Pasaulyje

2021.01.23 09:03

Per Navalno palaikymo protestus Rusijoje sulaikyta per 2,5 tūkst. asmenų

Navalnaja paleista, atnaujinta 23.09
BNS, ELTA, LRT RADIJAS2021.01.23 09:03

Per šeštadienio Aleksejui Navalnui skirtus palaikymo protestus sulaikyta per 2,5 tūkst. protestuotojų, tarp jų buvo ir jo žmona Julija. Vėliau televizijos kanalas „Dožd“ pranešė, kad J. Navalnaja buvo paleista. Baltijos šalių ministrai pasmerkė Rusijos valdžios veiksmus ir ragino ES imtis sankcijų dėl protestuotojų sulaikymų.

Apie sulaikymą anksčiau pranešė pati J. Navalnaja savo „Instagram“ paskyroje.

„Atsiprašau už prastą kokybę. Labai blogas apšvietimas šiame policijos furgone“, – rašė J. Navalnaja.

Navalno palaikymo protestuose Rusijoje suimti daugiau nei 2 tūkst. protestuotojų, Navalnaja jau paleista

44 metų A. Navalnas išgarsėjo prieš dešimtmetį ir tapo pagrindiniu Rusijos opozicijos judėjimo lyderiu, sugebančiu suburti didelius skaičius žmonių į protestus prieš korupciją ir sukčiavimą rinkimuose.

A. Navalnas paragino žmones protestuoti, kai buvo areštuotas Maskvoje, į kurią grįžo po kelis mėnesius trukusio gydymo Vokietijoje dėl apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“.

Jo areštas sulaukė didelio Vakarų pasmerkimo, o JAV ir Europos Sąjunga paragino paleisti opozicionierių.

Atnaujinta 23.09

JAV smerkia Rusijos valdžios veiksmus

Rusijos atsaką į šalyje kilusius protestus dėl opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno sulaikymo pasmerkė Jungtinės Amerikos Valstijos.

JAV valstybės departamento atstovas Nedas Price`as teigia, kad šiurkštus jėgos naudojimas prieš protestuotojus ir žurnalistus kelia nerimą dėl pilietinės visuomenės laisvių pažeidimų.

JAV ragina paleisti sulaikytuosius ir A. Navalną. N. Price`as taip pat paragino Rusiją bendradarbiauti tarptautinės bendruomenės atliekamame tyrime dėl A. Navalno apnuodijimo ir pasiaiškinti dėl cheminių ginklų naudojimo.

Atnaujinta 22.08

Per šeštadienio protestus sulaikyti 2 509 asmenys, praneša portalas „Meduza“. Šios akcijos, skirtos pademonstruoti solidarumą su suimtu Kremliaus kritiku A. Navalnu, taip pat pranešama, kad Maskvoje vyko ir riaušių policijos susirėmimai su demonstrantais.

Atnaujinta 20.37

Įžvelgiama paralelių su protestais Baltarusijoje

LRT RADIJO bendradarbis Maksimas Milta sako, kad situacija Rusijoje primena prieš pusmetį Baltarusijoje prasidėjusius masinius sulaikymus, kuomet į gatves protestuoti prieš neteisėtus prezidento rinkimus Baltarusijoje išėjo tūkstantinės minios.

„Rusija, kaip ir Baltarusija, demonstruoja, kad šiuo metu protestai vyksta ne tik tai sostinėje – jie vyksta visoje šalyje. Rusijoje, aišku, geografija yra nepalyginamai platesnė negu Baltarusijos, bet netgi pačioje Baltarusijoje mes matėme, kad Minskas nebuvo ta vienintelė vieta, kur vyko protestai. Lygiai taip pat Rusijoje šį kartą nei Maskva, nei Sankt Peterburgas nebuvo vienintelėmis vietomis, protestai vyko labai plačiai ir šiuo požiūriu galima daryti tam tikras paraleles, lygiai taip pat su tomis kliūtimis, kurias valdžia bando kurti – sakykime, problemos su ryšiu“, – LRT RADIJUI sakė M. Milta.

Atnaujinta 19.39

Sulaikyta per 2 tūkst. protestuotojų

Žiniasklaida praneša, kad Rusijoje per protestus dėl opozicionieriaus A. Navalno sulaikymo suimta per 2 tūkstančius žmonių.

Naujienų agentūra AFP skelbia, kad Maskvoje prie kalėjimo, kuriame laikomas Kremliaus kritikas, susirinkusius žmones policija vaikė lazdomis.

Kol kas tikslus protestuotojų skaičius nežinomas, tačiau pranešama, kad vien Maskvoje į gatves išėjo apie 20 tūkstančių žmonių.

Atnaujinta 18.48

Vilniaus politikos analizės instituto analitikas Marius Laurinavičius sako, kad Rusijos opozicijos protestuose dalyvaujančių šios šalies piliečių skaičius sumažėjo, tačiau pati protestų idėja nenumirė.

„Galime daryti išvadas, kad protestų idėja Rusijoje nenumirė. Iš dalies šios dienos įvykius galima palyginti su Baltarusija, tačiau ne su revoliucine situacija. Kuo mes galime palyginti, tai tuo, kad žmonės išėjo į gatves ir turi visai skirtingą suvokimą, kodėl jie išėjo į gatves. Viena dalis išėjo dėl paviešinto A. Navalno bendražygių filmo Putino rūmų skandalo. Kiti išėjo dėl visiško beteisiškumo. Girdėjau ne vieno jauno žmogaus liudijimus, kad išėjo ne dėl Navalno veiksmų, o dėl beteisiškumo“, – LRT RADIJUI tikino Vilniaus politikos analizės instituto ekspertas M. Laurinavičius.

„Dar kiti rusai protestuoja dėl sudėtingos ekonominės padėties. Aiškėja, kad režimui mažų mažiausiai nepavyksta numalšinti protestų idėjos Rusijoje, kaip tai sekėsi padaryti 2011–2017 metais“, – pridūrė M. Laurinavičius.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) politologas Laurynas Jonavičius pritaria M. Laurinavičiui, kad ekonomika ir nesiskaitymas su žmonėmis galėjo būti pagrindine priežastimi, kodėl rusai sausio 23 dieną išėjo į gatves.

„Ekonomika ir nesiskaitymas su žmonėmis yra priežastis tų protestų. Režimui iškyla dilema: ar malšinti protestus jėga, ar į juos nereaguoti. Tačiau kaip matome, režimas ir toliau muša savo žmones ir taip toliau atskirs visuomenę nuo valdžios. Ateitis, iš režimo pusės, taps nekontroliuojama. Savotiškas kelias į Šiaurės Korėjos atvejį. Jeigu ekonominė situacija gerės, Putinas galės užglaistyti žmonių priežastį eiti į gatves. Jei ekonomika blogės, prievartos didėjimas iš režimo pusės vis stiprės“, – LRT RADIJUI kalbėjo L. Jonavičius.

Atnaujinta 18.35

G. Landsbergis: čia yra kelias ta pačia kryptimi, kuria nuėjo Aliaksandras Lukašenka

LRT RADIJUI užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sakė, kad situacija Rusijoje primena prieš pusmetį Baltarusijoje prasidėjusius masinius sulaikymus, kuomet į gatves protestuoti prieš prezidento rinkimus laimėjusiu pasiskelbusio Aliaksandro Lukašenkos režimą išėjo tūkstantinės minios.

„Tai, kas vyksta Maskvoje, visiškai primena tą patį: išsigandusi Aleksejaus Navalno valdžia pradėjo taikius protestuotojus sodinti į kalėjimus ir kitaip juos malšinti. Man atrodo, kad čia yra kelias ta pačia kryptimi, kuria nuėjo Aliaksandras Lukašenka“, – teigė G. Landsbergis.

Atnaujinta 18.10

Baltijos šalių ministrai kviečia ES imtis sankcijų Rusijai dėl protestuotojų sulaikymų

Baltijos šalių užsienio reikalų ministrai smerkia Rusijos veiksmus prieš šeštadienį kilusių protestų dalyvius ir kviečia Europos Sąjungą (ES) imtis bendrų „ribojimo priemonių“ prieš asmenis, atsakingus už šiuos sulaikymus.

Tai skelbiama bendrame ministrų pareiškime, kuriuo savo „Twitter“ paskyroje pasidalino Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

„Griežtai smerkiame taikių protestuotojų sulaikymus Rusijoje. Jie privalo būti paleisti nedelsiant. Mes visi Europos Sąjungoje turime būti ryžtingi priimant ribojančias priemones prieš Rusijos pareigūnus, atsakingus už areštus“, – sakoma pareiškime.

Atnaujinta 17.41

Rusijoje per A. Navalno šalininkų protestus policija sulaikė per 1,6 tūkst. žmonių

Rusijoje daugiau kaip 1,6 tūkst. protestuotojų šeštadienį buvo sulaikyti per dešimtyse miestų surengtas masines akcijas, skirtas pademonstruoti solidarumą su suimtu iškiliu Kremliaus kritiku A. Navalnu, o Maskvoje prasidėjo riaušių policijos susirėmimai su demonstrantais.

Tinklalapio „OVD-Info“, renkančio informaciją apie areštus per politinius protestus Rusijoje, duomenimis, šalies miestuose vykstančių protestų metu buvo sulaikyta mažiausiai 1 614 žmonės, įskaitant daugiau kaip 500 – Maskvoje.

Atnaujinta 17.26

G. Nausėda: veiksmai prieš opoziciją Rusijoje – grįžimas į Stalino erą

Prieš opoziciją ir jos rėmėjus nukreipti brutalūs veiksmai Rusijoje yra grįžimas į sovietų diktatoriaus Josifo Stalino erą, sako Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.

Įraše socialiniame tinkle „Twitter“ šeštadienį G. Nausėda taip pat paragino paleisti sulaikytuosius per masinius protestus šeštadienį, skirtus palaikyti opozicijos lyderį Aleksejų Navalną.

„Lietuva griežtai smerkia brutalius A. Navalną remiančių taikių protestuotojų Rusijoje areštus. Politinės opozicijos teisių neigimas yra grįžimas į Stalino erą. Neteisėtai sulaikyti protestuotojai, įskaitant A. Navalno sutuoktinę, turi būti nedelsiant paleisti“, – rašo prezidentas.

Atnaujinta 17.17

JAV ambasada Rusijoje pasmerkė taikių protestuotojų ir žurnalistų areštus

Rusijos teisėsaugos veiksmai per daugelyje šalies miestų šeštadienį surengtas protesto akcijas reiškiant solidarumą su suimtu Kremliaus kritiku Aleksejumi Navalnu, pažeidžia piliečių žodžio ir susirinkimų laisvę, pareiškė JAV ambasada Maskvoje.

„Stebime pranešimus apie protesto akcijas 38 Rusijos miestuose ir daugiau kaip 350 taikių protestuotojų ir žurnalistų sulaikymą“, – per „Twitter“ parašė ambasados atstovė spaudai Rebecca Ross.

„Rusijos valdžia areštuoja taikius protestuotojus, žurnalistus – tai atrodo kaip suderinta kampanija žodžio ir taikių susirinkimų laisvei slopinti, – pridūrė ji. – Tai tęsia metų metus Rusijoje griežtinamus suvaržymus, represinius veiksmus prieš pilietinę visuomenę, nepriklausomą žiniasklaidą, politinę opoziciją.“

„JAV remia visų žmonių teisę į taikius protestus, saviraiškos laisvę. Rusijos valdžios žingsniai šią laisvę slopina“, – rašo R. Ross.

Tinklalapio „OVD-Info“, renkančio informaciją apie areštus per politinius protestus Rusijoje, duomenimis, šalies miestuose vykstančių protestų metu buvo sulaikyti mažiausiai 1,6 tūkst. žmonių, įskaitant daugiau kaip 500 – Maskvoje.

Atnaujinta 16.03

Rusijoje per A. Navalno šalininkų protestus policija sulaikė per 1,3 tūkst. žmonių

Rusijoje daugiau kaip 1,3 tūkst. protestuotojų šeštadienį buvo sulaikyti per dešimtyse miestų surengtas masines akcijas, skirtas pademonstruoti solidarumą su suimtu iškiliu Kremliaus kritiku Aleksejumi Navalnu, o Maskvoje prasidėjo riaušių policijos susirėmimai su demonstrantais.

Tinklalapio „OVD-Info“, renkančio informaciją apie areštus per politinius protestus Rusijoje, duomenimis, šalies miestuose vykstančių protestų metu buvo sulaikyti mažiausiai 1 338 žmonių, įskaitant beveik 400 – Maskvoje.

Sostinėje esantys naujienų agentūros AFP žurnalistai sakė, kad policija vaikė demonstrantus guminėmis lazdomis, o dalis protestuotojų susirėmė su pareigūnais.

Atnaujinta 16.00

Landsbergis: protestuotojų sulaikymas Rusijoje rodo režimo silpnėjimą

Masiniai protestuotojų sulaikymai šeštadienį Rusijoje vykstančiose demonstracijose yra Kremliaus režimo silpnėjimo ženklas, sako Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsberigis.

Savo įraše socialiniame tinkle „Twitter“ šeštadienį ministras paragino V. Putiną paleisti sulaikytuosius, tarp kurių yra ir prieš savaitę sulaikyto opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno žmona.

„Taikių protestuotojų, įskaitant Juliją Navalnają, sulaikymas ir areštas yra tolesnis silpnėjančio režimo ženklas. Kontrolė slysta, pone Putinai. Paleiskite savo žmones“, – „Twitteryje“ šeštadienį paskelbė G. Landsbergis.

Užsienio reikalų ministerija griežtai smerkia brutalios jėgos naudojimą ir taikių demonstrantų suėmimus, pažeidžiančius žmogaus teisių ir įstatymo viršenybės principus.

„Raginame Rusijos Federacijos valdžią nedelsiant išlaisvinti visus suimtuosius ir užtikrinti, kad būtų gerbiamos žmonių teisės ir nevaržoma jų laisvė reikšti savo įsitikinimus“, – sakė užsienio reikalų ministras.

Atnaujinta 15.25

Šeštadienį Maskvoje į protestą susirinko keletas tūkstančių suimto opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno šalininkų, atsiliepusių į jo raginimą visoje šalyje pradėti protestus prieš Rusijos prezidento Vladimiro Putino valdymą.

Rusijos policija šeštadienį jau sulaikė šimtus protestuotojų, kurie išėjo į dešimčių miestų gatves, nepaisydami kai kuriuose regionuose vyraujančios itin žemos temperatūros, siekiančios net minus 50 laipsnių pagal Celsijų, reikalaudami paleisti suimtą pagrindinį šalies opozicijos veikėją Aleksejų Navalną.

Nepaisant sutelktų policijos pajėgų ir anksčiau vykusių areštų, demonstrantai prieš planuojamas eitynes link Kremliaus susirinko Maskvos centre esančioje Puškino aikštėje, laikydami plakatus su užrašais „Rusija bus laisva“, pranešė naujienų agentūros AFP reporteriai.

Atnaujinta 12.52

Maskvoje policija šeštadienį pradėjo areštuoti suimto Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno šalininkus, jam paraginus rengti demonstracijas visoje šalyje prieš Rusijos prezidento Vladimiro Putino valdymą, pranešė naujienų agentūros AFP žurnalistai.

Sostinės centre policija sulaikė keletą A. Navalno šalininkų prieš 14 val. vietos (13 val. Lietuvos) laiku turinčią prasidėti demonstraciją. Jos dalyviai planuoja žygiuoti Maskvos gatvėmis Kremliaus link.

Naujienų agentūros „Interfax“ duomenimis, Puškino aikštėje susirinkus kelioms dešimtims žmonių, daugiausiai jaunuolių, policininkai daugiau kaip 10 jų nuvedė į savo furgonus.

Atnaujinta 12.16

Rusijoje per protestus prieš Putiną sulaikyta dešimtys Navalno rėmėjų

Rusijos policija šeštadienį sulaikė dešimtis protestuoti prieš prezidento Vladimiro Putino valdymą į gatves išėjusių sulaikyto opozicionieriaus Aleksejaus Navalno rėmėjų.

Šeštadienio protestai, planuojami keliose dešimtyse miestų visoje Rusijoje, manoma, taps išbandymu opozicijai, kuriai teks mobilizuoti savo šalininkus, nepaisant augančio Kremliaus spaudimo kritikams ir koronaviruso pandemijos pavojaus.

Pirmieji protestai vyko Tolimųjų Rytų ir Sibiro miestuose, įskaitant Vladivostoką, Chabarovską ir Čitą, kur susirinko keli tūkstančiai žmonių, teigė A. Navalno rėmėjai.

Ramiojo vandenyno pakrantės uostamiestyje Vladivostoke demonstrantai susirinko miesto centre, skanduodami „Putinas – vagis!“ ir „Laisve Navalnui!“

Naujienų agentūros AFP filmuotoje medžiagoje matyti riaušių policija, besivaikanti protestuotojus ir mušanti juos guminėmis lazdomis.

Sibiro mieste Jakutske šiltai apsirengę protestuotojai išėjo į gatves spaudžiant -50 Celsijaus laipsnių speigui.

Tinklalapio „OVD-Info“, renkančio informaciją apie areštus per politinius protestus Rusijoje, duomenimis, Tolimuosiuose Rytuose ir Sibire vykusių protestų metu buvo sulaikyta beveik 800 žmonių.

Kaip praneša naujienų portalas „Meduza“, A. Navalno palaikymo akcijos tai pat rengiamos beveik 50-yje užsienio miestų, įskaitant Paryžių, Romą, Tel Avivą, Niujorką ir Amsterdamą.

Maskvoje, kur paprastai vyksta didžiausi mitingai, protestuotojai rinksis susitikti centrinėje Puškino aikštėje 14 val. vietos (13 val. Lietuvos) laiku ir tada patraukti link Kremliaus.

Likus kelioms valandoms iki protesto Maskvoje pradžios darbininkai pradėjo kloti grindinio trinkeles numatomoje eitynių vietoje, nurodė A. Navalno komanda.

Rusijos Vladivostoke Navalno palaikymo akcijoje dalyvauja keli šimtai žmonių

Rusijos Tolimųjų Rytų uostamiestyje Vladivostoke šimtai žmonių šeštadienį išėjo į gatves išreikšti palaikymo opozicijos lyderiui Aleksejui Navalnui, kuris iškart po savo grįžimo iš Vokietijos praeitą savaitgalį buvo suimtas, pranešė vietos valdžia.

„Pagal preliminarius duomenis, mitinge dalyvauja apie 300 žmonių, o eitynėse – apie 500“, – naujienų agentūrai „Interfax“ sakė Primorės krašto vidaus politikos departamentas.

Eitynių dalyviai sutrikdė eismą Vladivostoko centre. Nepatvirtintais duomenimis, policija sulaikė apie 10 demonstrantų.

A. Navalno sąjungininkai planuoja šeštadienį surengti demonstracijas dešimtyse miestų Kremliaus kritikui paremti. A. Navalnas buvo sulaikytas sausio 17 dieną Šeremetjevo oro uoste, sugrįžęs į Rusiją iš Vokietijos, kur beveik penkis mėnesius gydėsi po apnuodijimo sovietų sukurta nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“.

Opozicionierius kaltina prezidentą Vladimirą Putiną įsakius Rusijos saugumo tarnyboms jį nunuodyti. Kremlius tai kategoriškai neigia.

A. Navalno bendražygiai ragino rusus išeiti į gatves nepaisant valdžios spaudimo ir pažadėjo finansinę pagalbą protestuotojams, kuriems šeštadienį bus skirtos baudos.

Keli artimi A. Navalno bendražygiai, tarp jų garsi aktyvistė Liubov Sobol ir jo atstovė Kira Jarmyš, vėlai ketvirtadienį buvo sulaikyti už raginimus rusams dalyvauti demonstracijose. Sulaikytiesiems gresia didelės baudos ir trumpalaikis laisvės atėmimas.

„Sulauksiu pagalbos“

Protestų išvakarėse A. Navalnas, kuris yra laikomas itin griežtai saugomame Maskvos tardymo izoliatoriuje „Matrosskaja Tišina“, dėkojo savo šalininkams.

„Puikiai žinau, kad už mano kalėjimo sienų yra daug gerų žmonių ir kad sulauksiu pagalbos“, – kalbėjo jis penktadienį.

A. Navalno žmona Julija teigė prisijungsianti prie protesto Maskvoje.

„Dėl savęs, dėl jo, dėl mūsų vaikų, dėl mūsų vertybių ir idealų“, – parašė ji savo paskyroje socialiniame tinkle „Instagram“.

Artėjant protestams keli pagrindiniai A. Navalno padėjėjai buvo uždaryti į areštines dėl protestų organizavimo įstatymų pažeidimo ir jiems buvo skirtos trumpos laisvės atėmimo bausmės, siekiant užkirsti kelią jiems dalyvauti mitinguose.

Tyrimų komitetas, tiriantis sunkius nusikaltimus, penktadienį pranešė pradėjęs baudžiamąjį tyrimą dėl raginimų dalyvauti neteisėtuose protestuose.

Skubiai organizuotas teismas pirmadienį įkalino A. Navalną 30 parų, o jo šalininkai baiminasi, jog valdžia planuoja opozicionieriui skirti ilgą laisvės atėmimo bausmę, siekdama jį nutildyti.

„Putino rūmai“

Šią savaitę A. Navalno komanda išplatino reportažą apie didžiulį dvarą ant Juodosios jūros kranto, kuris, kaip manoma, priklauso prezidentui V. Putinui.

Reportaže apie „Putino rūmus“ teigiama, kad Rusijos prezidentui priklauso 17 691 kvadratinio metro ploto valda – 39 kartus didesnis už Monako Kunigaikštystę.

Rūmuose yra kazino, teatras ir kaljano kambarys su ant scenos įrengtu stulpu šokiams.

Beveik dviejų valandų trukmės vaizdo reportažas nuo antradienio buvo peržiūrėtas daugiau nei 65 milijonus kartų ir tapo žiūrimiausiu Kremliaus kritiko tyrimo „YouTube“ platformoje.

Kremlius paneigė, kad valda priklauso V. Putinui.

Daug rusų pasitelkė socialinės žiniasklaidos priemones, įskaitant vaizdo įrašų bendrinimo programą „TikTok“, kuri yra itin populiari populiarią paauglių tarpe, norėdami išreikšti palaikymą A. Navalnui ir paraginti protestuotojų aktyvumą šeštadienį.

Įrašai su grotažyme ir reikalavimu paleisti A. Navalną gausiai paplito po Kinijoje sukurtą platformą; jais dalijosi tūkstančiai Rusijos gyventojų.

Rusijos žiniasklaidos priežiūros tarnyba perspėjo interneto platformas neskatinti nepilnamečių dalyvauti protestuose ir pagrasino skirti didžiules baudas.

Penktadienį tarnyba pranešė, kad žiniasklaidos platformos, įskaitant „TikTok“, „YouTube“ ir „Instagram“, pašalino dalį turinio.

Populiariausias Rusijos socialinis tinklas „VKontakte“ blokavo grupes, sukurtas koordinuoti protestus skirtinguose miestuose.

Visgi nemažai visuomenės veikėjų, įskaitant paprastai vengiančius politikos, pasisakė palaikydami A. Navalną.

44 metų A. Navalnas išgarsėjo prieš dešimtmetį ir nuo to laiko tapo pagrindine Rusijos opozicijos judėjimo figūra, gebanti suburti didelio masto gatvių protestus prieš korupciją ir sukčiavimą per rinkimus.

Jo areštas sulaukė didelio Vakarų pasmerkimo, o JAV, Europos Sąjunga, Prancūzija ir Kanada paragino paleisti opozicionierių.