Pasaulyje

2016.04.14 17:48

Ukrainos parlamentas pritarė naujai proeuropietiškai vyriausybei

BNS 2016.04.14 17:48

Ukrainos parlamentas ketvirtadienį patvirtino proeuropietiškų pažiūrų Aukščiausiosios Rados pirmininko Volodymyro Hroismano paskyrimą naujos vyriausybės ministru pirmininku, siekiant išeiti iš kelis mėnesius užsitęsusios politinės aklavietės ir atverti galimybę karo nualintai valstybei toliau gauti gyvybiškai svarbią pagalbą.

Po kelis mėnesius trukusios politinės krizės deputatai 257 balsais prieš 50 pritarė premjero Arsenijaus Jaceniuko atsistatydinimui ir V. Hroismano paskyrimui į vyriausybės vadovo postą per pirmąjį ministrų kabineto pertvarkymą nuo 2014 metų proeuropietiškos Maidano revoliucijos.

A. Jaceniukas apie savo sprendimą atsistatydinti pranešė sekmadienį, po ilgai trukusio spaudimo pasitraukti, įskaitant prezidento Petro Porošenkos pareiškimus, kad vyriausybė prarado visuomenės pasitikėjimą, nors vasarį premjeras atlaikė balsavimą dėl nepasitikėjimo Aukščiausioje Radoje.

„Suprantu savo atsakomybę“, – 38 metų V. Hroismanas sakė deputatams prieš balsavimą.

„Suprantu, kad gyvename labai sudėtingais laikais, kai turime demonstruoti veiksmingumą ir politinę valią, kad galėtume vesti šalį iš krizės ir paspartinti mūsų europines reformas bei pagerinti jų kokybę“, – pridūrė jis.

Jis dar kartą pažadėjo „užtikrinti mūsų kelio į integraciją su Europa nekintamumą“.

Kompromisinis veikėjas

V. Hroismanas laikomas kompromisiniu veikėju, pasirinktu po to, kai valdančioji koalicija atsisakė palaikyti pasiūlymą patikėti vadovauti vyriausybei Jungtinėse Valstijose gimusią finansų ministrę Natalie Jaresko, kuri buvo giriama kaip provakarietiška reformatorė, nesusitepusi nepotizmu ir korupcija.

Teisininko išsilavinimą turintis V. Hroismanas, laikomas P. Porošenkos protežė, pelnė palankių įvertinimų, dėl savo sugebėjimo išlaikyti santykinę ramybę per tradiciškai audringus parlamento posėdžius, kuriuose neretai įsiplieksdavo muštynės.

Jis taip pat tvirtino, kad tvirtai laikysis Ukrainos įsipareigojimų vykdyti griežto diržų veržimo politiką, pasiūlytą Tarptautinio valiutos fondo mainais į 2014 metų kovą Kijevui suteiktą 17,5 mlrd. JAV dolerių (15,4 mlrd. eurų) finansinio gelbėjimo paketą.

Tačiau kai kurie ekonomistai nerimauja, kad mandagaus būdo V. Hroismanui gali pristigti griežtumo, kad jis galėtų sutramdyti saujelę oligarchų, dominavusių Ukrainos politikoje ir pavertusių šią Rytų Europos šalį kyšininkų rojumi.

Nauja vyriausybė gali dar labiau padidinti investuotųjų susirūpinimą, nes joje nebeliks ne tik N. Jaresko, bet ir kitų dviejų užsieniečių technokratų, tarp jų lietuvio Aivaro Abromavičiaus, kuriuos P. Porošenka įtraukė į vyriausybę 2014 metų gruodį, stengdamasis suvaldyti spartų Ukrainos ekonomikos smukimą.

„Priekyje laukia dideli darbai“

Prieš balsavimą parlamente A. Jaceniukas padėkojo bendražygiams bei oponentams.

„Prašau priimti mano atsistatydinimą. O priekyje mūsų laukia dideli darbai“, – Radoje sakė A. Jaceniukas.

Jis padėkojo frakcijai „Liaudies frontas“, koalicijos sąjungininkams, taip pat – „oponentams ir priešams“ už tai, kad padarė jį stipresnį.

A. Jaceniukas pabrėžė, kad drauge daug padaryta šaliai ir liaudžiai, „bet reikia judėti pirmyn“.

Iškart po kalbos jis išėjo iš posėdžių salės, nelaukdamas parlamento balsavimo, pranešė „Interfax“ korespondentas.

Parlamentarai jį išlydėdami atsistojo ir plojo.

Patvirtinta naujos sudėties vyriausybė 

Ukrainos vyriausybė ketvirtadienį patvirtinta be sveikatos apsaugos ministro, nes konsultacijų metu nebuvo susitarta dėl kandidato užimti šį postą.

Naujajame kabinete pirmuoju vicepremjeru ir ekonominės plėtros ir prekybos ministru dirbs Rados deputatas, prezidento atstovas parlamente Stepanas Kubivas.

Vicepremjere, atsakinga už europinę ir euroatlantinę integraciją, paskirta Rados Užsienio reikalų komiteto pirmininko pirmoji pavaduotoja Ivana Klympuš-Cincadzė; socialinės politikos klausimus kuruosiančiu vicepremjeru paskirtas socialinės politikos ministras Pavlo Rozenka; vicepremjeru, atsakingu už okupuotas teritorijas ir šalies viduje perkeltus asmenis, tapo buvęs regioninės plėtros, statybų ir būsto ministro pirmasis pavaduotojas Volodymyras Kistionas.

Henadijus Zubko, ankstesniame kabinete ėjęs vicepremjero ir regioninės plėtros, statybų ir būsto ministro pareigas, išsaugojo postą.

Vicepremjero poste taip pat liko dirbti Viačeslavas Kyrylenka, ankstesnėje vyriausybėje ėjęs vicepremjero ir kultūros ministro pareigas.

Į Kabineto ministro postą paskirtas Rados pirmininko sekretoriato vadovas Oleksandras Sajenka.

Finansų ministru tapo prezidento administracijos vadovo pavaduotojas Oleksandras Danyliukas, socialinės politikos ministru – Vinycios miesto vicemeras Andrijus Reva, ekologijos ir gamtos išteklių ministru – Rados Eurointegracijos komiteto pirmininko pirmasis pavaduotojas Ostapas Semerakas, kultūros ministru – aktorius Jevhenas Nyščukas, anksčiau jau dirbęs šiame poste.

Rados Mokslo ir švietimo komiteto vadovė Lilija Hrynevyč tapo mokslo ir švietimo ministre, Rados Žemės ūkio politikos komiteto vadovas Tarasas Kutovas – žemės ūkio ir maisto ministru, Vadymas Černyšas – okupuotų teritorijų ir šalies viduje perkeltų asmenų reikalų ministru, Ihoris Nasalykas – energetikos ir anglies pramonės ministru.

Stepanas Poltorakas, Pavlo Klimkinas, Arsenas Avakovas, Pavlo Petrenka, Jurijus Stecis ir Ihoris Ždanovas lieka toliau dirbti atitinkamai gynybos, užsienio reikalų, vidaus reikalų, teisingumo, informacinės politikos bei jaunimo ir sporto reikalų ministrais.

Infrastruktūros ministru paskirtas laikinai šiose pareigose dirbęs Volodymyras Omelianas.