Pasaulyje

2016.04.15 16:41

A. Merkel sutiko, kad Turkijos vadovą įžeidęs komikas už tai atsakytų

BNS2016.04.15 16:41

Vokietijos kanclerė Angela Merkel nurodė patenkinusi Ankaros prašymą ir atvėrusi kelią vokiečių televizijos komiko, parašiusio Turkijos prezidentą išjuokiantį eilėraštį, potencialiam teisiniam persekiojimui.

Ankara pareikalavo, kad komikui Janui Boehmermannui būtų iškelta byla dėl valstybės vadovo įžeidimo, o Vokietijos įstatymai numato, kad tokiam žingsniui leidimą turėtų duoti Vokietijos vyriausybė.

Dėl to prašymo Vokietija atsidūrė nepatogioje padėtyje, tokiu metu, kai A. Merkel kliaujasi Turkija dėl migrantų srauto į Europą sumažinimo.

Penktadienį paskelbtas sprendimas palieka prokurorams teisę nuspręsti, ar bus pateikti kokie nors kaltinimai.

„Vyriausybė suteiks savo leidimą šiai bylai“, – A. Merkel sakė žurnalistams ir pridūrė, jog įstatymas, pagal kurį galima persekioti už užsienio valstybės vadovo įžeidimą, „ateityje yra nereikalingas“.

Pareigūnai ne vieną dieną svarstė Turkijos reikalavimą ir A. Merkel pripažino, kad būta vidaus nesutarimų.

Kanclerė akcentavo teismų nepriklausomybę bei nekaltumo prezumpciją ir pabrėžė, jog tai „nereiškia nei išankstinės nuomonės apie ... žmogų, nei sprendimo apie meno, spaudos ir nuomonės laisvės ribas“.

A. Merkel patikslino, jog Vokietija iki 2018 metų panaikins retai pritaikomą Baudžiamojo kodekso 103-ąjį straipsnį, numatantį atsakomybę už kitų valstybių organų arba atstovų įžeidimą, kuriuo buvo kaltinamas J. Boehmermannas.

Šis komikas prieš dvi savaites perskaitė savo eilėraštį per televiziją ZDF – esą iliustruodamas, kas yra neleistina Vokietijoje ir sugretindamas savo kūrinį su kito kanalo anksčiau parodyta satyrine dainele, pašiepiančia Turkijos prezidentą Recepą Tayyipą Erdoganą.

ZDF pašalino tą įrašą iš savo archyvo, bet tvirtina įstatymo nepažeidusi.