Pasaulyje

2016.04.07 15:19

„Panama Papers“ Latvijoje: oligarchas A. Lembergas, tenisininkas E. Gulbis ir kiti

Tiriamosios žurnalistikos centras „Re:Baltica“ įtakingiausių Latvijos politikų, slepiančių turtą ofšorinėse zonose, kol kas nerado. Tačiau po padidinamuoju stiklu dabar atsidūrė šios Baltijos valstybės verslininkai.

Tokia informacija buvo rasta nutekėjusioje Panamos kompanijos „Mossack Fonseca“ korespondencijoje, kurią išanalizavo tiriamosios žurnalistikos centras „Organized Crime and Corruption Reporting Project“ (OCCRP).

Dokumentus tarptautinėms žurnalistų pajėgoms perdavė Vokietijos leidinys „Süddeutsche Zeitung“ ir tarptautinis tiriamosios žurnalistikos centras „International Consortium of Investigative Journalists“.

Daugelis latvių siejami su Rusija ir NVS

„Mossack Fonseca“ nutekėjusiuose duomenyse, kurie skelbiami nuo sekmadienio vakaro, suskaičiuojami 12 valstybių vadovai, daugiau nei 120 politikų. Ir Latvija jau kuris laikas klausė: ar korespondencijoje yra latviškų pavardžių?

Tikrai taip. Tiesa, parlamentarų ar vyriausybės narių sąrašuose kol kas neaptikta, tačiau garsių pavardžių yra. Tarp jų – oligarchas ir ilgametis Ventspilio meras Aivaras Lembergas, į latvių „airBaltic“ investavęs Ralfas Dieteris Montagas-Girmesas.

Aišku, vien faktas, kad įrašų apie Latviją yra net 15951, daug nereiškia. Nemažai „Mossack Fonseca“ klientų turėjo ar turi sąskaitas Latvijos bankuose, kurie aptarnauja ir šalyje negyvenančius asmenis.

Kiek stebina tik tai, kad tokius asmenis aptarnavo ir skandinaviško banko „Nordea“ filialas Latvijoje.

Kaip skelbia „Re:Baltica“, dalis su Latvija siejamų ir „Mossack Fonseca“ dokumentuose minimų asmenų yra susiję su Rusijos ir kitomis Nepriklausomų valstybių sandraugos šalimis.

Bet kiti asmenys nėra žinomi plačiajai visuomenei. Todėl žurnalistai, atsižvelgdami į tai, kad laikyti turtą ofšorinėse kompanijose nėra nelegalu, nusprendė neatskleisti jų pavardžių.

Informacija apie A. Lembergą – pagalba prokurorams?

Nutekintuose dokumentuose latviški pėdsakai „Mossack Fonseca“ sistemoje tokie: 10 klientų, 1380 kompanijų, 21 tikrasis naudos gavėjas ir 81 akcininkas.

Korespondencijoje – vieno turtingiausių Latvijos verslininkų A. Lembergo, kuris dar nuo 1988 metų vadovauja Ventspilio uostamiesčio merijai, ir jo dukters pavardės.

Kelios oligarcho A. Lembergo kompanijos ir anksčiau buvo įvardintos teismo dokumentuose – Latvijos prokurorai bando įrodyti, kad Ventspilio meras ėmė kyšius ir yra tikrasis naudos gavėjas mažiausiai 25 miesto kompanijose.

O „Mossack Fonseca“ dokumentai liudija, kad A. Lembergo duktė Līga yra kompanijos „Canrif Limited“ direktorė. Tiesa, informacijos apie kompanijos veiklą nėra.

A. Lembergo advokatė Irina Kauke atsisakė komentuoti nutekėjusius duomenis ir apskritai pareikalavo, kad „Re:Baltica“ neviešintų informacijos.

Latvijoje A.Lembergas garsėja jau seniai. Jis šokdina didžiausias šalies partijas, o 2011 metais, nusivylęs sprendimais Rygoje, net buvo pagrasinęs, kad Ventspilis gali atsiskirti nuo Latvijos.

Mįslingas investuotojas į „airBaltic“ R. D. Montagas-Girmesas irgi siejamas su keliomis ofšorinėmis kompanijomis – „ARQ Aviation Limited“, „ARQ Investment Limited“ ir „ARQ Real Estate Holdings Limited“.

Šios kompanijos buvo įsteigtos 2008 metais. Kaip rodo nutekėję duomenys, „Mossack Fonseca“ bandė iš kliento gauti išsamią finansinę-ekonominę įmonių analizę, bet R. D. Montagas-Girmesas jokių duomenų nepateikė. 2013-aisiais R. D. Montagas-Girmesas pradėjo domėtis galimu kompanijų uždarymu.

Galiausiai nutekinta informacija atskleidė šio investuotojo ryšius su Rusijos verslininkais.

Tuo metu su Rusijos Valstybės Dūmos deputatu Aleksandru Babakovu per ofšorinius objektus susiję Vilis Dambinis ir Valtis Vigantis.

Prisidengdamas būtent šiuo duetu oficialiai vienas neturtingiausių Rusijos parlamentarų valdo didžiulius turtus ofšore.

Verslininko manevrai ofšorinėse zonose

Kiti dokumentuose minimi garsūs latviai – verslininkas Ainaras Gulbis ir jo sūnus, garsus tenisininkas Ernestas Gulbis.

Ofšorinėse zonose krutėjo ir kavinių „Lido“ tinklo įkūrėjas Gunaras Kirsonas. Paaiškėjo, kad 2010 metais verslininkas bandė atgauti kavinių tinklo kontrolę pasirašydamas sutartis su trimis ofšorinėmis kompanijomis.

„Carcel Holdings“ registruota Panamoje, o Britanijos Mergelių salose veikia „Joyton International“ ir „Joondaloop Financial Corp“.