Pasaulyje

2016.04.16 17:14

Popiežius iš Graikijos į Italiją veža 12 pabėgėlių

BNS, ELTA2016.04.16 17:14

Vatikanas patvirtino, kad kartu su popiežiumi Pranciškumi iš Graikijos Lesbo salos į Italiją atkeliaus 12 pabėgėlių iš Sirijos, visi jie musulmonai.

Trys šeimos su šešiais vaikais su Pranciškumi susitiko Lesbo salos oro uoste prie lėktuvo ir netrukus įlipo į jį.

Vatikano pareiškime nurodoma, kad Pranciškus norėjo „parodyti vaišingumo gestą“ pabėgėliams, kurie yra stovyklose šioje Graikijos saloje, kol dar neįsigaliojo ES ir Turkijos sutartis dėl migrantų grąžinimo kovo 20 dieną.

Šiomis šeimomis pasirūpins Vatikanas. Jiems įsikurti padės katalikų Šventojo Egidijaus bendruomenė.

Popiežius siekia atkreipti dėmesį į ES ir Turkijos susitarimą

Šeštadienį popiežius Pranciškus atvyko į Graikijos Lesbo salą, kuri tapo didžiulės pastarųjų metų migracijos krizės simboliu. Šiuo išskirtiniu apsilankymu popiežius siekia atkreipti didesnį dėmesį į prieštaringai vertinamą ES ir Turkijos susitarimą, kuriuo siekiama įveikti precedento neturinčią pabėgėlių krizę.

„Tai kelionė, kupina liūdesio. Labai liūdna kelionė, – skrydžio iš Romos metu žurnalistams sakė popiežius. – Stebėsime didžiausią humanitarinę nelaimę nuo Antrojo pasaulinio karo metų. Pamatysime tiek daug kenčiančių žmonių, kurie bėga ir nežino, kur eiti. Taip pat vyksime į kapines – jūrą. Tiek daug žmonių taip ir neatvyko.“

Lesbo sala, į kurią pastaraisiais mėnesiais atvyko šimtai tūkstančių prieglobsčio prašytojų ir kitų migrantų, yra humanitarinės krizės, sukėlusios nesutarimų tarp Europos šalių ir vos neatvedusios prie Europos atvirų sienų sistemos žlugimo, fronto linijoje.

Lesbo sala kritikos sūkuryje atsidūrė dar po kovo, kai ES ir Turkija susitarė, kad į šią Graikijos salą atvykstantys vadinamieji ekonominiai migrantai būtų iš karto siunčiami atgal, o Turkija sutiko juos priimti mainais į milijardinę ES paramą.

Šeštadienį saloje Pranciškus praleido penkias valandas ir kartu su ortodoksų patriarchu Bartolomėjumi, Graikijos Bažnyčios arkivyskupu Jeronimu ir Graikijos ministru pirmininku Aleksiu Cipru lankėsi Morijos pabėgėlių cente. Šiuo metu čia gyvena maždaug 3000 žmonių.

Organizacija „Amnesty International“ paragino pontifiką jo vizito Lesbo saloje metu pasisakyti prieš ES ir Turkijos susitarimą. Tačiau popiežiaus atstovas pareiškė, kad vizito tikslas yra „grynai humanitarinis“, o ne politinis. „Jeigu popiežius turi ką pasakyti, jis tai padarys“, – sakė atstovas.

Anksčiau šią savaitę Pranciškus pareiškė, kad šios kelionės tikslas yra „pademonstruoti artumą ir solidarumą su pabėgėliais bei Lesbo salos gyventojais, taip pat su visais Graikijos žmonėmis, kurie buvo tokie dosnūs ir svetingi.“

Romos katalikų bažnyčios vadovas antrą kartą atvyksta į Graikiją po Krikščionių bažnyčios skilimo 1054 metais. 2001 metų gegužę šalyje lankėsi Jonas Paulius II. Prieš 15 metų pontifiko atvykimas sukėlė Graikijos stačiatikių bažnyčios ir šalies visuomenės protestus, bet dabar popiežiaus vizitas vadinamas „istoriniu“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt