Pasaulyje

2021.01.26 15:15

Rusija veda „energingas“ derybas su JAV dėl branduolinio susitarimo pratęsimo

atnaujinta 15.24
BNS2021.01.26 15:15

Tarp Rusijos ir Jungtinių Valstijų vyksta „energingos“ diskusijos dėl kitą savaitę galioti baigiančio svarbaus branduolinio susitarimo pratęsimo, antradienį pranešė Kremlius.

2010 metais sudaryta naujoji Strateginės ginkluotės mažinimo (START) sutartis apriboja didžiausius branduolinius arsenalus kontroliuojančių Vašingtono ir Maskvos turimų branduolinių kovinių galvučių skaičių iki 1 550.

Derybos dėl sutarties pratęsimo įstrigo JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijai tvirtinant, kad prie šios sutarties turi prisijungti ir Kinija, nors Pekinas griežtai atmeta šią idėją.

„Dabar tikrai vyksta kontaktai, energingi kontaktai“, – sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas. Jis pridūrė, kad sutarties pratęsimas yra „abiejų šalių ir viso pasaulio interesuose“.

Praėjusią savaitę Kremlius pasveikino naujojo JAV prezidento Joe Bideno siūlymą pratęsti sutarties galiojimą penkeriems metams.

Rusijos Saugumo Taryba pirmadienį patvirtino, kad Tarybos vadovas Nikolajus Patruševas taip pat kalbėjosi su JAV nacionalinio saugumo patarėju Jake'u Sullivanu apie svarstomą pratęsimą.

D. Trumpo administracija pasitraukė iš kelių ginkluotės sutarčių, įskaitant Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutartį su Rusija.

D. Trumpo prezidentavimo laikotarpiu Maskvos ir Vašingtono santykiai blogėjo dėl kaltinimų kibernetiniais įsilaužimais ir kišimusi į rinkimus, o nesugebėjimas susitarti dėl naujosios START sutarties pratęsimo tik patvirtino prastą jų būklę.

Buvęs Sovietų Sąjungos lyderis Michailas Gorbačiovas, 1987 metais pasirašęs INF sutartį su tuometiniu JAV prezidentu Ronaldu Reaganu, paragino abi šalis pratęsti naująją START sutartį ir drauge susitarti dėl tolesnio branduolinės ginkluotės mažinimo.

Rusija: JAV pirma turi grįžti į branduolinę sutartį, tuomet Iranas jos laikysis

Rusija antradienį sakė, kad Jungtinės Valstijos privalo panaikinti sankcijas Teheranui ir grįžti prie susitarimo dėl Irano branduolinės programos, o įvykdžius šią sąlygą Iranas vėl laikysis susitarimo.

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas po derybų su iraniečių kolega išreiškė viltį, kad „Jungtinės Valstijos vėl pradės visiškai laikytis atitinkamos Saugumo Tarybos rezoliucijos, sudarydamos sąlygas Iranui vykdyti savo įsipareigojimus pagal branduolinį susitarimą“.

Šį susitarimą 2015 metais sudarė Iranas, JAV, Kinija, Rusija, Britanija, Prancūzija ir Vokietija.

Pagal susitarimą buvo numatytas sankcijų Iranui sušvelninimas mainais į Teherano branduolinių ambicijų apribojimą ir garantijas, kad jis nesieks branduolinių ginklų. Iranas tvirtina, kad vykdo tik civilinę branduolinės energetikos programą.

Bendru išsamių veiksmų planu (JCPOA) vadinamas susitarimas didžia dalimi žlugo buvusiam JAV prezidentui Donaldui Trumpui vienašališkai išvedus Vašingtoną iš šio susitarimo ir pagal „maksimalaus spaudimo“ politiką nurodžius savo pareigūnams sugrąžinti sankcijas Teheranui.

Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas antradienį atkartojo Rusijos poziciją, nurodydamas, kad jei Vašingtonas panaikins sankcijas Iranui, šis „vėl visiškai vykdys savo įsipareigojimus“ pagal JCPOA.

Vašingtonas yra užsiminęs apie pasirengimą vėl prisidėti prie susitarimo, o prezidento Joe Bideno kandidatas į valstybės sekretorius Anthony Blinkenas per paskyrimo svarstymą Senate šį mėnesį sakė, kad dėl D. Trumpo politikos Iranas „tapo pavojingesnis“.

Paryžius: Iranas turi laikytis branduolinio susitarimo, kad prie jo sugrįžtų JAV

Irano vyriausybė turi laikytis 2015 metais sudaryto daugiašalio susitarimo, ribojančio jo branduolinę programą, sąlygų, kad JAV vėl taptų šios sutarties šalimi, antradienį pareiškė vienas Prancūzijos prezidentūros pareigūnas.

„Jeigu jie rimtai žiūri į derybas ir nori sulaukti naujų visų JCPOA dalyvių įsipareigojimų, visų pirma jie turi susilaikyti nuo tolesnių provokacijų ir, antra, jie turi gerbti tai, ko nebegerbia“ kalbant apie prisiimtus įsipareigojimus, su anonimiškumo sąlyga kalbėjo pareigūnas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt