Pasaulyje

2021.01.27 11:39

Kremliaus televizija protestuotojus išvadino „politiniais pedofilais“ – Navalną kaltina smegenų plovimu

LRT.lt2021.01.27 11:39

Tarp Rusijoje praėjusį savaitgalį užfiksuotų Aleksejaus Navalno palaikymo protestų vaizdų, itin išsiskyrė vienas įrašas. Maskvos Puškino aikštėje pareigūnas, dėvintis juodą kaukę ir kailinę kepurę, užfiksuotas už rankos tempiantis ir į policininkų furgonų stumiantis berniuką, kuomet aikštėje susirinkusi minia jam šaukia „palikite vaiką ramybėje“, rašo „Radio Free Europe/Radio Liberty“.

Kitą dieną ši situacija buvo nušviesta ir Rusijos valstybinės „Rossija 1“ televizijos kanale, tačiau reakcija į šį berniuko sulaikymą eteryje buvo kiek kitokia, nei tikėjosi opozicijos atstovai.

„Yra žmonių, kurie vaikus į politiką įtraukia lyg būtų politiniai pedofilai“, – taip tiesioginiame eteryje pasakė „Rossija 1“ kanalo vedėjas Dmitrijus Kiseliovas, prieš paleisdamas kritikos tiradą į A. Navalno ir jo palaikytojų pusę.

Pasak laidos vedėjo, A. Navalnas neva „plauna smegenis mažiems vaikams, kad taip padidintų žmonių, dalyvaujančių protestuose, skaičių.“

Rusijos valstybiniai televizijos kanalai nuolat kaltina A. Navalną, neva šis į protestus siekia įtraukti vaikus.

„Tai yra rimta operacija, kurią jie vykdo“, – kalbėjo prezidento Vladimiro Putino įsteigtos žmogaus teisių tarybos vadovas Valerijus Fadejevas.

Apie vykstančius protestus Rusijoje prabilo ir pats V. Putinas. „Tai absoliučiai nepriimtina. Taip elgiasi teroristai“, – sakė Rusijos prezidentas.

Tačiau ši Kremliaus retorika tikrai nėra nauja – dar 2017 metais po protestų bangos Rusijos valdžia įsakė mokyklų ir universitetų pedagogams griežčiau pasakoti apie netoleruotiną dalyvavimą protestuose ir mokiniams gresiančias nuobaudas.

Kremlius darė viską, kad įrodytų protestų žalą: 2017 m. net pasirodė pop dainininkės Alisos Vox daina, kurioje ji teigė, kad Vakarų šalis finansuoja visuotinius protestus. Vėliau paaiškėjo, kad daina buvo finansuojama valstybės.

Antropologė Aleksandra Archipova tikino, kad po 2017 m. protestų A. Navalnas susikūrė reputaciją, kuri skatina paauglius domėtis politiniais reikalais šalyje.

Tačiau pasak A. Archipovos, tai labiau yra mitas, nes moksleiviai ir studentai veikiau patys renkasi keliauti į protestus.

„Tai mitas skirtas demonizuoti Navalną ir įrodyti, kad protestai šalyje nėra tokie rimti“, – tikino antropologė.

Kremliaus kritikas A. Navalnas ir jo bendražygiai atmeta bet kokius kaltinimus, susijusius su jaunimo įtraukimu į protestus.

Rusijos valdžia yra pasiruošusi blokuoti ir socialinių tinklų programėles, tokias kaip „TikTok“, kad protestų vaizdai neišplistų interneto platybėse.

Žinant tai, kad valstybinių televizijų populiarumas Rusijoje blėsta, nieko nuostabaus, kad Kremlius darys viską, kad socialiniuose tinkluose vykdoma veikla nekenktų jų įvaizdžiui.

A. Archipova sako, kad Kremlius toliau ieškos būdų, kaip patraukti jaunimą savo pusėn. „Protestai yra tarsi stalo teniso žaidimas. Kiekviena pusė turi atlikti savo ėjimą“, – tikino antropologė.

Populiariausi