Pasaulyje

2016.04.12 20:46

Nusivylę ukrainiečiai deda viltis į naują vyriausybę

BNS2016.04.12 20:46

Naujieji Ukrainos lyderiai, kuriuos į valdžią iškėlė masiniai protestai, prieš dvejus metus nušalinę Rusijai draugišką prezidentą, žadėjo, kad šalis netrukus bus priimta į Europą kaip klestinti nauja demokratija.

Tačiau vietoje to Ukraina neteko Krymo pusiasalio, kurį atplėšė Rusija, ir turi kariauti su Rusijos remiamais separatistais rytuose. Naujoji provakarietiška vyriausybė nesugebėjo pademonstruoti, kad rimtai užsimojo prieš korupciją ar įgyvendins žadėtas reformas. Ekonomika ir gyvenimo standartai smuko.

Nusivylę ir pikti ukrainiečiai dabar laukia naujos vyriausybės, kuri iškart pajus spaudimą susigrąžinti jų pasitikėjimą ir atkurti Vakarų pasitikėjimą.

Premjeras Arsenijus Jaceniukas – vienas iš protestų, vykusių Maidanu vadinamoje Nepriklausomybės aikštėje, lyderių – sekmadienį paskelbė, kad antradienį pateiks parlamentui atsistatydinimo raštą. Tai, kaip atrodo, sudarė sąlygas parlamento pirmininkui Volodymyrui Hroismanui pakeisti jį ir formuoti naują vyriausybę.

A. Jaceniuko ir prezidento Petro Porošenkos vadovaujamos partijos vis dar dominuoja valdančiojoje koalicijoje, bet V. Hroismano – P. Porošenkos partijos nario – pasirinkimas yra laikomas prezidento pozicijų sustiprinimu.

„Laikas baigiasi, o ukrainiečių kantrybė senka. Ir tai gali būti pavojinga“, – sakė 46 metų vairuotojas Petro Ševčenka, dalyvavęs Maidano protestuose. Vėliau jis dalyvaudavo pavieniuose piketuose prie prezidentūros, kur buvo deginamos padangos, taip norint priminti tuos protestus ir duotus pažadus.

Protestai kilo 2013 metų lapkritį, kai tuometinis prezidentas Viktoras Janukovyčius staiga nusprendė atsisakyti laisvosios prekybos susitarimo su Europos Sąjunga (ES) ir vietoje to siekti glaudesnio bendradarbiavimo su Maskva. Šimtai tūkstančių ukrainiečių išėjo į Kijevo gatves. Vėliau protestai virto smurtiniais, žuvo daugiau kaip 100 žmonių, daug iš jų – nuo snaiperių ugnies.

V. Janukovyčiui 2014-ųjų vasarį pabėgus į Rusiją, nauja provakarietiška P. Porošenkos ir A. Jaceniuko vadovybė pažadėjo vykdyti reformas ir kovoti su korupcija, kuri išsikerojo valdant ankstesnei vyriausybei. Tačiau dauguma ukrainiečių didelės pažangos nemato, o gyvenimas tik sunkėjo.

„Kasdien girdime gražius žodžius apie reformas, bet nematome jokių gražių rezultatų“, – sakė 42 metų Oksana Ničiporuk. Pernai netekusi ekonomisto darbo vienoje Kijevo plastiko gamykloje, ji dabar Maidane pardavinėja megztus šalikus su Europos simboliais.

Praėjusios savaitės referendumas Nyderlanduose, kurio metu buvo atmestas ES laisvosios prekybos susitarimas su Ukraina, buvo dar vienas smūgis, kuris priminė ukrainiečiams, kad pažadai dėl glaudesnių ryšių su Europa ir bevizio režimo lieka didele dalimi netesėti – dveji metai po to, kai tas susitarimas galiausiai buvo pasirašytas.

„Žinoma, gėda, kad mūsų svajones dėl Europos taip greit sugniuždė nesibaigiantys Ukrainos skandalai, korupcija ir reformų nebuvimas, – sakė 30-metė Galina Rudenko, dirbanti vienoje informacinių technologijų kompanijoje. – Kai susėdi prie stalo su europiečiais, pirmiausia reikia išmokti, kaip plautis rankas“.

Daugelis ukrainiečių dėl neigiamo minėto referendumo rezultato kaltina P. Porošenką, kuris figūravo pastarojo meto pranešimuose apie ofšorines kompanijas, kurie buvo grindžiami dokumentais, nutekintais iš Panamos teisės firmos „Mossack Fonseca“. Tie pranešimai rodė, kad P. Porošenka savo saldainių verslą pasinaudodamas ofšorine holdingo kompanija perkėlė, o ne pardavė, kaip žadėjo.

Tačiau daug nepasitenkinimo nukrypo į A. Jaceniuką ir jo vyriausybę.

„Maidano mandatas, kuris buvo suteiktas Jaceniukui 2014 metų vasarį, per šiuos dvejus metus buvo prastai išnaudotas, o jo draugai reikšmingai pagerino savo finansinę situaciją“, – sakė parlamentaras ir vienas Maidano protestų organizatorių Serhijus Leščenka.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt