Pasaulyje

2021.01.31 12:05

Iranas atmeta naujas derybas dėl branduolinės sutarties

ELTA2021.01.31 12:05

Iranas atmeta naujas derybas dėl branduolinės sutarties ir naujų šalių įtraukimą. Tai yra daugiašalis tarptautinis susitarimas, patvirtintas JT Saugumo Tarybos rezoliucija 2231, šeštadienį sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas Saidas Chatibsadehas. „Jis neginčijamas, jo partnerės yra aiškios ir nekeičiamos“, – pridūrė jis, rašo agentūra „Reuters“.

Taip atstovas reagavo į Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono iniciatyvą, kuria remiantis, naujuose pokalbiuose dėl sutarties turėtų dalyvauti ir Saudo Arabija. Reikia išvengti 2015 metų klaidos, kai nebuvo įtrauktos kitos regiono šalys, penktadienį E. Macroną citavo valstybinė Saudo Arabijos televizijos stotis „Al Arabija“. S. Chatibsadehas sakė, kad E. Macronas turėtų pasimokyti savitvardos.

Iranas, kuriame gyventojų daugumą sudaro šiitai, ir sunitiška Saudo Arabijos Karalystė, kuri yra artima JAV sąjungininkė, daug dešimtmečių yra aršios priešininkės, kovojančios dėl vyravimo regione. Saudo Arabija ir jos sąjungininkė Jungtiniai Arabų Emyratai reikalauja, kad į būsimas branduolines derybas būtų įtrauktos Persijos įlankos šalys.

2015 metais JAV, Rusija, Kinija, Prancūzija, Didžioji Britanija ir Vokietija pasirašė susitarimą su Iranu, apribojančiu Teherano branduolinę programą. Šis sutiko į savo branduolinius objektus įsileisti tarptautinius inspektorius. Mainais šaliai buvo sušvelnintos sankcijos.

2018 metais prezidento Donaldo Trumpo vadovaujamos JAV vienašališkai pasitraukė iš susitarimo ir atnaujino sankcijas Iranui. Teheranas savo ruožtu tada palaipsniui atsisakė sutarties įsipareigojimų.

Prieš kelias dienas Irano prezidentas Hassanas Rouhani paragino naująjį JAV prezidentą Joe Bideną grįžti prie susitarimo. „Jei Vašingtonas grįš į 2015 metų susitarimą su Iranu, mes taip pat visiškai vykdysime sutartyje numatytus savo įsipareigojimus“, – sakė jis.

J. BIdenas paskelbė, kad JAV grįš į branduolinį susitarimą, jei Iranas vėl griežtai laikysis savo įsipareigojimų. Vadovybė Teherane tai žada, jei JAV atšauks sankcijas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt