Pasaulyje

2021.01.26 06:56

JAV Senatui pateiktas Trumpo apkaltos straipsnis atveria kelią eksprezidento teismui

BNS2021.01.26 06:56

JAV Atstovų Rūmai pirmadienį pateikė Senatui vienintelį Donaldo Trumpo apkaltos straipsnį, kuriuo buvęs prezidentas kaltinamas sukurstęs savo šalininkų minią šturmuoti Kapitolijų.

Šis žingsnis uždegė žalią šviesą oficialiai inicijuoti pirmąjį kada nors surengtą eksprezidento apkaltos teismą.

Per šią ceremoniją devyni Atstovų Rūmų apkaltos vadovai tylėdami nešė dokumentą tomis pačiomis puošniomis Kongreso salėmis, į kurias sausio 6-ąją buvo įsiveržę D. Trumpo šalininkai, ir įteikė jį Senatui.

Vyriausiasis apkaltos vadovas kongresmenas Jamie Raskinas perskaitė kaltinimą D. Trumpui Senato salėje, kur buvęs prezidentas tebėra reikšmingai palaikomas respublikonų senatorių.

„Donaldas Johnas Trumpas įvykdė sunkių nusikaltimų ir nusižengimų, kurstydamas smurtą prieš Jungtinių Valstijų vyriausybę, – paskelbė J. Raskinas. – Jis sukėlė grėsmę demokratinės sistemos tvarumui, kišosi į taikų valdžios perdavimą ir sukėlė pavojų jam lygiai valdžios institucijai.“

Beprecedentė antroji apkalta 74 metų D. Trumpui demokratų kontroliuojamuose Atstovų Rūmuose buvo paskelbta sausio 13 dieną. Senato teismas turėtų prasidėti vasario antrąją savaitę.

Senato demokratų daugumos lyderis Chuckas Schumeras sakė, kad 100 Senato narių, atliksiančių prisiekusiųjų vaidmenį, bus prisaikdinti antradienį ir kad D. Trumpui bus įteiktas šaukimas į teismą.

Demokratai ir respublikonai susitarė dviem savaitėms atidėti eksprezidento teismą, kad „maišto kurstymu“ apkaltintas D. Trumpas galėtų parengti savo gynybą, o Senatas galėtų susitelkti į naujojo prezidento Joe Bideno kabineto narių kandidatūrų tvirtinimą.

JAV Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Johnas Robertsas pirmininkavo ankstesniam D. Trumpo teismui Senate, pasibaigusiam respublikono išteisinimu, bet šįkart vadovauti procesui bus paskirtas pirmininkas pro tempore.

Pirmininkas pro tempore yra partijos, turinčios daugumą Senate (šiuo atveju – demokratų) vyriausias pagal amžių senatorius. Šiuo metu laikinojo pirmininko pareigos priklauso 80 metų Patrickui Leahy, išrinktam į Senatą 1974 metais.

Respublikonas senatorius Johnas Cornynas sakė, kad esant padėčiai, kai vienas senatorius atlieka ir teisėjo, ir prisiekusiojo vaidmenį, kyla interesų konfliktas, bet kitas šios partijos senatorius – Lindsey Grahamas – šiuos nuogąstavimus atmetė.

„Jau seniai pažįstu Patą, – sakė L. Grahamas. – Tikiu ir viliuosi, kad jis bus sąžiningas.“

Kongreso respublikonai savaitgalį užsiminė, kad demokratams gali būti sunku nuteisti D. Trumpą dėl jo šalininkų įsiveržimo į Kongresą anksčiau šį mėnesį. Per tas riaušes žuvo penki žmonės.

Įtakingos D. Trumpo partijos figūros atmeta politinius ir konstitucinius argumentus, todėl kyla abejonių, kad demokratams, turintiems 50 iš 100 vietų Senate, pavyks užsitikrinti 17 respublikonų balsų ir pasiekti dviejų trečdalių daugumą, kurios reikia D. Trumpui nuteisti.

„Manau, kad šis teismas kvailas. Manau, jis duoda priešingus rezultatus. Šioje šalyje ir taip liepsnoja ugnis, o čia tarsi paimtume benzino ir šliūkšteltume į ją“, – sekmadienį televizijai „Fox News“ sakė Senato Žvalgybos komiteto pirmininkas respublikonas Marco Rubio.

Jis pripažino, kad D. Trumpui, kuris ragino tūkstančius savo šalininkų suvažiuoti į Vašingtoną ir protestuoti prieš Joe Bideno rinkimų pergalės patvirtinimą Kongrese, „tenka tam tikra atsakomybė už tai, kas įvyko“.

Tačiau naujas šio klausimo kurstymas galėtų tik pakenkti šaliai, sakė M. Rubio, kuris per 2016 metų pirminius respublikonų rinkimus varžėsi su D. Trumpu dėl kandidato į prezidentus statuso.