Pasaulyje

2016.04.11 22:33

Ukraina ruošiasi formuoti naują proeuropietišką vyriausybę

BNS2016.04.11 22:33

Ukraina pirmadienį ruošiasi suformuoti naują stabilią provakarietišką vyriausybę, kai ministras pirmininkas Arsenijus Jaceniukas nusprendė atsistatydinti, visuomenėje tvyrant pykčiui dėl jo nesugebėjimo kovoti su valdininkų korupcija.

A. Jaceniukas apie savo sprendimą paskelbė sekmadienį, praėjus vos dviem mėnesiams po to, kai jis atlaikė balsavimą dėl nepasitikėjimo parlamente, dėl kurio buvo paralyžiuotas jo vyriausybės darbas, o gyvybiškai svarbi užsienio pagalba buvo įšaldyta.

Prezidento Petro Porošenkos partija siūlė pakeisti A. Jaceniuką dabartiniu parlamento pirmininku Volodymyru Hroismanu – koalicijos kūrėju, kuris pelnė pagarbą dėl savo gebėjimo suvaldyti emocingus Aukščiausiosios Rados posėdžius nuo savo paskyrimo 2014 metų lapkritį.

Tačiau kai kurie ekonomistai baiminasi, kad šiam 38 metų P. Porošenkos globotiniui gali pristigti griežtumo, kad duotų atkirtį saujelei oligarchų, daug metų dominavusių susiskaldžiusioje Ukrainos politikoje.

Parlamentas antradienį spręs, ar priimti A. Jaceniuko atsistatydinimą per galintį ilgai užsitęsti posėdį. Taip pat tikėtina, kad deputatai balsuos dėl V. Hroismano kandidatūros.

A. Jaceniuko partijos narys Antonas Heraščenka rašė „Facebook“, kad balsų priimti premjero atsistatydinimui „daugiau negu pakankama“.

Tačiau kur kas mažiau aišku, kas bus daroma po to.

Į reformas orientuota vyriausybė

Aukščiausiosios Rados frakcijos, vadovaujamos P. Porošenkos ir A. Jaceniuko, daug savaičių stengėsi suburti daugumą, kurios reikia patvirtinti naują premjerą ir suformuoti tokią vyriausybę, kuri tenkintų kitas politines partijas.

Tačiau mažesnės politinės grupės, pavyzdžiui, buvusios premjerės Julijos Tymošenko vadovaujama frakcija, pasitraukė iš proeuropietiškos koalicijos, kuri buvo suformuota po to, kai 2014 metų vasarį buvo nuverstas Maskvos remtas prezidentas Viktoras Janukovyčius.

J. Tymošenko partija ir kitos nuo vyriausybės nusigręžusios frakcijos kol kas aiškiai nepasakė, ar yra pasirengusios palaikyti V. Hroismano skyrimą į vieną iš dviejų svarbiausių valdžios postų Ukrainoje.

Šis neaiškumas tvyro verdant įnirtingai kovai dėl svarbiausių postų vyriausybėje ir vykstant prekybos karui su Rusija, nuo kurio smarkiai kenčia gamintojai ir kuris toliau neleidžia Ukrainai grįžti į ekonomikos augimo kelią.

Pats V. Hroismanas negailėjo pagyrimų A. Jaceniukui už jo apsisprendimą, bet nė žodžiu neužsiminė apie savo galimybes tapti nauju ministru pirmininku.

„Suprantu, jog tai buvo gerai apgalvotas ir orus žingsnis, galbūt nelengvas, bet vertas pagarbos“, – sakė Rados pirmininkas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt