Pasaulyje

2016.04.13 15:24

Sirijos režimo kontroliuojamose teritorijose vyksta rinkimai

BNS2016.04.13 15:24

Karo krečiamos Sirijos teritorijose, kontroliuojamose prezidento Basharo al Assado vyriausybės, trečiadienį prasidėjo parlamento rinkimai, kuriuos opozicija vadina neteisėtais.

Vyriausybės kontroliuojamose teritorijose, apimančiose apie trečdalį šalies ploto, gyvena apie 60 proc. Sirijos žmonių. Balsavietės jose atsidarė apie 7 val. vietos (ir Lietuvos) laiku ir dirbs 12 valandų, nebent rinkimų komisija nuspręstų pratęsti balsavimą dėl „didelių minių“.

Šis balsavimas sutampa su Jungtinių Tautų palaikomų taikos derybų Ženevoje antrojo rato pradžia. Per tas derybas siekiama užbaigti jau penkerius metus besitęsiantį konfliktą, o B. al Assado politinė ateitis yra vienas iš labiausiai ginčijamų klausimų.

Prognozuojama, kad prezidento partija „Baath“ išlaikys kontrolę parlamente, nors rinkimuose dalyvauja kelios partijos.

Šis prieštaringai vertinamas balsavimas rengiamas įtemptu metu, kai pastarosiomis dienomis suintensyvėjo smurtas, grasinantis sugriauti prieš šešias savaites paskelbtas trapias paliaubas. JT pasiuntinys Sirijai Staffanas de Mistura Ženevoje dar kartą mėgins užtikrinti bendrą sutarimą, kuris leistų užbaigti karą.

Rinkimai yra jau antrasis balsavimas Sirijoje nuo karo pradžios 2011 metais. 11 341 kandidatas pateikė preliminarius registracijos dokumentus, kad galėtų varžytis dėl 250 vietų parlamente.

Apie 3,5 tūkst. kandidatų liko šiose lenktynėse, o kiti pasitraukė, „sakydami, kad neturi jokių galimybių laimėti“, žurnalistams sakė Hishamas al Shaaras, Aukščiausiojo teisinio rinkimų komiteto vadovas.

Sostinėje Damaske sienos buvo apklijuotos kandidatų plakatais, o ant vieno iš aukščiausių sostinės pastatų buvo pakabintas „Baath“, kontroliavusios šią šalį ilgiau negu pusę šimtmečio, plakatas su užrašu „Pasipriešinimo rinkimai“.