Pasaulyje

2021.01.26 08:47

Įvykiai Baltarusijoje. Į sankcijų sąrašus įtrauktas Minsko OMON vadas grasina, kad režimo pareigūnai „pasirengę“ pavasariui

atnaujinta 17.54
BNS, LRT.lt2021.01.26 08:47

Minsko OMON vadas Dzmitrijus Balaba Baltarusijos televizijai CTV tikino, kad tarnyba jau dabar ruošiasi galimiems opozicijos protestams pavasarį.

„Mūsų būrys visada pasiruošęs. O atsakas į veiksmus visada bus atitinkamas. Aišku, visada žvelgiame į panašius atvejus kaimyninėse šalyse ir į tai atsižvelgiame“, – kalbėjo OMON vadas Minske D. Balaba.

Paklaustas apie vis dažnesnius riaušių policininkų išėjimus iš darbo, D. Balaba sakė „neva žiniasklaidoje pateikta informacija yra suklastota, o patys pareigūnai niekur nesitraukia“.

„Kiekvienoje organizacijoje vyksta nuolatinė darbuotojų kaita. Kai kurie pakeičia darbo vietą, kiti išeina į pensiją, o jauni žmonės užima jų vietas“, – kalbėjo smurtu prieš taikius protestuotojus kaltinamo OMON būrio vadas Baltarusijos sostinėje.

D. Balaba yra vienas iš keturiasdešimties Europos Sąjungos sankcijomis nubaustų Baltarusijos režimo pareigūnų, kurie kaltinami smurto kurstymu prieš taikius protestuotojus šalyje, kurioje po suklastotos diktatoriaus Aliaksandro Lukašenkos pergalės kilo daugiatūkstantinės demonstracijos.

J. Borrellis džiaugiasi, kad baltarusių tinklaraštininkas I. Losikas nutraukė bado streiką

Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis antradienį pasidžiaugė pranešimu, kad Baltarusijos opozicijos tinklaraštininkas Iharis Losikas užbaigė 42 dienas trukusį bado streiką.

„Tikiuosi jo greito pasveikimo. ES ragina Baltarusijos valdžią nedelsiant paleisti jį ir visus politinius kalinius, žurnalistus ir visus sulaikytus per taikius protestus už demokratinį liaudies vadovaujamą (valdžios) perdavimą“, – parašė ES diplomatijos vadovas socialiniame tinkle „Twitter“.

Pirmadienį buvo pranešta, kad nuo birželio suimtas tinklaraštininkas I. Losikas užbaigė bado streiką, kurį paskelbė gruodžio 15-ąją, sulaukęs naujų kaltinimų, dėl kurių jis gali būti pasiųstas į kalėjimą aštuoneriems metams.

„Nusprendžiau sustabdyti bado streiką. Kodėl taip padariau? Neabejotinai sava valia... Tiesiog buvau sukrėstas neįtikėtinos solidarumo bangos“, – sakoma internetu paskelbtame I. Losiko atvirame laiške.

Tinklaraštininkas pridūrė, kad „šimtai tūkstančių“ baltarusių paprašė jo nutraukti bado akciją ir „sulaukti mūsų bendros pergalės esant geros sveikatos“.

28 metų I. Losikas šiuo metu laukia teismo liūdnai pagarsėjusiame Akrescinos sulaikymo centre Minske.

Jis šiuo metu yra kaltinamas dėl „grupinių veiksmų, grubiai pažeidžiančių viešąją tvarką, organizavimo“, „ruošimosi įvykdyti nusikaltimą“ ir „masinių neramumų organizavimo“.

I. Losiko adminstruojamas kanalas socialiniame kanale „Telegram“ turi daugiau nei 340 tūkst. sekėjų. Birželio pabaigoje Baltarusijos žmogaus teisių grupė „Viasna“ paskelbė I. Losiką politiniu kaliniu ir reikalavo nedelsiant jį paleisti.

Baltarusiją jau šeštą mėnesį krečia masiniai protestai dėl rugpjūčio 9-osios prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 metų.

Opozicija ir Vakarų demokratijos tvirtina, kad šie rinkimai buvo suklastoti. Opozicija jų nugalėtoja laiko politikos naujokę Sviatlaną Cichanouskają, kovoje dėl prezidento posto pakeitusią savo įkalintą vyrą.

Protestuotojai reikalauja A. Lukašenkos atsistatydinimo, politinių kalinių paleidimo ir naujų rinkimų. Europos Sąjunga savo ruožtu paskelbė sankcijų A. Lukašenkai ir jo sąjungininkams.

Praeitą šeštadienį per protestus sostinėje Minske ir kituose miestuose buvo sulaikyta per 100 demonstrantų.