Pasaulyje

2021.01.29 11:28

Skurdžiausia Europos šalis vakcinų dar laukia – Moldovoje sveikatos krizės pabaigos nematyti

LRT.lt2021.01.29 11:28

Vargingiausia Europos Sąjungos šalis Moldova iki šiol nėra sulaukusi nei vienos COVID-19 vakcinos dozės, rašo „The Guardian“.

Didelė dalis Vakarų valstybių jau paskiepijo koronaviruso priešakinėse linijose kovojančius medikus ir sveikatos specialistus, tačiau skurdesnėse šalyse, tokiose kaip Moldova, situacija yra sudėtinga.

Skurdžiausia Europos valstybė dar nenusipirko nei vienos COVID-19 vakcinos dozės, nes tam paprasčiausiai neturi lėšų.

Šios šalies Vyriausybė pirmųjų vakcinos dozių nesitiki gauti iki vasario mėnesio pabaigos. Nežinia ar Moldovą vakcinos pasieks kovą, dėl biurokratinių problemų.

Panaši padėtis yra ir Ukrainoje, Sakartvele ar Armėnijoje, o šią situaciją galima priskirti prie „katastrofiškų moralinių klaidų“ apie kurias kalbėjo Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

Labiausiai finansiškai pažeidžiamos šalys yra priklausomos nuo „COVIX“ programos. Ji turėtų užtikrinti, kad vakciną nuo koronaviruso nemokamai gautų 20 procentų Moldovos gyventojų.

Koronaviruso pandemijos situacija Moldovoje yra kebli: šalies sveikatos sistema susiduria su pacientų pertekliumi, ligoninės dirba sudėtingomis sąlygomis, kai kurios iš jų neturi šildymo ar karšto vandens.

2,6 milijonus gyventojų turinčioje valstybėje užfiksuota 157 tūkstančiai koronaviruso atvejų ir daugiau nei 3 tūkstančiai mirčių, tačiau infekcijų skaičius turėtų būti kur kas didesnis, nes viruso testavimo apimtys yra menkos – ištiriama viso labo nuo 1 iki 3 tūkstančių žmonių per parą.

Moldovoje taip pat trūksta jaunų medikų ir specialistų, kurie galėtų grumtis su sveikatos krize šalyje. Didelė dalis jų baigę emigruoja ir įsidarbina Vakarų Europos klinikose.

Ekonominė krizė šalyje, pasak Moldovos gyventojų, yra svarbesnė, negu valstybę supančiojusi koronaviruso pandemija.

Gruodį prisaikdintai naujajai šalies prezidentei Maia Sandu teks sudėtinga padėtis atstatyti šalies ekonomiką, susitvarkyti su sveikatos krize, korupcija ir skurdu.

Populiariausi