Naujienų srautas

Pasaulyje2016.04.17 16:03

Iranas rado progą pasipuikuoti ginklais iš Rusijos

Iranas pasinaudojo tradicine kariuomenės dienos švente, kad pademonstruotų ilgai lauktos Rusijoje įgytos priešlėktuvinės gynybos sistemos S-300 komponentus ir suerzintų didžiausius sandorio kritikus – JAV ir Izraelį. Iranui pažabojus ambicijas kurti branduolinį ginklą sankcijos Teheranui atšauktos, bet visos veikiančios sistemos dar reikės palaukti.

Ilgojo nuotolio strateginių raketų sistemą S-300 Iranas užsakė dar 2007 metais, bet sandoris buvo užšaldytas po Jungtinių Tautų rezoliucijos.

Šiuo metu sankcijos atšauktos ir Iranas neslepia gavęs sistemos komponentų ir radarų įrangos. Esą tokia priešlėktuvinės gynybos sistema jam būtina, kad galėtų apsiginti, pavyzdžiui, nuo atakų prieš branduolinius objektus. Sistema leidžia anksti aptikti artėjantį lėktuvą. Šalies prezidentas Hassanas Rouhani įvardija, kieno tai galėtų būti lėktuvas: „Jeigu rytoj jūsų sostinėms grasins terorizmas ar sionizmas, mes pajėgūs atsakyti – jeigu paprašysite pagalbos, Irano Islamo respublika ją suteiks. Mūsų karinė ir politinė įtaka nukreipta ne prieš kaimynes ar musulmonų šalis. Mūsų nuomone, Islamo valstybių galia daro ir mus stipresnius.“

Sakydamas, kad negrasina kaimynėms, Irano prezidentas bandė raminti Persijos įlankos šalis, sunerimusias dėl Teherano pastangų vyraukti regione. 

„Kai Bagdadui grasino teroristai, „Islamo valstybe“ pasivadinusi grupuotė, Irano Islamo valstybė atsiliepė į Irako žmonių, kariuomenės ir vyriausybės kvietimą, apgynė Bagdaddą ir šventąsias vietas“, – pabrėžė Irano prezidentas.

Sirijoje Iranas karine pagalba ir finansais palaiko Basharo al-Assado kariuomenę ir valdžią.

Izraelis ir Jungtinės Valstijos piktinasi Irano ginklų pirkimo sutartimis su Rusija, kuri taip bando atgauti įtaką Artimuosiuose Rytuose. Maskva ir Teheranas veda derybas dėl naikintuvų Su-30 pardavimo, nes dabar Irano karinės oro pajėgos ginkluotos dar prieš Islamo revoliuciją įgytais lėktuvais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi