Naujienų srautas

Pasaulyje2016.04.14 13:37

Kasmetiniame šou V. Putinas pasakoja rusams, kas blogai, o kas – gerai

15min.lt 2016.04.14 13:37

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį rengia kasmetinį tiesioginių klausimų ir atsakymų šou. Kremlius jau anksčiau atrinko dalį iš daugiau negu 1 mln. klausimų, kuriuos uždavė gyventojai iš visos šalies, o laimingieji išklausė ir specialaus instruktažo.

Nors V. Putinas ketvirtadienį atsakinėja į klausimus telefonu, vaizdines užklausas ir bendrauja su auditorija studijoje, viso šou scenarijus jau parašytas.

Anot portalo rbc.ru šaltinių, pasiruošimas „Tiesioginei linijai“ užtrunka, o prezidento administracijos pasiuntiniai ilgai ieškojo žmonių, kurie galėtų užduoti klausimus V. Putinui.

Tuomet atrinktieji – jų buvo keli šimtai – buvo pakviesti atvykti į vieną pensionatą Pamaskvyje. Čia jų klausimus vertino komisija, kuri atrinko jau tik keliolika klausimų. Negana to, kai kuriems žmonėms buvo pasiūlyta užduoti klausimus, iš anksti sugalvotus „Tiesioginės linijos“ organizatorių.

Atrinkti piliečiai perėjo į antrąjį etapą ir išklausė specialų instruktažą, o tie, kurių klausimai netiko, buvo pakviesti į studiją – kad galėtų bent pabūti netoli V. Putino.

13:26 val. Verslininkas nusprendžia padėkoti V. Putinui už tai, kad jis ištempė Rusiją iš ekonominės krizės 2008 metas.

Rusijos prezidentas atsako, kad tada buvo sunkiau nei dabar. Verslininkas nepamiršta perduoti padėkos nuo žmonos. Netrukus klausimų ir atsakymų maratoną sekančius žurnalistus nustebina vaikiškų klausimų serija.

13:20 val. Kol V .Putinas, bent jau sprendžiant iš tinklo „Twitter“ čiulbėtojų, verčia žiovauti kalbėdamas apie pastatų Rusijoje kokybę, nekilnojamojo turto mokesčius ir ankstesnes ekonomines krizes, nepriklausomas žurnalistas Dmitrijus Rogozinas toje pačioje erdvėje primena ankstesnius Rusijos prezidento žodžius apie atostogų kryptis.

„V. Putinas sako: Egipto Sinajaus pusiasalyje kasdien vyksta susirėmimai, o Turkijos pietuose liepsnoja pilietinis karas. KĄ?!“ – klausia D. Rogozinas.

13:09 val. Nuskamba klausimas apie dopingo skandalą ir nuo sausio 1-osios į draudžiamų vartoti sportininkams sąrašą įtrauktą preparatą meldoniumą.

V. Putinas nesupranta, kodėl meldoniumas uždraustas: „Jis plačiai naudojamas medicinoje, jis nėra dopingo preparatas. Nors preparatą naudojo tik atletai Rytų Europoje, nemanau, kad klausimas politinis“.

Dėl meldoniumo vartojimo įkliuvo daugybė Rusijos sportininkų, įskaitant tenisininkę Mariją Šarapovą, bet V. Putinas nukerta: „Rezultatui tai nepadeda!“

Ar sportininkams dar verta ruoštis Rio de Žaneiro olimpinėms žaidynėms?

„Žinoma, manau, kad ruoštis reikia viskam, ypač dabar, kai Pasaulio antidopingo agentūra sušvelnino savo poziciją“, – tvirtina V. Putinas.

13:05 val. Sankt Peterburgo gyventoja telefonu primena, kad buvusi V. Putino žmona vėl ištekėjo, ir klausia, kada ir jis vėl sumainys su kuo nors žiedus.

„Nesu tikras, ar turėčiau kalbėti apie asmeninį gyvenimą. Sprendimas vėl vesti paveiktų valiutų kursus, naftos kainą, – sako Rusijos prezidentas, nepamiršęs prieš tai paminėti geruoju buvusią savo žmoną. – Tai nėra svarbu. Kitą kartą“.

13:01 val. Atsiliepia Omskas! V. Putinui perduodamas įbaugintų srities valdžios atstovų paaiškinimas, kad jie tuojau pat – ketvirtadienį – pradės taisyti 21 duobėtą kelią. Neprireikė nė valandos.

12:55 val. Sulaukęs klausimų iš Krymo, V.Putinas pradeda svarstyti apie Rusijos turistams gresiančius pavojus Egipte ir Turkijoje. JIs primena ir apie Tuniso paplūdimyje pernai užpultus turistus.

„Žinoma, Turkija darys viską, kad apsaugotų turistus. Bet ar pavyks? Negalime garantuoti“, – teigia V. Putinas. Suprask, rusams metas vykti atostogauti į Krymą.

„Buvo sunku surasti kompaniją tilto statyboms. Kontraktas pasirašytas su broli Rotenbergų kompanija SGM, kuri dar niekada nebuvo pastačiusi tilto“, – teigė V.  Putinas.

12:43 val. Laidos vedėja perduoda 12-metės mergaitės klausimą: „Pernai buvote paklaustas, ar gelbėtumėte skęstantį Baracką Obamą. O kaip su Erdoganu ir Porošenka? Kurį gelbėtumėte pirmą?“

„Jei kas nori nuskęsti, jų neįmanoma išgelbėti“, – nusišypso V. Putinas, bet tuoj pat priduria, kad Rusija visada ištiesia pagalbos ranką. Kažin ką pasakytų ukrainiečiai?

12:38 val. Studijos svečias klausia: „(Turkijos prezidentas, – red.) Erdoganas dar neseniai buvo laikomas jūsų draugu. Kas dabar? Gruzija, Ukraina, Moldova – mus, regis, supa priešai. Kaip įmanoma sugyventi?“

„Nesąmonė, – nukerta V. Putinas. – Puikiai sutariame su daugeliu pasaulio valstybių. Ir Turkija – draugiška valstybė, tik nesutariame su tos šalies politine vadovybe. Reakcija į agresiją yra reikalinga“.

12:31 val. Maskvietis Dmitrijus skundžiasi dėl vaistų kainų – jo tėvai nebegali įsigyti per brangių medikamentų. V. Putinas vėl kartoja, kad problemą reikia spręsti. Kitas studijos svečias vėl prašo prezidento padėti.

Skelbiama, kad vaistų kainos yra didelė problema rusams, ypač – pensininkams. Apie vaistus buvo klausiama net 400 laidos organizatoriams atsiųstų SMS žinučių.

12:24 val. Laikas – užsienio politikai. Laidos vedėjai klausia apie karinę kampaniją Sirijoje: „Ar yra grėsmė, kad džihadistai gali sugrįžti?“

Pasidžiaugęs sėkminga kampanija ir sklandžiu Rusijos pajėgų pasitraukimu iš Sirijos, V.Putinas leidžiasi į svarstymus apie skirtingas toje šalyje veikiančias grupuotes: „Mes atidžiai stebime situaciją“.

Rusijos prezidentas taip pat teigė, kad „sunku atskirti nuosaikius sukilėlius nuo radikalių islamistų, kovojančių prie Alepo“. Taip jis atsakė į klausimą, kada bus „išvaduotas“ Alepas ir Raka – faktinė „Islamo valstybės“ sostinė.

12:20 val. V. Putinas atmeta nuogąstavimus, kad gali išsekti rezervo fondas. Anot jo, pinigų juodai dienai yra užtektinai – esą jų užtektų, jei visa Rusija nuspręstų keturis mėnesius nedirbti.

Be to, oficialiosios valiutos atsargos neva jau pasiekė lygį, kuriame buvo prieš krizę Ukrainą ir prieš nukrentant naftos kainoms, ir sudaro 387 mlrd. JAV dolerių.

12:16 val. Ar ekonomika jau pasiekė dugną? Tokį klausimą išgirdęs Rusijos prezidentas sako, kad situacija nei juoda, nei balta, o pilka. V. Putino teigimu, kitais metais prognozuojamas Rusijos ekonomikos augimas.

„Realūs atlyginimai sumažėjo 4 proc. Ir tai problema. Ką aš taupau? Laiką“, – pareiškė V. Putinas.

Žurnalistai pastebėjo, kad šiais metais V. Putinas ekonominius rodiklius vardina iš lapelių, nors anksčiau jis įsimindavo skaičius ir juos neužsikirsdamas vardydavo.

12:12 val. Liudmila iš Maskvos skundžiasi infliacija ir staigiai iškilusiomis kainomis. Kas kaltas? V. Putinas primena, kad kainos pradėjo kilti praėjusiais metais, ir pabrėžia, jog šių metų pradžioje infliacija buvo pažabota.

„Dėl sankcijų sumažinome importą – norėjome padėti mūsų žemės ūkiui. O tai svarbu – kaimo vietovėse gyvena milijonai rusų. Problemos laikinos. Kai rinkoje bus daugiau rusiškų produktų, kainos stabilizuosis. Tai matome jau dabar“, – aiškino V. Putinas.

12:04 val. „Tiesioginė linija“ startuoja klausimu iš Omsko srities. Moteris, vardu Jekaterina, skundžiasi neįtikėtinai prasta kelių infrastruktūros kokybe ir prašo ką nors daryti.

„Vakar gilinausi į šią problemą, ir iš tiesų yra daug klausimų. Mačiau, kad ne tik Omsko, bet ir kiti Rusijos regionai nerimauja dėl kelių. Jau skyrėme daug pinigų, bet tie pinigai ne visada nukeliauja ten, kur reikia“, – atsakė V. Putinas.

Jis ilgai kalbėjo apie mokesčių reformas, leisiančias sutaupysianti lėšų ir skirti jas keliams. Tuo metu internautai jau juokavo: „Omsko srities gubernatoriui – galas“.

Tarsi tęsiama carinė tradicija

„Tiesioginė linija“ su V. Putinu, rengiama jau 14 metų iš eilės, suteikia prezidentui tam tikrą galimybę įvertinti nuotaikas šalyje, išklausyti tiesioginių rinkėjų kreipimųsi ir paaiškinti savo veiksmus tiek vidaus, tiek užsienio politikoje.

Šiemet V. Putinas ketino daugiau laiko negu per ankstesnes tokias laidas skirti pasaulio politikos klausimams, sakė anksčiau Carnegie centro Maskvoje direktorius Dmitrijus Treninas.

„Rusija jau kurį laiką kariauja Artimuosiuose Rytuose. Iki šiol jai sekėsi, bet žmonės susirūpinę. Žmonės taip pat susirūpinę, kad toliau dėsis Ukrainoje“, – aiškino jis.

Pasak D. Trenino, prezidento žinia bus aiški: „Pasaulis sudėtingas, sudėtinga padėtis. Vakarai nusistatę prieš mus, naftos kainos nusmuko iki lygio, kurio neregėjome pastaruosius 12 metų – taigi, padėtis sunki, bet mes turime susitelkti aplink Kremlių.“

Televizijos tiesiogiai transliuojama klausimų ir atsakymų laida taip pat leidžia rusams pasijusti, kad jų nuogąstavimų išklausoma.

Kai kurių nuomone, tokiu būdu tęsiama Rusijos imperijos tradicija, kai valstiečiai turėjo teisę tiesiogiai kreiptis į carą, prašydami įsikišti ir išspręsti jų problemas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi