Pasaulyje

2021.01.24 08:28

Naujausia informacija. Europoje su skiepais nuo COVID-19 tiesiogiai nesusieta jokių mirties atvejų

atnaujinta 15.55
BNS, LRT.lt2021.01.24 08:28

Visame pasaulyje nuo pandemijos pradžios patvirtintų koronavirusinės infekcijos atvejų skaičius jau viršijo 98,7 mln., o COVID-19 aukų skaičius padidėjo iki 2,12 mln., pranešė Merilande įsikūręs Johnso Hopkinso universitetas. Savo ruožtu pranešama, kad nors netrukus po paskiepijimo nuo COVID-19 mirė dešimtys žmonių, mokslininkai sako, kad šiuo metu turimi įrodymai neleidžia susieti šių atvejų su naujosiomis vakcinomis.

Universiteto duomenimis, per pastarąją parą susirgimų padaugėjo iki 98 728 154, o mirčių – iki 2 120 414. Iš viso pasveiko apie 70 mln. užsikrėtusiųjų.

Po 5 mln. ir daugiau užsikrėtimo atvejų patvirtinta Jungtinėse Valstijose, Indijoje ir Brazilijoje.

Pagal infekcijos plitimo spartą pirmoje vietoje tebėra JAV, kur iš viso nustatyta beveik 25 mln. užsikrėtimo ir per 417 tūkst. mirties atvejų. Nuo COVID-19 šalyje pasveiko apie 15 mln. žmonių.

Antrą vietą pagal užsikrėtusiųjų skaičių užimančioje Indijoje COVID-19 atvejų skaičius viršijo 10,6 mln., o mirties atvejų skaičius perkopė 153 tūkstančius. Daugiau nei 10,3 mln. žmonių pasveiko.

Trečioje vietoje esančioje Brazilijoje nuo pandemijos pradžios užfiksuota daugiau nei 8,8 mln. užsikrėtimo atvejų, įskaitant daugiau nei 216 tūkst. atvejų, pasibaigusių mirtimi. Šalyje pasveiko per 7,7 mln. žmonių.

Statistikos portalas „Worldometers“ nurodo, kad pasaulyje milijonui gyventojų tenkantis mirties nuo COVID-19 atvejų skaičius pasiekė 273,3. Jungtinėse Valstijose šis koeficientas yra 1 288, Indijoje – 111, Brazilijoje – 1 014.

Baltarusijoje – 1 752 nauji COVID-19 atvejai, mirė 10 pacientų

Baltarusijoje per pastarąją parą nustatyti 1 752 nauji koronavirusinės infekcijos atvejai, taip pat mirė 10 anksčiau užsikrėtusių žmonių, sekmadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.

Šeštadienį buvo skelbta apie 1 748 naujus užsikrėtimo atvejus ir vienuolikos pacientų mirtį.

Bendras šalyje patvirtintų COVID-19 atvejų skaičius padidėjo iki 237 611.

Ministerijos duomenimis, bendras COVID-19 aukų Baltarusijoje skaičius išaugo iki 1 649.

Iš šalies gydymo įstaigų per praėjusią parą buvo išrašytas 2 641 pasveikęs COVID-19 pacientas, o bendras jų skaičius nuo pandemijos pradžios padidėjo iki 223 553.

Ukrainoje – 3,9 tūkst. naujų COVID-19 atvejai, 83 pacientai mirė

Ukrainoje per pastarąją parą patvirtinta 3 915 naujų koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejų, taip pat mirė 83 anksčiau užsikrėtę žmonės, sekmadienio ryte pranešė sveikatos apsaugos ministras Maksymas Stepanovas.

Šeštadienį buvo skelbta apie 4 928 nustatytus naujus užsikrėtimo atvejus ir 116 pacientų mirtį.

M. Stepanovas socialiniame tinkle „Facebook“ parašė, kad per ankstesnę parą buvo hospitalizuoti 2 079 COVID-19 pacientai, o 5 407 žmonės pasveiko.

Nuo pandemijos pradžios Ukrainoje nustatyta iš viso 1 191 812 koronavirusinės infekcijos atvejų, 21 861 pacientas mirė, 947 514 pasveiko.

Estijoje – 532 nauji COVID-19 atvejai, 8 pacientai mirė

Estijoje per praėjusią parą atlikus 4 568 testus nustatyti 532 nauji koronavirusinės infekcijos atvejai, taip pat mirė aštuoni anksčiau užsikrėtę pacientai, sekmadienį pranešė sveikatos apsaugos tarnybos.

Ankstesnę dieną buvo skelbta apie 487 naujus COVID-19 atvejus ir dešimties pacientų mirtį.

Sergamumas COVID-19 per pastarųjų dviejų savaičių laikotarpį Estijoje siekia 542,37 atvejo 100 tūkst. gyventojų.

Sekmadienio ryte šalies ligoninėse buvo gydomi 404 COVID-19 pacientai, iš jų 45 – intensyviosios terapijos skyriuose. Dirbtinis plaučių ventiliavimas buvo reikalingas 29 ligoniams.

Nuo pandemijos pradžios Estijoje koronavirusinė infekcija nustatyta 40 716 žmonių, iš jų 376 mirė.

Europoje su skiepais nuo COVID-19 tiesiogiai nesusieta jokių mirties atvejų

Nors netrukus po paskiepijimo nuo COVID-19 mirė dešimtys žmonių, mokslininkai sako, kad šiuo metu turimi įrodymai neleidžia susieti šių atvejų su naujosiomis vakcinomis.

Sveikatos apsaugos agentūros pabrėžia, kad didžioji dauguma po paskiepijimo mirusių žmonių buvo pagyvenę asmenys, ir šiaip pažeidžiami, ligoti žmonės.

Toliau apžvelgiame turimus duomenis.

Pagyvenę, pažeidžiami

Norvegija praėjusią savaitę paskelbė, jog mirė 33 iš maždaug 20 tūkst. pirmąja „Pfizer“ ir „BioNTech“ vakcinos doze paskiepytų senelių namų gyventojų.

Mažiausiai 13 šių žmonių buvo ne tik labai senyvo amžiaus, bet ir silpni, sirgę sunkiomis ligomis, nurodė Norvegijos visuomenės sveikatos institutas.

Jis pažymėjo, kad mirties priežastys dar neišanalizuotos, bet užsiminė, kad senyvo amžiaus ir pažeidžiamų žmonių atveju prie mirties galėjo prisidėti normalus šalutinis skiepo poveikis, toks kaip karščiavimas ar pykinimas.

Kitose šalyse Norvegijos pranešimas sukėlė susirūpinimą ir pakurstė skeptišką požiūrį į vakcinas, todėl pareigūnai pabrėžia, kad nenustatyta jokio ryšio tarp vakcinos ir ja paskiepytų kai kurių žmonių mirties.

Prancūzijoje iš 800 tūkst. paskiepytų žmonių iki penktadienio mirė devyni lėtinėmis ligomis sirgę slaugos ir senelių namų gyventojai.

Šalies vaistų agentūra ANSM nurodė, jog remiantis prieinamais įrodymais negalima daryti išvados, kad mirties atvejai, apie kuriuos pranešta, yra susiję su paskiepijimu.

Tarp kitų pavyzdžių yra 13 pagyvenusių žmonių mirties atvejai, užregistruoti Švedijoje, ir septyni tokie atvejai Islandijoje. Nė vienu iš šių atvejų ryšys su paskiepijimu nenustatytas.

Portugalijoje dvi dienos po paskiepijimo mirė vienas slaugos darbuotojas, bet Teisingumo ministerija nurodė, kad skrodimas tiesioginės sąsajos su skiepais nenustatė.

Prancūzijos vidaus reikalų ministerija sausio 18 dieną paskelbė apie 71 „stebėtą mirties atvejį“ Europoje po paskiepijimo, bet daugiau detalių nepateikė.

Tolesnė stebėsena

Europos vaistų agentūra (EVA) nurodė, kad nepaisant mirties atvejų „kol kas nenustatyta jokių konkrečių susirūpinimą keliančių dalykų dėl „Comirnaty“ – „Pfizer“ ir „BioNTech“ vakcinos.

EVA pažymėjo, kad pareigūnai tiria šiuos mirties atvejus norėdami nustatyti, ar juos nulėmė vakcina.

Nacionalinės ir europinės agentūros tikrina bet kokias vakcinavimo problemas, apie kurias praneša sveikatos apsaugos profesionalai, farmacijos bendrovės ir patys pacientai.

Kol kas paskiepytų žmonių mirties atvejų skaičius ir pobūdis nelaikomi nenormaliais, nenustatyta jokio priežasties ir pasekmės ryšio.

Daugelyje šalių, tarp jų Prancūzijoje, Norvegijoje, Didžiojoje Britanijoje ir Ispanijoje, silpnos sveikatos ir pagyvenę žmonės skiepijami pirmiausiai.

„Nėra netikėta, kad kai kurie šių žmonių netrukus po paskiepijimo gali natūraliai susirgti dėl savo amžiaus ar turimų ligų, vakcinai dėl to nevaidinant jokio vaidmens“, – nurodė britų vaistų agentūra MHRA.

Skaidrumas, garantijos

Mirties atvejai yra itin opus klausimas, o visuomenės informavimo metodai skiriasi.

Prancūzija ir kai kurios Šiaurės šalys pranešė apie paskiepytų žmonių mirties atvejus ir detaliai apibūdino galimą skiepų šalutinį poveikį, nors sąsaja ir nenustatyta.

Tačiau MHRA nurodė, kad pareiškimą padarys vėliau, galbūt nenorėdama kelti nerimo.

„Vėliau reguliariai skelbsime visų įtariamų su patvirtintomis COVID-19 vakcinomis siejamų reakcijų, apie kurias pranešta, detales ir savo vertinimus“, – sakoma jos pareiškime.

Bet kuriuo atveju Europos sveikatos apsaugos pareigūnai sako, kad minimi mirties atvejai nekelia klausimų dėl vakcinų saugumo.

Norvegija nekeičia savo skiepijimo plano, nors ir rekomendavo gydytojams atsižvelgti į silpniausios sveikatos žmonių bendrą būklę prieš skiriant jiems skiepą. Tokią pačią politiką vykdo ir virtinė kitų šalių.

Mažiausiai 64 šalyse ar teritorijose visame pasaulyje jau paskiepyta daugiau kaip 60 mln. skiepų dozių, šeštadienį rodė naujienų agentūros AFP kaupiami duomenys.