Pasaulyje

2016.04.11 16:03

B. Obama pripažino didžiausią savo prezidentavimo klaidą

15min.lt2016.04.11 16:03

JAV prezidentas Barackas Obama pareiškė, kad nesugebėjimas numatyti įvykių Libijoje po to, kai buvo nuverstas ilgametis šios Šiaurės Afrikos šalies lyderis Muammaras Gaddafi, yra didžiausia jo prezidentavimo klaida, skelbia BBC.

Viename itin retų interviu konservatyviai televizijai „Fox News“ Amerikos prezidentas atsakinėjo į virtinę klausimų dėl geriausių ir blogiausių jo darbo Baltuosiuose rūmuose akimirkų.

Pripažinęs, kad chaosą dabartinėje Libijoje laiko bene didžiausia savo nesėkme, B. Obama vis dėlto pridūrė, kad sprendimas surengti karinę intervenciją Libijoje „buvo teisingas“.

JAV ir sąjungininkų koalicija surengė seriją bombardavimų Libijoje per sukilimą 2011 metais – taip siekta apsaugoti civilius.

Bet kai M. Gaddafi buvo nuverstas, vėliau sučiuptas ir nužudytas, Libija nėrė į visišką sumaištį. Šalies kontrolę perėmė ginkluotos grupuotės, buvo suburti du konkuruojantys parlamentai ir vyriausybės.

Be to, Libijoje pasirodė vadinamajai „Islamo valstybei“ ištikimybę prisiekusių džihadistų, o valstybė tapo vienu pagrindinių uostų migrantams, bandantiems pasiekti Europą.

Ir nors balandžio pradžioje į sostinę Tripolį atvyko Jungtinių Tautų remiama nacionalinės vienybės vyriausybė, valdžios vairo ji dar neperėmė.

„Didžiausia klaida?“ – „Fox News“ paklausė B. Obamos.

„Tikriausiai nesugebėjimas planuoti kitai dienai po intervencijos, kuri, mano manymu, buvo teisinga, Libijoje“, – atsakė JAV prezidentas.

B. Obama jau ne pirmą kartą pareiškė apgailestaujantis dėl situacijos Libijoje. Kovą interviu žurnalui „The Atlantic“ jis teigė, kad nors karinė operacija sąjungininkams pavyko, „Libijoje šiuo metu netvarka“.

Tame interviu jis taip pat sukritikavo Prancūziją ir Jungtinę Karalystę. Ypač kliuvo šios šalies premjerui Davidui Cameronui, kuris po intervencijos esą „išsiblaškė“. Toks viešas priekaištas artimiausiems JAV sąjungininkams britams, BBC teigimu, supykdė Dauning Stritą.

Savo ruožtu didžiausiu savo pasiekimu per daugiau nei septynerius metus JAV prezidento poste B. Obama pavadino „ekonomikos išgelbėjimą nuo didelės depresijos“.

Geriausia diena – kai buvo patvirtinta „Obamacare“ vadinama JAV sveikatos apsaugos reforma.

Blogiausia – kai prezidentui buvo pranešta apie mažamečių vaikų žudynes Sandi Huko pradinėje mokykloje Konektikuto valstijos Niutauno mieste.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.