Pasaulyje

2021.01.27 10:33

Baltarusijos režimas stato konclagerį primenančius kalėjimus – žurnalistai nufilmavo slaptas įstaigas

LRT.lt2021.01.27 10:33

Buvęs Baltarusijos policininkas Dmitrijus Dmitrejevas nusprendė papasakoti apie neįprastą įkalinimo įstaigą, šalia Slucko miesto. Vyras nusprendė apie šią koncentracijos stovyklą primenančią įstaigą papasakoti po to, kai vidaus reikalų ministro pavaduotojas Nikolajus Karpenkovas išplatino garso įrašą, kuriame užsiminė, esą režimas rengia specialią stovyklą, kur bus patalpinami visi užkietėję protestuotojai.

Pats D. Dmitrijevas „Radio Svoboda“ papasakojo apie statomas koncentracijos stovyklas Baltarusijos protestuotojams.

Sausio 15 dieną buvusių Baltarusijos pareigūnų, stojusių prieš diktatoriaus Aliaksandro Lukašenkos režimą, organizacija BYPOL išplatino garso pranešimą su vidaus reikalų ministro pavaduotojo paliepimu organizuoti ir statyti koncentracijos stovyklas prieš režimą protestuojantiems asmenims.

Įrašas sukėlė tikrą nepasitenkinimo bangą, o Vidaus reikalų ministerija dar nepakomentavo šių ministro pavaduotojo N. Karpenkovo žodžių.

Po garso įrašo pasirodymo, buvęs policijos pareigūnas ir „Novy Chas“ fotografas D. Dmitrijevas, tikina atradęs neįprastą kalėjimą, po to, kai buvo sulaikytas rugpjūčio 9 dieną.

„Mes ten buvome atvežti rugpjūčio 13 dieną. Jie mums sakė, kad išveš mus iš Akretsino gatvės kalėjimo į Žodziną. Jie mus visus surinko, pastatė veidais į sieną ir susodino į policijos furgonus. Visi galvojame, kad mus veža į Žodziną. Tačiau greit supratome, kad tai nesąmonė ir tai Žodzino nė kiek neprimena“, – „Radio Svoboda“ kalbėjo D. Dmitrijevas.

Lukashenka's authorities built a concentration camp (this is how they call it) for protesters. One of the contractors...

Posted by Franak Viačorka on Tuesday, January 26, 2021

Pasak vyro, vieta kiek priminė karinę bazę – netoliese stovėjo dideli vieno aukšto namai. „Buvo akivaizdu, kad visa teritorija buvo apjuosta aukšta spygliuota tvora. Mažiausiai penkių metrų aukščio. Pastatyti nauji mediniai bokštai, skirti stebėti teritoriją. Viskas buvo visiškai nauja, mediena nei kiek neparudavusi“, – tikino D. Dmitrijevas.

„Kas 10 metrų buvo pastatyti ginkluoti patruliai su šunimis. Tai buvo milžiniška teritorija. Ten buvo daug vidaus tarnybos karių. Jie užsirašė mūsų vardus, adresus. Jie mums aiškino, kad tai yra Slucko sulaikymo centras ir kad čia mes atliksime administracinę nuobaudą“, – pasakojo fotografu dirbantis buvęs pareigūnas.

Tačiau šioje stovykloje dirbantys asmenys nebuvo agresyvūs ir su sulaikytaisiais elgėsi korektiškai ir ragino sulaikytuosius elgtis ramiai ir kad netrukus jie bus saugiai paleisti į namus.

D. Dmitrijevas pasakojo, kad patį pirmą vakarą sulaikytųjų sveikatos būklę patikrino medikai. Visiems buvo leista pavalgyti, pasinaudoti dušu.

„Mums buvo leista pernakvoti dideliame kambaryje. Visame pastate buvo apie 186 lovas. Buvo duoti čiužiniai, paklodės ir pagalvės. Atėjus vakarui pareigūnai išjungė šviesas ir įsakė eiti miegoti“, – kalbėjo D. Dmitrijevas.

Ryte sulaikytiesiems vėl buvo leista nusiprausti, duota muilo ir švarių drabužių tiems, kurie jų neturėjo.

„Darbai šioje stovykloje nesiliovė ir kitos dienos rytą. Kasamos duobės, jose statomi mediniai įtvirtinimai ir tiesiamos spygliuotos tvoros. Mums buvo pasakyta, kad čia statomas naujasis Aušvicas“, – tikino žurnalistas D. Dmitrijevas.

Pasak jo, šis Slucko kalinių centras galėtų talpinti kelis tūkstančius kalinių, o netoliese pastatytos milžiniškos kariuomenės palapinės rodo, kad mestos didelės pastangos apsaugoti šią slaptą stovyklą.

Jau kitą dieną po sulaikymo visi kaliniai buvo netikėtai paleisti. Visi buvo paleidžiami grupėmis ir jiems liepta daugiau neiti į protestus.

Vyras sako, kad po šių rugpjūčio mėnesio įvykių nebegirdėjo apie sulaikymus ir išvežimą į slaptąją Slucko stovyklą, nors pat buvo sulaikytas 10 dienų periodui.

D. Dmitrijevas mano, kad „geranoriškas“ tarnybų elgesys stovyklos viduje su protestuotojais galėjo užkliūti aukščiausiems valdžios sluoksniams.

„Tokios didelės stovyklos saugumui palaikyti reikia daug žmonių. Galimai šis pareigūnų geranoriškumas kai kam nepatiko. Juolab, kad išlaikyti tokią koncentracijos stovyklą kainuotų labai daug lėšų“, – kalbėjo „Novy Chas“ fotografas.

Populiariausi