Pasaulyje

2016.04.15 21:26

JAV kandidatai į prezidentus ragina sąjungininkes labiau perimti NATO naštą

Per aštrius debatus Niujorke abu demokratų pretendentai tapti partijos kandidatu į Amerikos prezidento postą pareikalavo, kad NATO sąjungininkės Europoje didintų išlaidas gynybai.

Hillary Clinton ir Bernie Sandersas rengiasi labai svarbiems pirminiams rinkimams Niujorko valstijoje, ir užsienio politika buvo viena iš nedaugelio temų, dėl kurių jie laikėsi tos pačios pozicijos. Toną diskusijai uždavė respublikonų favorito Donaldo Trumpo pareiškimai, kad NATO atgyvenęs, ir žlugs, jei Europos šalys neperims naštos.

Liko mažiau kaip savaitė iki pirminių rinkimų Niujorko valstijoje, kurie labai svarbūs trims iš čia kilusiems pretendentams. Manhatane gyvenantis D. Trumpas pradėjo diskusiją dėl NATO reikalingumo – esą jei Europos šalys nesusiims ir nepradės skirti daugiau lėšų savo gynybai, jis neprieštarautų, jei aljansas žlugtų. Praėjusią naktį šią diskusiją perėmė iš Bruklino kilęs B. Sandersas ir Niujorke įsikūrusi bei jam ilgai Senate atstovavusi H. Clinton. Kad ir kaip aštriai jie nesutarė dėl kitų temų, mėgindami laimėti balsų, dėl poreikio europiečiams perimti daugiau naštos sutiko.

Demokratų pretendentė į JAV prezidento postą H. Clinton sakė remianti tolesnį JAV įsitraukimą NATO. „Svarbu prašyti, kad mūsų NATO sąjungininkės mokėtų didesnę naštos dalį. Yra reikalavimas, kad jos tai darytų, ir manau, kad to turi būti laikomasi“, – teigė politikė.

Socialistu save vadinantis B. Sandersas dar prieš du dešimtmečius norėjo, kad Amerika nebeskirtų dešimčių milijardų turtingiems europiečiams ginti.

Tuo metu kitas demokratų pretendentas į JAV prezidento postą B. Sandersas pareiškė manantis, kad Europos šalys turėtų perimti didesnę dalį naštos už savo gynybą.

Tačiau H. Clinton pasmerkė raginimus Amerikai trauktis iš NATO, jei europiečiai nemokės.

Kai Rusija agresyvesnė, imasi visokių gąsdinančių veiksmų prieš Baltijos šalis – ir matėme, ką ji padarė Rytų Ukrainoje, žinome, kaip ji nori perrašyti Europos žemėlapį. Tai neatitinka mūsų interesų. Tik pagalvokite, kiek kainuotų, jei čia neatgrasytume Rusijos agresijos, jei NATO nebūtų priešakinėse linijose, aiškiai rodydamas, kad ji negali judėti į priekį“, – apie galimą poveikį svarstė demokratų kandidatė.

Pralaimėjusi septyniose valstijose iš pastarųjų aštuonių, H. Clinton Niujorke turi laimėti, kitaip nebebus tokia užtikrinta, kad partija vasarą ją pasirinks savo kandidate.