Pasaulyje

2021.01.26 21:14

Kremlius: Rusija ir JAV apsikeitė dokumentais dėl branduolinio susitarimo pratęsimo

atnaujinta 21.42
BNS2021.01.26 21:14

Kremlius antradienį pranešė, kad Rusija ir JAV apsikeitė dokumentais dėl kitą savaitę galioti baigiančio svarbaus branduolinio susitarimo pratęsimo.

Abi pusės artimiausiomis dienomis atliks reikiamus formalumus, sakė Kremlius.

Rusijos parlamentarai nurodė, kad susitarimui pratęsti reikalingus žingsnius žengs dar šią savaitę.

2010 metais sudaryta naujoji Strateginės ginkluotės mažinimo (START) sutartis apriboja didžiausius branduolinius arsenalus kontroliuojančių Vašingtono ir Maskvos turimų branduolinių kovinių galvučių skaičių iki 1 550.

Derybos dėl sutarties pratęsimo įstrigo JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijai tvirtinant, kad prie šios sutarties turi prisijungti ir Kinija, nors Pekinas griežtai atmeta šią idėją.

Praėjusią savaitę Kremlius pasveikino naujojo JAV prezidento Joe Bideno siūlymą pratęsti sutarties galiojimą penkeriems metams.

J. Bidenas ir V. Putinas kalbėjosi telefonu

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas kalbėjosi telefonu su J. Bidenu, antradienio vakarą pranešė Kremliaus spaudos tarnyba.

„Vladimiras Putinas pasveikino Josephą Bideną su jo darbo pradžia JAV prezidento poste. Jis pažymėjo, kad Rusijos ir JAV santykių normalizavimas atitiktų abiejų šalių interesus ir, atsižvelgiant į jų ypatingą atsakomybę palaikyti saugumą ir stabilumą pasaulyje, visos tarptautinės bendruomenės [interesus]“, – sakoma Kremliaus pranešime.

„Aptartos bendradarbiavimo galimybės kovojant su tokia opia problema kaip koronaviruso pandemija, taip pat kitose srityse, įskaitant prekybą ir ekonomiką“, – priduriama jame.

Pasak Baltųjų rūmų, J. Bidenas per tą pokalbį išreiškė susirūpinimą dėl opozicijos veikėjo Aleksejaus Navalno arešto, taip pat palietė klausimus dėl Rusijos dalyvavimo didžiulėje kibernetinio šnipinėjimo kampanijoje ir įtariamo atlygio siūlymo Talibanui už amerikiečių karių žudymą Afganistane.

Pirmojo telefoninio pokalbio metu su V. Putinu J. Bidenas taip pat išreiškė susirūpinimą dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą, nurodė Baltieji rūmai.

J. Bidenas dar kartą patvirtino Vašingtono „tvirtą paramą Ukrainos suverenitetui“ ir išreiškė susirūpinimą dėl „Aleksejaus Navalno apnuodijimo“ ir policijos susidorojimo su jo šalininkais, žurnalistams sakė Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Jen Psaki.

Tačiau naujasis JAV prezidentas taip pat siekė pasilikti vietos diplomatijai, pareiškęs Rusijos vadovui, kad abi valstybės turėtų sutarti dėl ginklų kontrolės sutarties pratęsimo penkeriems metams iki kito mėnesio pradžios, kai ji liausis galiojusi, nurodė pareigūnai.

Populiariausi