Pasaulyje

2016.04.07 15:49

Islandija turi naują premjerą, ruošiamasi pirmalaikiams rinkimams

BNS2016.04.07 15:49

Islandijos dešinioji vyriausybė trečiadienį paskyrė naują ministrą pirmininką ir nurodė ateinantį rudenį surengsianti pirmalaikius rinkimus, kai ankstesnis lyderis buvo priverstas atsistatydinti dėl savo ryšių su „Panama Papers“ skandalu.

Abi koalicijos partnerės – Pažangos partija ir Nepriklausomybės partija – po trečiadienio vakarą vykusių derybų nutarė perduoti premjero postą dabartiniam žemės ūkio ministrui Sigurdurui Ingi Johannssonui, 53 metų Pažangos partijos nariui.

Jis pakeis 41-erių Sigmundurą Davidą Gunnlaugssoną, kuris atsistatydino antradienį, kilus masiniams protestams dėl fakto, kad šis politikas turėjo ofšorinę sąskaitą. Tai iškilo į viešumą, kai buvo nutekinti 11,5 mln. dokumentų iš vienos Panamos teisinių paslaugų bendrovės.

„Tikimės surengti rinkimus šį rudenį“, – S. I. Johannssonas sakė žurnalistams, tvirtindamas, kad koalicija, vadovaujanti nuo 2013 metų, toliau rūpinsis šalies reikalais, nors tūkstančiai protestuotojų reikalavo, kad atsistatydintų visa vyriausybė.

„Tęsime savo darbą drauge. Žinoma, tikimės, kad tai padės padidinti stabilumą politinėje sistemoje“, – sakė jis. 72 metų Islandijos prezidentas Olafuras Ragnaras Grimssonas, kuris birželį turėtų atsistatydinti po penkių kadencijų ir 20 metų darbo tame poste, tikriausiai pritars S. I. Johannssono paskyrimui. Islandijos parlamento rinkimai įprasta tvarka turėjo vykti 2017 metų balandį.

Pirmoji „Panamos popierių“ auka S. D. Gunnlaugssonas, kuris kol kas lieka Pažangos partijos vadovu, tapo pirmu svarbiu politiniu veikėju, netekusiu posto po to, kai buvo paviešinta informacija apie milijonus nutekintų dokumentų, suteikiančių duomenų apie pasaulio lyderių ir garsenybių ofšorines sąskaitas.

Toje medžiagoje taip pat minimi kiti kiti du Islandijos vyriausybės nariai – finansų ministras Bjarni Benediktssonas ir vidaus reikalų ministrė Olof Nordal. Koalicija aiškiai stengėsi laimėti daugiau laiko iki rinkimų, nes juos surengus artimiausiu laiku neabejotinai laimėtų protesto balsai. Koalicijos partijos „prarado bet kokį legitimumą, bet skeptiškai vertinu galimybę, kad jie pasitrauks sava iniciatyva. Laikas – jų pusėje, ir jiems gyvybiškai svarbu likti valdžioje“, – apgailestavo 42 metų mokytoja Gyda Margret Petursdottir, kuri buvo viena iš kelių šimtų protestuotojų, trečiadienį susirinkusių prie parlamento.

„Panamos popieriai“, kuriuos išanalizavo Tarptautinis žurnalistų tyrėjų konsorciumas (ICIJ), atskleidė, kad  S. D.Gunnlaugssonas ir jo žmona turėjo ofšorinę bendrovę Britanijos Mergelės salose, į kurią investavo milijonus dolerių, paveldėtus premjero sutuoktinės.

2009 metų pabaigoje premjeras pardavė savo valdomas 50 proc. tos bendrovės akcijų žmonai už simbolinę vieno dolerio sumą, bet nedeklaravo tų aktyvų, kai pusmečiu anksčiau buvo išrinktas į parlamentą, nors privalėjo tai padaryti. S. D. Gunnlaugssonas sakė apgailestaujantis, kad nepaviešino savo ofšorinio turto, bet tvirtino, kad tiek jis, tiek jo žmona laikėsi Islandijos įstatymų bei mokėjo visus mokesčius tėvynėje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt