Pasaulyje

2021.01.27 17:06

Žiniasklaida: Navalno apnuodijime dalyvavę FSB pareigūnai nužudė kelis žmones – įtariami nuodijimai

atnaujinta 17.50
LRT.lt2021.01.27 17:06

Pasikėsinimę į Aleksejaus Navalno gyvybę dalyvavę asmenys iš Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) taip pat nužudė dar keletą žmonių, rašoma bendrame nepriklausomų tyrėjų „Bellingcat“, Rusijos leidinio „The Insider“ ir Vokietijos dienraščio „Der Spiegel“ tyrime.

Tyrėjams pavyko nustatyti, kad FSB pareigūnai nužudė žurnalistą ir žmogaus teisių aktyvistą Timūrą Kuaševą, politiką Nikitą Isajevą bei Ruslaną Magomedragimovą.

Žmogaus teisių aktyvistas Timūras Kuaševas buvo nužudytas 2014 metų liepos 31 dieną.

Žurnalistas T. Kuaševas tą vakarą buvo suplanavęs leisti Nalčiko miesto teatro spektaklyje, kuriame vaidino jo mama.

Tačiau jis į spektaklį taip ir neatvyko, nes buvo automobiliu išgabentas į nežinomą vietą. Kitos dienos rytą, T. Kuaševas buvo rastas netoli Nalčiko esančio kaimo miške. Vyro veidas buvo nusėstas mėlynių ir nubrozdinimų, taip pat aptiktos švirkšto dūrio žymės.

Nepaisant akivaizdžių įrodymų, kad vyro nužudyme buvo panaudota chloroformo medžiaga ir pats vyras buvo mušamas, teisėsauga iki šiol T. Kuaševo mirties priežastį įvardina ūminiu koronariniu nepakankamumu.

Prieš pat 26-erių metų vyro nužudymą A. Navalno apnuodijimę dalyvavęs Konstantinas Kudriavcevas buvo atvykęs į Nalčiko miestą, kuriame ruošėsi T. Kuaševo nužudymui, o nužudymo dieną išvyko iš miesto.

Žurnalisto nužudyme taip pat dalyvavo ir A. Navalno apnuodijimę dalyvavęs Ivanas Osipovas.

Vaikino tėvas bandydamas išsiaiškinti kas nutiko 2014 metų liepos 31 dieną atrado krūvą neatitikimų.

Viena iš jų – kad kelyje nuo T. Kuaševo namų iki mirties vietos buvo išjungtos visos stebėjimo kameros, rašoma Bellingcat“, „The Insider“ ir „Der Spiegel“ tyrime.

Nužudytojo žurnalisto T. Kuaševo tėvas „The Insider“ kalbėjo, kad paslaptingai dingo ir vaikino namų raktai – jų įvykio vietoje rasti net ir po titaniškų pastangų nepavyko.

Ruslanas Magomedragimovas FSB pareigūnų buvo nužudytas 2015 metų kovą. Jis buvo aktyvistų judėjimo „Vienybė“ atstovas.

Politinio aktyvisto kūnas buvo rastas Kaspijsko miesto parke. Netoliese rastame R. Magomedragimovo automobilyje buvo dingę du jo telefonai ir vaizdo registratorius.

Tyrėjai vėliau atrado, kad vyro automobilyje aptiko nepažįstamų asmenų pėdsakus. Oficiali R. Magomedragimovo mirties priežastis – uždusimas, o jokių smurtinių žymių ant jo kūno nebuvo aptikta.

Manoma, kad prie politinio aktyvisto mirties prisidėjo jau minėtasis I. Osipovas, kuris 2015 metų pradžioje du kartus skrido į Machačkalos regioną, kur ruošėsi R. Magomedragimovo pasikėsinimui.

Trečias FSB pareigūnų nužudytas asmuo – politikas Nikita Isajevas, kuris 2019 metų lapkričio 19 dieną mirė traukinyje, vežančiame iš Tambovo miesto į Maskvą.

Politikas atstovavo „Naujosios Rusijos“ judėjimui. Jo mirtį stebėjo vieną iš jo padėjėjų, kuri iškart suvokė, kad N. Isajevas buvo apnuodytas.

„Nikita pabudo vidurnaktį ir nuėjo į tualetą. Jis buvo išėjęs ilgam laikui. Tuomet jis grįžo, susiėmęs už pilvo. Aš prišokau, nes pagalvojau, kad kas nors jį padūrė į pilvą. Tačiau jis pats pasakė, kad buvo nunuodytas. Tai buvo paskutiniai jo žodžiai. Jo kojos ir visas kūnas drebėjo“, – kalbėjo jo asistentė Alina.

Sustabdyti traukinio tuo metu nebuvo įmanoma. Kuomet traukinys sustojo, vyras jau buvo miręs.

Oficiali skelbiama mirties priežastis – širdies smūgis. Manoma, kad politiką FSB pareigūnai sekė dar nuo 2018 m. gruodžio, jo vizito Čeliabinske metu.

Sutapimas ar ne, tačiau pasikėsinime dalyvavo prie Kremliaus kritiko A. Navalno nuodijimo „Novičiok“ dujomis prisidėję Aleksejus Aleksandrovas ir I. Osipovas, abu turintys medicininį išsilavinimą, rašoma Bellingcat“, „The Insider“ ir „Der Spiegel“ tyrime.

Tarp N. Isajevo nužudyme dalyvavusių asmenų – Aleksandras Samofalis, Viktoras Kravčenka ir Michailas Tichonovas.

N. Isajevo draugai ir artimieji tikina, kad politikas turėjo artimų ryšių su Kremliumi ir pats dažnai kritikuodavo A. Navalną ir jo pasekėjus valstybinės televizijos eteryje, nors save laikė opozicijos atstovu.

Pasak artimųjų, N. Isajevas 2019 m. vasarą ragino savo šeimos narius išvykti iš Rusijos, nes baiminosi dėl savo saugumo.

Iki šiol nėra tiksliai aišku, kodėl N. Isajevas neįtiko FSB tarnybos pareigūnams. Spekuliuojama, kad vyras galbūt galėjo dirbti užsienio žvalgybai, tačiau ši hipotezė nėra niekuo pagrįsta, rašo „The Insider“.