Naujienų srautas

Pasaulyje2016.04.12 15:04

Ukrainos parlamentas svarsto dėl A. Jaceniuko atsistatydinimo

LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS 2016.04.12 15:04

Ukrainos parlamentas antradienį svarsto, ar pritarti į keblią padėtį patekusio premjero Arsenijaus Jaceniuko atsistatydinimui, vykstant įnirtingoms užkulisinėms deryboms dėl naujos provakarietiškos vyriausybės sudėties.

A. Jaceniukas sekmadienį paskelbė pasitrauksiantis iš posto, kuris jam priklausė nuo 2014-ųjų vasario. Per tuos 26 mėnesius šalies ekonomika nusmuko, o rytuose įsiplieskė prorusiškų separatistų sukilimas, nusinešęs beveik 9,2 tūkst. žmonių gyvybių.

Prezidento P. Porošenkos partija siūlo premjeru paskirti dabartinį parlamento pirmininką Volodymyrą Hroismaną, nusprendusi, kad šis veikėjas, žinomas kaip patyręs koalicijų kūrėjas, gali sulaukti plataus palaikymo.

38 metų P. Porošenkos protežė pirmadienio popietę atrodė nusiteikęs priimti vyriausybės vadovo pareigas.

„Aš tam tinku. Galiu dirbti 24 valandas per parą“, – V. Hroismanas sakė žurnalistams.

Tačiau du įstatymų leidėjai sakė, jog V. Hroismanas nusprendė atsisakyti to darbo, kai P. Porošenkos blokas pirmadienio vakarą surengė posėdį, tardamasis, kas turėtų prisidėti prie naujos komandos.

Pasak jų, V. Hroismanas atsisakė dirbti su kai kuriais paminėtais veikėjais, nes jų pažiūros neatitinka jo programos, orientuotos į reformas, ir įsipareigojimų tęsti griežto taupymo politiką, kuriuos Kijevas prisiėmė pagal Tarptautinio valiutos fondo (TVF) suteiktą 17,5 mlrd. dolerių (15,4 mlrd. eurų) finansinio gelbėjimo paketą.

TVF veikiausiai neperves tolesnių lėšų Ukrainai, kol šalis nesuformuos stabilios naujos vyriausybės, kuri laikytųsi įsipareigojimų tęsti diržų veržimą, prisiimtų A. Jaceniuko vyriausybės 2014 metų kovą.

P. Porošenka perima visą kontrolę

P. Porošenka antradienį sušaukė savo partiją ir, regis, sėkmingai užglaistė nuomonių skirtumus bei įtikino V. Hroismaną kelti savo kandidatūrą į premjerus.

„Tai bus vyriausybė, kurioje Hroismanas turės reikšmingą įtaką, bet neturės visiškos kontrolės“, – žurnalistams sakė prezidento partijos narys Serhijus Leščenka.

Tačiau neaišku, ar dėl V. Hroismano paskyrimo bus balsuojama antradienį ir ar jis galės užsitikrinti reikiamą balsų daugumą susiskaldžiusiame parlamente.

Kai kurie analitikai reiškė susirūpinimą, kad V.Hroismanas premjero poste sukoncentruos politinę galią prezidento ir jo artimiausios aplinkos rankose.

„P. Porošenka tuoj perims visą vyriausybės kontrolę, bet jis taip pat siaurina savo politinę atramą, – vienoje ataskaitoje rašė Andersas Aslundas iš JAV įsikūrusio tarptautinių reikalų instituto „Atlantic Council“. – V. Hroismanas yra aiškiai pavaldus Porošenkai“.

Ekonomistai taip pat nerimauja, kad paskyrus V.Hroismaną gali pasitraukti ar būti išstumta finansų ministrė Natalie Jaresko.

Šią Amerikoje gimusią buvusią JAV valstybės departamento darbuotoją ir privačią bankininkę Vakarai gyrė už sugebėjimą 2015 metų rugpjūtį pasiekti itin svarbų skolos restruktūrizavimo susitarimą.

Tačiau kai kurie analitikai sakė, kad N. Jaresko nenorės dirbti vadovaujama V. Hroismano, nes pati siūlėsi į premjero postą.

P. Porošenkos partijos narys Mustafa Nayyemas antradienį „Twitter“ parašė, kad N. Jaresko vietą užimtų Oleksandras Danyliukas – dabartinis prezidento atstovas ministrų kabinete.

N. Jaresko šių spėlionių viešai nekomentavo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi