Pasaulyje

2016.04.11 11:32

Graikija užsipuolė dujomis migrantus tramdžiusią Makedoniją

Vykintas Pugačiauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.04.11 11:32

Sienas migrantų srautams iš Graikijos uždariusi Makedonija naudojo ašarines dujas valandų valandas vaikydama migrantus, reikalaujančius praleisti į šiaurę. Idomenio stovykloje, kur įstrigę apie 11 tūkstančių žmonių, buvo sužeista daugiau kaip 300 protestuotojų. Graikija netikėtai griežtai užsipuolė kaimynės reakciją, aiškindama, kad toks elgesys su migrantais pavojingas, bet ragina ir stovyklos gyventojus netikėti gandais, kad vėl bus atvertas kelias į turtingesnes Europos Sąjungos šalis.

Susirėmimai laukuose Makedonijos ir Graikijos pasienyje virė visą sekmadienį.

Apsivynioję veidus skaromis su dantų pasta, esą padedančia nuo ašarinių dujų, šimtai migrantų svaidė akmenis į Makedonijos policiją ir, pasiskirstę grupėmis po 500, mėgino išversti pasienio tvorą.

Pranešama, kad pareigūnai naudojo ne tik ašarines dujas savigynai, bet ir gumines kulkas. Tiesa, tokie pranešimai yra neigiami.

Per tvorą mėgino lipti net moterys ir vaikai, nes daugelis įsitikinę, kad Europa jų laukia, tik Makedonija nenori praleisti. Ši pranešė, kad nors tvora kai kur apgadinta, nė vienam nepavyko kirsti sienos, bet pripažino, kad padėtis įtempta. Graikijos policija nesikišo.

Naujausias riaušes sukėlė gandai, kad nuo vasario vidurio uždaryta siena netrukus bus atverta – kažkas išvakarėse platino arabiškus atsišaukimus, raginančius pulti sieną. Graikija paragino čia susikaupusius migrantus netikėti skleidžiamomis melagystėmis, bet netikėtai griežtai užsipuolė ir šiaurinę kaimynę, su kuria niekada nesutarė.

„Platus ašarinių dujų, triukšminių granatų ir net guminių kulkų naudojimas tarp moterų ir vaikų valandų valandas yra smerktinas ir labai pavojingas. Manome, kad buvusios Jugoslavijos respublikos Makedonijos valdžia turi suprasti, kaip rizikinga pulti pabėgėlius ir migrantus“, – kaimynus kritikavo Graikijos vyriausybės atstovas Georgas Kyricis.

Kai lietus riaušininkus pristabdė, organizacija „Gydytojai be sienų“ skelbia suteikusi pagalbą 30 sužeistųjų, iš jų 30 sužeista kulkomis. Kelis teko vežti į ligoninę. Makedonija sako, kad sužeisti trys pareigūnai.

Tai ne pirmas toks incidentas – prieš porą savaičių grupė migrantų mėgino į Makedoniją patekti kirsdama upę, trys žuvo.

Iš viso Graikijoje įstrigę per 50 tūkstančių pabėgėlių ir kitų migrantų. Valdžia ragina Idomenio ir dar trijų stovyklų gyventojus persikelti į specialius centrus, bet jie atsisako.

Pagalbos agentūros jau seniai skelbia, kad padėtis Idomenio stovykloje – sprogstamoji. Prie to prisideda ir humanitarinės krizės grėsmė – stovykloje jau yra 11 tūkstančių gyventojų, tačiau šis skaičius vis auga. Bet vargu, ar kas privers Balkanų šalis vėl atverti sienas ir pakartoti praėjusios vasaros ir rudens chaosą, juolab kai jau pradėjo veikti susitarimas su Turkija dėl migrantų grąžinimo.