignacio Lulos da Silvos vadovavimas daugiau kaip dešimtmetį kenkė šaliai.

Jie taip pat kaltina juos dėl „Petrobras“ skandalo ryšium su tuo, kad vadovų ir politikų kartelis plėšė šią didžiulę korporaciją išpūstais kontraktais, net jei įtariamos ir garsios figūros iš apkaltos šalininkų stovyklos.

„Tai žmonės prieš korupciją“, – sakė 45 metų Lilian Cristina de Claris, kuri iš San Paulo atvyko į Braziliją dalyvauti opozicijos mitinge.

Žemųjų rūmų sesija turi prasidėti maždaug 17 val. Grinvičo (20 val. Lietuvos) laiku, o kiek vėliau turi prasidėti balsavimas. Deputatai balsuos po vieną, tiesiogiai transliuojant televizijai, ir turės po 10 sekundžių pareiškimui padaryti.