Pasaulyje

2021.01.27 16:41

Vokietijos, Izraelio ir JAV ambasadoriai smerkia Rakučio žodžius: šokiruoja iškraipymas, ypač ateinantis iš Seimo

atnaujinta 17.45
Ignas Jačauskas, BNS, LRT.lt2021.01.27 16:41

Jungtinių Valstijų ambasadorius Lietuvoje Robertas Gilchristas šokiruojančiais ir gėdingais pavadino Seimo konservatorių frakcijos atstovo Valdo Rakučio komentarus apie Holokaustą. Tai, kad tokios pažiūros turi būti pasmerktos, pabrėžė ir Izraelio ambasadorius Lietuvoje Yossi Levy. Vokietijos ambasadorius Matthias Sonn pabrėžė, kad visiškai nepriimtina net ir netiesiogiai pačias aukas kaltinti dėl jų persekiojimo.

Parlamentinės Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkas V. Rakutis trečiadienį paskelbtame komentare pasisakė apie žydų kolaboravimą su nacių ir sovietų režimais.

„Šokiruoja, kad būtent Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną Seimo narys imasi iškraipymų dėl Holokausto kolaborantų Lietuvoje ir gėdingai siekia apkaltinti žydus, jog jie buvo kaltininkai“, – JAV ambasados „Twitter“ paskyroje cituojamas ambasadorius.

Savo poziciją taip pat išsakė Izraelio ambasadorius Lietuvoje Yossi Levy.

„Esu nuliūdęs ir sunerimęs, skaitydamas Seimo nario komentarą, parašytą Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną, kuriame sakoma, jog žydai yra „kažkiek kalti“ dėl tragiškų mirčių, kuriame žydai kaltinami kolaboruojant su sovietais, tiesiogiai lyginant su nacių bei sovietų nusikaltimais“, – LRT.lt atsiųstame komentare sakė Y. Levy.

Anot ambasadoriaus, tokios pažiūros turi būti pasmerktos.

„Tai nėra būdas pagerbti atminimą 230 tūkst. žydų moterų, vyrų ir vaikų, kuriuos Lietuvoje nužudė vokiečių naciai su vietinių žmonių pagalba. Žinodamas, kad lietuviai tuoj pat pasmerkė tokius nemoralius žodžius, jaučiu stiprų palengvėjimą“, – kalbėjo Y. Levy.

Izraelio ambasadorius Lietuvoje taip pat sakė jautęs pasididžiavimą ir garbę, kai degė žvakelę Holokausto aukų atminimui.

„Jaučiau pasididžiavimą ir garbę, kai stovėjau šalia užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio ir degiau žvakelę aukų atminimui. Jaučiau dėkingumą, kai mačiau Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen, degančią žvakelę ir taip gražiai kalbančią. Apie gebėjimą prisiminti, o ne [istorijos] klastojimą.

Buvau laimingas, galėdamas draugiškai pasikalbėti su premjere Ingrida Šimonyte ir švęsti mūsų gilią draugystę, kuri žvelgia į ateitį, bet nepamiršta praeities. Tai yra ta gražioji Lietuva, kokią noriu matyti – vylėsi Y. Levy.

Sureagavo Vokietijos ambasadorius

Vokietijos ambasadorius Lietuvoje Matthias Sonn taip pat pasmerkė tokius Seimo nario pareiškimus.

„Terminas „Šoa“ turi aiškią reikšmę – masinį žmonių žudymą ne dėl to, ką jie galvojo, kalbėjo ar darė, bet dėl to, kas jie buvo. Tai genocidas.

Itin šokiruoja matyti, kaip toks paplitęs supratimas yra iškraipomas Holokausto aukų atminimo dieną ir dar seseriškos Europos demokratijos parlamente. Visiškai nepriimtina net ir užuominomis teigti, kad pačias aukas galima kokiu nors būdu kaltinti dėl jų kruvino persekiojimo okupaciniame nacių režime. Istorinė Vokietijos atsakomybė už Holokaustą išlieka ir liks ateityje; ji apima ir kovą su bandymais perkelti atsakomybę nuo vykdytojų aukoms.

Esu dėkingas užsienio reikalų ministrui Gabrieliui Landsbergiui už jo greitą pareiškimą, kuriame jis nepaliko dvejonių, kad nei Lietuvos Vyriausybė, nei jo partija netoleruos tokių šokiruojančių istorijos iškraipymų. Vokietija ir Lietuva kartu dalyvauja Tarptautiniame Holokausto atminimo aljanse (IHRA).

Vokietijos vardu, noriu perduoti savo solidarumą ir gedulą Lietuvos žydų bendruomenei ir litvakams visame pasaulyje“, – LRT.lt perduotame pranešime rašė Vokietijos ambasadorius.

Kritikavo ir partijos pirmininkas G. Landsbergis

„Bet kaip gi su tais talkininkais? Kas tie žmonės, kurie perima baisias idėjas? Ar tai lietuvių tautos lyderiai, tokie kaip pirmasis savanoris Kazys Škirpa ar generolas Vėtra? O gal Antanas Smetona? Nepaisant didelio pastarųjų metų ažiotažo niekaip nepavyko įrodyti, kad holokaustą organizavo jie. Ne, tai visai kiti žmonės, dažnai neišsilavinę, linkę pasijusti svarbiais gavę šautuvą į rankas, kartais stipriai nukentėję nuo 1941 m. sovietinių represijų, kartais aklai vykdę įsakymus. Jie panašūs į stribus. Pažinkime juos, supraskime, kodėl jie taip darė.

Juk holokausto vykdytojų netrūko ir pačių žydų tarpe, ypač getų savivaldos struktūrose. Mes turime garsiai įvardinti šiuos žmones ir pasistengti, kad panašių į juos neatsirastų vėl. Bet taip pat atsakyti į klausimą, kokios buvo pačių žydų pažiūros, kokios idėjos paskatino daliai žydų bendradarbiauti su sovietų valdžia, užimti svarbias pareigas represinėse sovietų struktūrose. Kartais priežasčių suvokimas leidžia suprasti ir pasekmes, nors ir nepateisina poelgių“, – rašė V. Rakutis.

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas Gabrielius Landsbergis sakė esąs pasipiktinęs šiuo komentaru, ir pabrėžė, kad jis neatspindi partijos ar Vyriausybės pozicijos.

Populiariausi