Pasaulyje

2021.01.27 08:54

Bidenas telefonu kalbėjosi su Putinu: perspėjo, kad reaguos į „Rusijos piktybinius veiksmus“

ELTA2021.01.27 08:54

Naujasis JAV prezidentas Joe Bidenas per pirmąjį savo pokalbį telefonu su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu nuo tada, kai pradėjo eiti pareigas, pareiškė Kremliaus lyderiui susirūpinimą dėl opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno apnuodijimo ir Rusijos agresijos prieš Ukrainą, praneša Baltieji rūmai.

Pasak Baltųjų rūmų spaudos sekretorės Jen Psaki, pokalbį inicijavo J. Bidenas, siekdamas aptarti su V. Putinu „mūsų norą pratęsti“ naująją Strateginės ginkluotės mažinimo sutartį (START), kuria ribojamas Amerikos ir Rusijos branduolinių arsenalų dydis. Sutartis galioja iki vasario 5 dienos, tačiau panašu, kad bus pratęsta.

Tačiau J. Bidenas pokalbio metu parodė, kad jis laikysis griežtesnės pozicijos Rusijos atžvilgiu nei jo pirmtakas Donaldas Trumpas. Kaip teigia J. Psaki, prezidentas pareiškė susirūpinimą dėl žmogaus teisių padėties Rusijoje, jos valdžios elgesio su opozicijos nariais, įskaitant A. Navalno apnuodijimą, kišimosi į 2020 m. rinkimus ir Rusijos saugumo pajėgų elgesio su taikiais protestuotojais. J. Bidenas, be kita ko, patvirtino tvirtą JAV paramą Ukrainos suverenitetui.

J. Psaki teigimu, J. Bidenas taip pat „siekė aiškiai parodyti, kad JAV imsis ryžtingų veiksmų, gindamos savo nacionalinius interesus, reaguojant į piktybinius Rusijos veiksmus.“

Navalno komanda kviečia savaitgalį į protestus prie Rusijos FSB būstinės

Kalinamo Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno komanda antradienį paragino rusus ateinantį savaitgalį Maskvoje susirinkti į naujus antivyriausybinius protestus prie Federalinės saugumo tarnybos (FSB) ir prezidento Vladimiro Putino administracijos būstinių.

44 metų opozicionieriaus komanda socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė įvykį, kviesdami jo šalininkus Maskvoje sekmadienį vidurdienį (11 val. Lietuvos laiku) susirinkti prie FSB būstinės Lubiankos aikštėje ir Senojoje aikštėje, kur įsikūrę prezidento administracijos biurai.

Komanda nurodė, kad susirinkę protestuotojai surengs eitynes per sostinę iš dviejų aikščių Maskvos centre, esančių prie vienos gatvės maždaug kilometro atstumu viena nuo kitos.

„Dėl eitynių krypties bus nuspręsta įvertinus situaciją“, – parašė organizatoriai.

Praėjusį šeštadienį policija per protestus, vykusius daugiau kaip 100 šalies miestų, sulaikė beveik 3,9 tūkst. žmonių – daugiausia per vieną dieną. Demonstrantai reikalavo paleisti A. Navalną ir protestavo prieš vyriausybę.

A. Navalnas buvo areštuotas sausio 17 dieną Maskvos Šeremetjevo oro uoste, nepraėjus nė valandai po to, kai sugrįžo į Rusiją iš Vokietijos, kur gydėsi po praėjusią vasarą įvykdyto jo apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“.

Opozicionierius kaltina FSB surengus šį išpuolį V. Putino nurodymu. Kremlius tai kategoriškai neigia.

A. Navalno regioniniam tinklui vadovaujantis Leonidas Volkovas naujienų agentūrai AFP sakė, kad organizatoriai nusprendė surinkti protestuotojus prie FSB būstinės, nes ten dirba „nuodytojai“, o prie prezidento administracijos – todėl, kad „jie sprendžia, įkalinti ar paleisti Navalną“.

„Taigi, suprantama, mes apeliuojame į juos“, – sakė L. Volkovas.

Antradienį Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas bendraudamas su žurnalistais protestuotojus pavadino „įstatymų laužytojais“, o mitingų organizatorius – „teroristais“.

Populiariausi