Naujienų srautas

Pasaulyje2016.04.11 15:07

L. Kojala: be A. Jaceniuko Ukrainos prezidentui bus lengviau dirbti

Politiniu kamikadze pats save vadinęs Arsenijus Jaceniukas šįkart, regis, iš tikrųjų paliks premjero postą. Rytų Europos studijų centro analitikas Linas Kojala 15min teigė manantis, jog A. Jaceniukas būtent dabar traukiasi todėl, kad abi pagrindinės valdančiosios koalicijos partnerės jaučia galėsiančios be didelio sąmyšio patvirtinti naująjį premjerą ir pertvarkyti vyriausybę.

41 metų A. Jaceniukas vasarį atlaikė dramatišką balsavimą dėl nepasitikėjimo. Bet tada dvi partijos pasitraukė iš koalicijos, ir Ukrainoje stojo politinė krizė.

Dabar ji, regis, gali baigtis, nes dabartiniai valdantieji tikrai nenori pirmalaikių rinkimų. Vyriausybė greičiausiai jau šią savaitę bus pertvarkyta.

Paklaustas, kodėl būtent dabar nusprendė pasitraukti A. Jaceniukas, L. Kojala teigė, kad tai, matyt, yra sudėtingų dabartinės valdančiosios koalicijos – ar jos likučių – vidinių derybų rezultatas.

Sustiprės P. Porošenkos pozicijos

„Premjeras traukiasi būdamas tikras, kad antradienį jo atsistatydinimo pareiškimas bus patenkintas, kad Rada šįkart nenuspręs jo pasilikti.

Dar svarbiau tai, kad greičiausiai bus išrinktas naujas vyriausybės vadovas ir kad jam pakaks balsų. Ir Petro Porošenkos blokas, ir A. Jaceniuko „Liaudies frontas“ iš esmės yra vieninteliai likę koalicijos nariai.

Abiem partijoms nepakanka balsų, kad galėtų vienos patvirtinti naująjį premjerą. Vadinasi, kad abi partijos ne tik susitarė tarpusavyje, bet ir jaučiasi užtikrintos, jog antradienį vyriausybė bus suformuota“, – 15min aiškino ekspertas.

Pasak L. Kojalos, vienintelė alternatyva – pirmalaikiai rinkimai: „O jie šiuo metu tiek „Liaudies frontą“, tiek A. Jaceniuką pasmerktų visiškai nesėkmei. Jo reitingai labai žemi“.

A. Jaceniukas sekmadienį neatsitiktinai pabrėžė, kad jo „Liaudies frontas“ liks valdančiojoje koalicijoje, ir priminė, kad P. Porošenkos blokas į premjero postą jau pasiūlė dabartinį Aukščiausiosios Rados pirmininką Volodymyrą Hroismaną.

Buvo girdėti svarstymų, kad vyriausybei galėtų vadovauti finansų ministrė, JAV gimusi technokratė Natalie Jaresko, į kurią gerokai palankiau nei į V. Hroismaną žvelgia Ukrainą remiantys Vakarai.

„Manau, kad reikia kalbėti tik apie V. Hroismano pavardę. Jis – artimas prezidento bendražygis. Akivaizdu, kad P. Porošenka ir A. Jaceniukas dėl jo susitarė“, – tvirtino L. Kojala.

Anot analitiko, jei premjeru taps 38 metų V. Hroismanas, prezidento valdžia Ukrainoje sustiprėtų.

„Kartu tai suteiktų prezidentui galimybių manevruoti, sakykime taip, atpirkimo ožio sąvoka. Juk būtent premjeras visuomenės akyse prisiimdavo didžiąją dalį kaltės dėl to, kad reformos stringa, vyriausybę persekioja skandalai, o gyvenimas ne gerėja, o blogėja.

Dabar, jei prezidento bendražygis taptų premjeru, jis efektyviau bendradarbiautų su P. Porošenka. Kita vertus, reformų procesas, ko gero, ir toliau strigs. Bet atpirkimo ožio A. Jaceniuko asmenyje jau nebebus“, – svarstė L. Kojala.

V. Hroismanas – apdairus politikas

V. Hroismanas Ukrainoje vertinamas kaip apdairus, sugebantis įtikinti politikas. Kaip rašo „Reuters“, tapęs Aukščiausiosios Rados pirmininku jis ėmė labiau pasitikėti savimi.

Šios pareigos labai sudėtingos, o V. Hroismanas, regis, tvarkėsi neblogai. Vis dėlto jis – toli gražu ne technokratas.

„Technokrato įvaizdis jam nelimpa, nes jis visų pirma labai aiškiai susietas su prezidentu. Kita vertus, jis gali sėkmingai tęsti A. Jaceniuko darbą kalbant apie santykius su Vakarais.

A. Jaceniukas buvo gerbiamas JAV ir kitur Vakaruose, nes buvo matomas kaip išsilavinęs savo srities specialistas, kuriuo galima pasitikėti. V. Hroismanas tokio statuso greičiausiai nepraras.

Jis sugebėjo pademonstruoti tam tikrą nuosaikumą, išmanevruoti labai įvairioje Radoje. Jis vengė veltis į aštriausius konfliktus. V. Hroismanas turi labai daug pliusų kaip asmuo – jam tik reikės įrodyti, kad jis nėra P. Porošenkos marionetė“, – teigė L. Kojala.

Be to, net jei V. Hroismanas bus patvirtintas premjeru, neaišku, kokia bus vyriausybės sudėtis: „Juk Aukščiausiojoje Radoje koalicija bent jau oficialiai daugumos neturės“.

Galbūt įtikins A. Abromavičių pasilikti

Neaiškus ir lietuvio Aivaro Abromavičiaus, kuris dar vasario pabaigoje pareiškė norįs palikti ekonomikos plėtros ir prekybos ministro postą, likimas. Formaliai jis dar dirba vyriausybėje.

„Pastarosiomis savaitėmis tarsi ir keitėsi jo pozicija. „Aš tikrai pasitrauksiu“ virto „aš svarstyčiau“ – dabar jau negalima atmesti galimybės, kad A. Abromavičius apsigalvos“, – 15min teigė L. Kojala.

Pertvarkytos vyriausybės būsimoji sudėtis dar neaiški – kaip ir pavardės, kurios turės įtikinti Ukrainos visuomenę, kad skandalai nepakenks reformoms.

„Žmonės tikrai stebės procesą. Juk tikrai yra partijų, kurios siekia, kad dabar įvyktų pirmalaikiai rinkimai į Radą. Kalbu apie Juliją Tymošenko ir kitas opozicines jėgas, kurios jaučia, kad jų populiarumas dabar išaugęs, o valdančiųjų – sumenkęs.

Bus tikrai bandoma išnaudoti visas galimybes kritikai, kad Ukraina priartėtų prie rinkimų. Tad valdančiajai koalicijai sugebėjimas įtikinti A.Abromavičių pasilikti būtų tikrai sėkmingas žingsnis viešųjų ryšių prasme“, – aiškino L. Kojala.

Bruzdesių iš tiesų girdėti. Opozicijos bloko atstovas Jurijus Pavlenka po A. Jaceniuko pareiškimo apie atsistatydinimą jau pareiškė, kad vienintelė išeitis iš krizės – išankstiniai rinkimai.

„A. Jaceniuko pasitraukimas nenustebino. Buvo akivaizdu, kad jo vyriausybė, kurios neremia nei visuomenė, nei parlamentas, negalės ilgai išsilaikyti“, – pareiškė J. Pavlenka.

Ar nenueis V. Janukovyčiaus keliu?

Tiesa, nepasitenkinimo yra ir paties A. Jaceniuko partijoje „Liaudies frontas“ – dėl to, kad tvirtėja prezidento P. Porošenkos pozicijos.

„P. Porošenka svajojo visiškai kontroliuoti vyriausybę per premjerą, – „Radio Free Europe“ teigė „Liaudies fronto“ atstovas Aukščiausiojoje Radoje Antonas Geraščenka. – Jis savo tikslą pasiekė. Todėl manau, kad P. Porošenka bus tikrasis premjeras“.

Tokie žodžiai stebina tik iš dalies. Nors A. Jaceniukas žada likti koalicijoje su P. Porošenkos bloku, sekmadienį jis aiškino, kad „politinė krizė valstybėje buvo sukelta dirbtinai“.

Ar nėra pavojaus, kad P. Porošenka, gavęs tokius valdžios įrankius, nenueis į Rusiją po revoliucijos pabėgusio Viktoro Janukovyčiaus keliu?

„Pavojus yra visada, kai įvyksta valdžios konsolidacija. P. Porošenkos ir A. Jaceniuko sukurtas balansas tarsi ir turėjo perspektyvų kurti bent jau pusiau demokratinės valstybės įvaizdį.

Viena vertus, situacija kažkiek prastesnė, nes yra grėsmė, kad prezidentas tikrai bus vienintelis lyderis, kontroliuosiantis visus procesus.

Tačiau reiktų suvokti kelis dalykus: parlamente daugumos nebus, tad bus sunku veikti per įstatymų leidybos instituciją. Antra, Ukrainai dabar reikia priimti sudėtingus sprendimus, griebtis reformų, o politinės audros, deja, buvo tapusios kasdienybe.

O dabar prezidentas turės daugiau galimybių prisiimti atsakomybę ir veikti efektyviau“, – 15min sakė L. Kojala.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi