Pasaulyje

2016.04.11 08:44

D. Cameronas viešai prabils apie turtus iš ofšorinių bendrovių

Didžiosios Britanijos premjeras pirmadienį parlamentui papasakos apie praėjusios savaitės prisipažinimą, kad ofšorinėse bendrovėse laikė pinigų, o opozicija žada aštrų kamantinėjimą, kodėl prireikė keturių dienų ir keturių skirtingų pareiškimų, kol Davidas Cameronas tai pripažino.

Malšindamas „Panama Papers“ skandalą, praėjusį sekmadienį jis ėmėsi dar nematyto žingsnio – paskelbė ataskaitą apie visus sumokėtus mokesčius. D. Cameronas nekaltinamas pažeidęs įstatymų, bet kairioji opozicija kaltina jį pasielgus nemoraliai.

Protestuotojai prie Didžiosios Britanijos premjero rezidencijos savaitgalį garsiai reikalavo D. Camerono atsistatydinimo, o jis pats pripažino, kad savaitė buvo ne iš lengvųjų. Tačiau pažadėjo, kad pamokas išmoks, ir paragino nekaltinti patarėjų dėl to, kad pirmąsias keturias dienas apie jo turtą buvo skelbiami skirtingi pranešimai, kol galų gale per nemalonų interviu jis turėjo pripažinti, kad tėvo ofšoriniame fonde, skirtame investuoti į akcijas doleriais, iki tapdamas premjeru jis trylika metų laikė pinigų, ir su žmona uždirbo po devynis su puse tūkstančio svarų – vos mažiau negu reikia mokėti mokesčiui už pelną iš akcijų.


Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas teigė sumokėjęs mokestį už dividendus. „Pelno buvo, bet mažiau negu numato kapitalo prieaugio mokesčio išimtis, taigi kapitalo prieaugio mokesčio nemokėjau. Bet buvo taikomi visi įprastiniai Jungtinės Karalystės mokesčiai“, – teisinosi premjeras.

Jo tėvas, miręs vos D. Cameronui tapus premjeru, išties buvo milijonierius, ir visi žino, kad visa šeima turtinga. Tačiau prasta komunikacija sukėlė įspūdį, kad D. Cameronas turi ką slėpti.

Kad numalšintų klausimus, jis žengė dar nematytą žingsnį – nuo praeito sekmadienio kiekvienas gali parsisiųsti ataskaitą apie jo per šešerius valdymo metus sumokėtus mokesčius. Tačiau vos tik ekspertai pareiškė, kad ten nėra nieko, kas keltų abejonių, sekmadienio laikraščiai sutelkė dėmesį į kitą faktą – kad prieš penkerius metus motina jam padovanojo 240 tūkstančių eurų, o tai galėjo būti mėginimas išvengti mokesčio už paveldėjimą.

Premjero administracija sako, kad motina tik pamėgino išlyginti sumas keturiems vaikams dėl nelygių palikimų.