Pasaulyje

2016.04.14 16:16

Lenkija iškvietė ambasadorių dėl Rusijos manevrų Baltijos jūroje

Lenkijos užsienio reikalų ministerija skubiai iškvietė Rusijos ambasadorių pasiaiškinti dėl rusų minininko manevrų Baltijos jūroje.  

Pasak ministro Witoldo Waszczykowskio, tokie veiksmai iš esmės nukreipti į amerikiečius. Ministras pastebėjo, kad rusų lėktuvai ir laivai jau kurį laiką demonstruoja provokacinius veiksmus, bandydami NATO šalių gynybinę sistemą.  Pasak W. Waszczykowskio, būtina atsakyti, kodėl tai daroma.

Karininkas: pažeistos profesinės normos

Rusijos karinių orlaivių manevrai prie Jungtinių Valstijų karinio laivo Baltijos jūroje prieštarauja tarptautiniams standartams, atvykęs į Klaipėdos uostą ketvirtadienį pareiškė laivo įgulos vadas.

„Tai neatitinka ginkluotųjų pajėgų (veiksmų) tarptautiniuose vandenyse ir tarptautinėje oro erdvėje profesinių normų“, – Lietuvos žurnalistams raketiniame minininke „USS Donald  Cook“ sakė komandoras Charles Hamptonas.

Pasak karininko, Rusijos šturmo lėktuvo „Su-24“ priartėjimas tarptautiniuose vandenyse nebuvo netikėtas, nes amerikiečiai orlaivį fiksavo iš anksto, ir tokie incidentai atitinka scenarijų, kuriam yra paruošta laivo įgula.

Ch. Hamptonas kelis kartus pabrėžė, kad JAV prieštaravimus lemia ne baimė, o saugumo klausimai.

„Jungtinių Valstijų vyriausybės ir JAV karo laivyno prieštaravimai dėl Rusijos kariuomenės elgesio susiję ne su baime, o su saugiu ir profesionaliu elgesiu“, - sakė amerikiečių karininkas.

Incidentai jūroje buvo užfiksuoti pirmadienį ir antradienį, kai JAV karinis laivas buvo pakeliui į Klaipėdą. Anot Ch. Hamptono, minininko atvykimas į Lietuvos uostamiestį demonstruoja JAV įsipareigojimus sąjungininkams regione.

Pavojingai arti

JAV kariuomenė skelbia, kad ataką imituojantys Maskvos karo lėktuvai buvo labai priartėję prie JAV eskadrinio minininko „USS Donald Cook“. Tai buvo pavadinta vienu „agresyviausių“ Rusijos kariškių veiksmų pastaruoju metu.

Teigiama, kad JAV kariai bandė susiekti su lėktuvų pilotais, tačiau jokio atsakymo nesulaukė.

Šturmo lėktuvai Su-24, „aptikę laivą vizualinio matomumo zonoje ... pasuko nuo jo, laikydamiesi visų saugumo priemonių“, žurnalistams ketvirtadienį sakė Rusijos gynybos ministerijos atstovas generolas majoras Igoris Konašenkovas, komentuodamas ankstesnę dieną įvykusį incidentą.

Pasak jo, JAV eskadrinis minininkas „USS Donald Cook“ tuo metu buvo už maždaug 70 km nuo Rusijos karinių jūrų pajėgų Baltijos laivyno bazės.

„Atvirai kalbant, tokios skausmingos mūsų kolegų amerikiečių reakcijos priežastis nesuprantama, – sakė I. Konašenkovas. – JAV eskadrinio minininko laisvo plaukiojimo Rusijos karinių jūrų pajėgų Baltijos laivyno bazės operatyvinio veikimo zonoje principas visiškai nepanaikina Rusijos orlaivių oro navigacijos laisvės principo.“

Atstovas pridūrė, kad trečiadienį įvykusiame incidente dalyvavę Rusijos lėktuvai vykdė įprastus mokomuosius skrydžius virš tarptautinių vandenų Baltijos jūroje.

„Visi Rusijos oro ir kosminių pajėgų lėktuvų skrydžiai vykdomi griežtai laikantis tarptautinių taisyklių dėl oro erdvės naudojimo virš tarptautinių vandenų“, – sakė I. Konašenkovas.