Pasaulyje

2021.01.23 08:25

Naujausia informacija. Izraelyje pirmieji paaugliai paskiepyti vakcina nuo COVID-19

atnaujinta 17.39
ELTA, BNS2021.01.23 08:25

Izraelis šeštadienį vakcina nuo COVID-19 pradėjo skiepyti paauglius, o iš viso paskiepyta jau ketvirtadalis šalies gyventojų, pranešė sveikatos apsaugos sistemos pareigūnai.

Nuo akimirkos, kai prieš mėnesį šalyje buvo pradėta vakcinavimo kampanija, jau paskiepyta daugiau kaip 2,5 mln. iš 9 mln. Izraelio gyventojų, penktadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.

Vos prieš kelias dienas Izraelis paskelbė, jog trečiąjį visos šalies mastu galiojantį griežtą karantiną pratęsė iki šio mėnesio pabaigos.

Sveikatos apsaugos ministerija ketvirtadienį paskelbė leidžianti skiepyti vidurinių mokyklų moksleivius nuo 16 iki 18 metų amžiaus, jei vaikų tėvai išreikš sutikimą.

Didžiausias šalies sveikatos fondas „Clalit“ pranešė, jog šeštadienio rytą paskiepijo pirmuosius paauglius, o kiti trys mažesni fondai turėtų pradėti savo kampanijas kiek vėliau.

Izraelis pradėjo vakcinavimo kampaniją gruodžio 20 dieną. Pirmiausia šalyje buvo skiepijami sveikatos priežiūros specialistai, vyresnio amžiaus žmonės ir ligoniai.

Nuo šeštadienio pasiskiepyti gali ir 40 metų ar vyresni gyventojai.

Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, penktadienį beveik 2,5 mln. žmonių jau buvo gavę pirmąją iš dviejų dozių, o 900 000 gyventojų jau yra gavę ir antrąją dozę.

Šalis užsitikrino didžiules „Pfizer“ ir „BioNTech“ sukurtos vakcinos atsargas ir įsipareigojo nedelsdama pasidalinti poveikio duomenimis su gamintojomis iš JAV ir Vokietijos.

Antradienį ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu pareiškė, kad sparčiai vykdoma skiepijimo kampanija „suteiks galimybę įveikti koronavirusą, išeiti iš karantino, atverti ekonomiką ir susigrąžinti įprastą gyvenimą“.

Dėl koronaviruso protrūkio Oslo regione įvestas savaitės trukmės karantinas

Norvegijos Vyriausybė šeštadienį nurodė laikinai uždaryti daugumą prekybos vietų ir įvesti karantiną 10-yje Oslo regiono savivaldybių, taip siekdama suvaldyti „britaniškosios“ atmainos koronaviruso plitimą.

„Padėtis yra labai rimta, turime padaryti viską, ką galime, kad sustabdytume protrūkį“, – žurnalistams sakė sveikatos apsaugos ministras Bentas Hoie.

Naujosios atmainos koronaviruso protrūkis užfiksuotas netoli Oslo esančioje Nordre Follo savivaldybėje, kur pirmiausia buvo nustatyti du COVID-19 atvejai slaugos namuose.

B. Hoie pabrėžė, kad daug žmonių keliauja tarp Nordre Follo savivaldybės ir Oslo, bei perspėjo, jog „virusui išplitus Osle, bus labai sudėtinga neleisti jam išplisti visoje šalyje“.
Ekspertų teigimu, naujosios atmainos koronavirusas yra labiau užkrečiamas.

Griežtas karantinas galioja nuo šeštadienio vidurdienio (13 val. Lietuvos laiku) iki sausio 31 d.
Šiuo laikotarpiu laikinai uždaroma dauguma prekybos vietų, taip pat sporto klubai, baseinai. Išimtys taikomos tik maisto prekių parduotuvėms, vaistinėms ir degalinėms.

Valstybinis alkoholinių gėrimų parduotuvių tinklas „Vinmonopolet“ taip pat pranešė stabdantis prekybą 45-ose regione esančiose parduotuvėse, o restoranams ir kavinėms leidžiama prekiauti maistu ir gėrimais tik išsinešimui.

Iki sausio 31 d. taip pat draudžiami vieši renginiai, išskyrus laidotuves.

10-ies savivaldybių gyventojai raginami dirbti iš namų, vengti visų nebūtinų kelionių ir apriboti kontaktus su žmonėmis iš kitų namų ūkių.

Vidurinėse mokyklose ir universitetuose šiuo laikotarpiu sugrįžtama prie nuotolinio mokymo, o dėl mokymo formos vaikų darželiuose, pradinėse ir pagrindinėse mokyklose spręs pačios savivaldybės.

Gyventojai taip pat raginami visose viešose vietose dėvėti veido kaukę.

5,3 mln. gyventojų turinčioje Norvegijoje užregistruoti 60 565 COVID-19 atvejai ir 544 mirtys nuo šios ligos.

Lenkijoje – 6,3 tūkst. naujų COVID-19 atvejų, 346 pacientai mirė

Lenkijoje per praėjusią parą nustatyti 6 322 nauji koronavirusinės infekcijos atvejai, taip pat mirė 346 anksčiau užsikrėtę pacientai, visuomeninis radijas šeštadienį citavo šalies sveikatos apsaugos tarnybų informaciją.

Ankstesnę dieną buvo skelbta apie 6 640 naujų užsikrėtimo koronavirusu atvejų ir 346 mirusius pacientus.

Sveikatos apsaugos ministerijos naujausi duomenys rodo, kad nuo pandemijos pradžios šalyje iš viso patvirtinti 1 470 879 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, 35 253 užsikrėtę žmonės mirė.

Ministerija šeštadienį ryte informavo, kad šalies ligoninėse šiuo metu gydomi 14 528 COVID-19 pacientai, iš kurių 1 477 reikalingas dirbtinis plaučių vėdinimas.

Iki šiol Lenkijoje persirgę koronavirusine infekcija pasveiko 1 222 782 žmonės, nurodė ministerija.

Šalyje iš viso paskiepyti 684 277 žmonės, kol kas dauguma jų gavo tik pirmąją iš dviejų būtinų vakcinos dozių, rodo pareigūnų šeštadienį paskelbti duomenys.

Ketvirtadienį viena šalies laboratorija pranešė pirmąkart Lenkijoje aptikusi vadinamosios „britiškosios“ viruso atmainos atvejį.

Vienam pacientui iš pietinės Mažosios Lenkijos vaivadijos buvo nustatytas užsikrėtimas naujos atmainos koronavirusu, neseniai atrastu Jungtinėje Karalystėje ir laikomu užkrečiamesniu negu anksčiau plitusios padermės. Tai patvirtino laboratorija „genXone“.

Ketvirtadienį Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas Wojciechas Andrusiewiczius nurodė, kad kitą savaitę visoje šalyje prasidės tyrimas vadinamosios „britiškosios“ viruso atmainos paplitimo mastui nustatyti ir įvertinti jo potencialią įtaką sveikatai.

Latvijoje – 910 naujų COVID-19 atvejų, 21 pacientas mirė

Latvijoje per praėjusią parą nustatyta 910 naujų koronavirusinės infekcijos atvejų, taip pat mirė 21 anksčiau užsikrėtęs pacientas, šeštadienį pranešė Ligų prevencijos ir kontrolės centras.

Penktadienį buvo skelbta apie 876 naujus COVID-19 atvejus ir 19 mirusių pacientų.

Naujausiomis koronaviruso pandemijos aukomis tapo 55–95 metų amžiaus asmenys.

Nuo pandemijos pradžios Latvijoje patvirtinti 60 496 COVID-19 atvejai ir mirė 1 097 koronavirusu užsikrėtę žmonės.

Sergamumas COVID-19 per pastarųjų dviejų savaičių laikotarpį Estijoje siekia 605,13 atvejo 100 tūkst. gyventojų.

Baltarusijoje – 1 748 nauji COVID-19 atvejai, mirė 11 pacientų

Baltarusijoje per pastarąją parą nustatyti 1 748 naujų koronavirusinės infekcijos atvejai, taip pat mirė 11 anksčiau užsikrėtusių žmonių, šeštadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.

Penktadienį buvo skelbta apie 1 811 naujų užsikrėtimo atvejų ir devynių pacientų mirtį.

Bendras šalyje patvirtintų COVID-19 atvejų skaičius padidėjo iki 235 859.

Ministerijos duomenimis, bendras COVID-19 aukų Baltarusijoje skaičius išaugo iki 1 639.

Iš šalies gydymo įstaigų per praėjusią parą buvo išrašytas 2 081 pasveikęs COVID-19 pacientas, o bendras jų skaičius nuo pandemijos pradžios padidėjo iki 220 912.

Praėjus metams po karantino įvedimo Uhane, Kinijoje per parą užregistruoti 206 nauji COVID-19 atvejai

Per pastarąją parą Kinijoje užregistruota daugiau nei 200 naujų COVID-19 atvejų, kurie kelia nerimą dėl to, ar šaliai pavyks išvengti dar vieno koronaviruso protrūkio, praėjus metams po griežto karantino įvedimo Uhane.

Šeštadienį pranešta apie 206 COVID-19 atvejus – 107 žmonės juto ligos simptomus, o dar 99 pasireiškė besimptomė ligos forma.

Nauji protrūkiai šalies šiaurėje užfiksuoti praėjus lygiai metams nuo tada, kai 76-oms dienoms buvo įvestas karantinas Uhane, kur 2019 m. gruodį prasidėjo koronaviruso protrūkis.
Kinijos valdžia ragina gyventojus artėjant Naujiesiems metams pagal Mėnulio kalendorių vengti kelionių ir būriavimosi.

Naujieji metai pagal Mėnulio kalendorių, vykstantys vasario viduryje, yra viena svarbiausių švenčių Kinijoje, kuomet milijonai gyventojų iš miestų sugrįžta į savo gimtąsias gyvenvietes regionuose ir bendrauja su artimaisiais.

Pernai tarptautinėje arenoje Kinija buvo kaltinta, nes vengė prieš šią šventę įvesti kelionių apribojimus, o tai padėjo virusui išplisti po visą šalį ir už jos ribų.

„AstraZeneca“ perspėjo turėsianti riboti COVID-19 vakcinos tiekimą Europai

Jungtinėje Karalystėje įsikūrusi farmacijos bendrovė „AstraZeneca“ penktadienį perspėjo, kad jos sukurtos vakcinos nuo koronaviruso tiekimo Europai apimtys bus „mažesnės nei iš pradžių tikėtasi“, sumažėjus gamybos pajėgumams.

Vakcina, sukurta bendradarbiaujant su Oksfordo universitetu, jau platinama Britanijoje, bet Europos Sąjunga šio preparato dar nėra patvirtinusi. Tikimasi, kad sprendimas dėl jos platinimo Bendrijoje bus priimtas iki sausio 29 dienos.

„AstraZeneca“ pranešime sakoma, jog jeigu ES patvirtins šią vakciną, jos „pradiniai kiekiai bus mažesni negu tikėtasi“, nors paties platinimo pradžia nebus atidėta.

Bendrovė aiškino tai „sumažėjusiu našumu gamybos vietoje, priklausančioje mūsų platinimo Europoje grandinei“, bet išsamesnių detalių nepateikė.

Bet kokiu atveju „AstraZeneca“ nurodė pristatysianti ES „milijonus dozių“ ir padidinsianti gamybą vasarį bei kovą.

Europos Komisijos atstovas sveikatos apsaugos reikalams Stefanas de Keersmaeckeris naujienų agentūrai AFP sakė, kad, „AstraZeneca“ per penktadienį įvykusį pasitarimą patvirtino vakcinos platinimo planų pokyčius.

„Stengiamės išsiaiškinti daugiau“, – sakė jis.

Už sveikatos apsaugą ir maisto saugą atsakinga Europos Komisijos narė Stela Kiriakides sakė, kad per vakcinų komiteto posėdį tiek EK, tiek ES narės išreiškė „gilų nepasitenkinimą“ bendrovės sprendimu.

„Reikalavome tikslaus tiekimo plano, kuriuo remdamosi valstybės narės turėtų planuoti savo vakcinavimo programas, jeigu bus suteiktas sąlyginis leidimas platinti rinkoje“, – sakoma jos „Twitter“ pranešime.

„@ES_Komisija toliau reikalaus iš @AstraZeneca, kad būtų imtasi priemonių tiekimop nuspėjamumui ir stabilumui padidinti, taip pat dozių skirstymui paspartinti“, – pridūrė S. Kiriakides.

Kol kas neaišku, kiek vakcinos dozių „AstraZeneca“ iš pradžių planavo pristatyti 27 šalių blokui.

Bendrovė praeitais metais nurodė susitarusi su Europos Komisija, kad Europos Sąjunga įsigis iki 400 mln. dozių.

Europos Sąjunga skelbia užsitikrinusi išankstinius susitarimus dėl daugiau kaip 2 mln. dozių vakcinų, sukurtų įvairių gamintojų. Apie 450 mln. gyventojų turinčiai Bendrijai toks kiekis būtų daugiau nei pakankamas – su sąlyga, kad visi preparatai bus patvirtinti kaip tinkami.

„AstraZeneca“ vakcina laikoma svarbia pasaulinėms skiepijimo nuo pandeminio koronaviruso pastangoms, nes jos gamyba pigesnė, o preparatui saugoti nereikia itin žemos temperatūros.

Iki šiol Europos Sąjungoje leista platinti vakcinas, sukurtas bendrovių „Pfizer-BioNTech“ ir „Moderna“.

Nors vakcinų nuo koronaviruso buvo sukurta ir patvirtinta rekordiškai sparčiai, pirmosios pristatytos preparatų partijos buvo mažesnės nei tikėjosi daugelis ES narių.

„Pfizer“ paskelbė, kad ateinančiomis savaitėmis vakcinos tiekimo tempas sulėtės dėl darbų, kuriuos reikia atlikti jos pagrindinėje įmonėje Belgijoje.

ES šalyse gyventojams iki šiol suleista daugiau kaip 5 mln. dozių. Bendrija siekia iki rugpjūčio pabaigos paskiepyti 70 proc. suaugusių gyventojų.

Estijoje per parą patvirtinti 487 nauji COVID-19 atvejai, mirė 10 žmonių

Estijoje per praėjusias 24 valandas patvirtinti 487 nauji koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejai, mirė 10 žmonių, praneša Sveikatos taryba.

Per parą buvo atlikta 4 968 koronaviruso testų, 9,8 proc. jų rezultatų buvo teigiami.
Per dvi savaites patvirtintų COVID-19 atvejų, tenkančių 100 tūkst. gyventojų, skaičius dabar siekia 534,4. Prieš parą šis rodiklis buvo lygus 539,5.

Šiuo metu Estijos ligoninėse gydomas 391 COVID-19 sergantis pacientas – 14 pacientų mažiau nei prieš parą. 45 iš jų gydomi intensyvios terapijos skyriuose, 29 pacientams reikalingas plaučių ventiliavimas.

Nuo pandemijos pradžios Estija iš viso patvirtino 40 189 užsikrėtimo atvejus ir 368 mirties atvejus. Šalyje nuo COVID-19 jau paskiepyti 25 704 žmonės.

Rusijoje – beveik 21 tūkst. naujų COVID-19 atvejų, 559 pacientai mirė

Rusijoje per praėjusią parą užfiksuotas 20 921 naujas koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejis, taip pat mirė 559 anksčiau užsikrėtę žmonės, rodo šeštadienį paskelbti kovą su epidemija koordinuojančio operatyvinio štabo duomenys.

Ankstesnę dieną buvo skelbta apie nustatytus 21 513 atvejų ir 580 pacientų mirtį.

Daugiausiai naujų susirgimų per praėjusią parą patvirtinta antrajame pagal dydį Sankt Peterburgo mieste – 3 056. Jame taip pat mirė 73 anksčiau užsikrėtę žmonės.

Iki šiol Rusijoje patvirtinti iš viso 3 698 273 COVID-19 atvejai, 68 971 užsikrėtęs žmogus mirė. Iš gydymo įstaigų iš viso išrašyti 3 109 315 pasveikusių pacientų, 27 779 iš jų – per praėjusią parą.

Ukrainoje 4,9 tūkst. naujų COVID-19 atvejų, 116 pacientų mirė

Ukrainoje per pastarąją parą patvirtinti 4 928 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai, taip pat mirė 116 anksčiau užsikrėtusių žmonių, penktadienį pranešė sveikatos apsaugos ministras Maksymas Stepanovas.

Penktadienį buvo skelbta apie 5 348 nustatytus naujus užsikrėtimo atvejus ir 163 pacientų mirtį.

M. Stepanovas per „Facebook“ parašė, kad per ankstesnę parą buvo hospitalizuoti 1 862 COVID-19 pacientai, o 13 138 žmonės pasveiko.

Nuo pandemijos pradžios Ukrainoje nustatyti iš viso 1 187 897 koronavirusinės infekcijos atvejai, 21 778 pacientai mirė, 942 107 pasveiko.

Daugiausia naujų susirgimų – 536 – užregistruota sostinėje Kijeve.

Daliai Honkongo gyventojų liepta likti namuose dėl COVID-19 protrūkio

Honkonge tūkstančiai gyventojų šeštadienį privalėjo likti namuose, pusiau autonominio Kinijos miesto valdžiai imanti beprecedenčių priemonių besiplečiančiam koronaviruso protrūkiui suvaldyti, pranešė pareigūnai.

Honkongas nuo lapkričio stengiasi suvaldyti naują pandeminio koronaviruso bangą. Mieste per pastaruosius du mėnesius nustatyta daugiau kaip 4,3 tūkst. COVID-19 atvejų – beveik 40 proc. iki šiol mieste nustatytų koronavirusinės atvejų bendro skaičiaus.

Infekcijos atvejai darbininkiškame Jau Cim Mongo rajone sudarė apie pusę visų Honkonge per pastarąją savaitę užregistruotų COVID-19 atvejų.

Tiriant nutekamuosius vandenis paaiškėjo, kad koronaviruso pėdsakų koncentracija šiame rajone yra padidėjusi, todėl didėja susirūpinimas, kad prastai įrengtos kanalizacijos sistemos ir menkas vėdinimas komunaliniuose butuose gali lemti spartų viruso plitimą.

Šeštadienį paskelbtame miesto valdžios pranešime sakoma, kad 16 pastatų Jau Cim Monge liks uždaryti, kol visiems jų gyventojams bus atlikti COVID-19 testai. Tyrimų rezultatų dar neturintiems gyventojams nebus leidžiama išeiti iš namų, siekiant išvengti užkrato plitimo.

„Asmenys, kuriems bus atliekamas privalomas testavimas, turi likti savo gyvenamojoje vietoje, kol visiems tokiems asmenims, nustatytiems šiame rajone, bus atlikti testai ir dauguma tyrimų rezultatų bus patvirtinti“, – sakoma miesto valdžios pranešime.

Honkongas anksčiau išvengdavo uždarymų per COVID-19 pandemiją. Miesto vyriausybės lyderė Carrie Lam liepą sakė, kad valdžia vengs imtis tokių „kraštutinių priemonių“, nebent neliktų kitos išeities.

Suvaržymai, įsigalioję 4 val. vietos laiku, turėtų būti atšaukti po dviejų parų, nurodė vyriausybė.

Ji taip pat paragino darbdavius būti supratingus ir nemažinti atlyginimų darbuotojams, kurie dėl suvaržymų negalės eiti į darbą.

Honkonge iki penktadienio buvo patvirtinti 9 929 COVID-19 atvejai, 168 užsikrėtusieji mirė.

PSO: per anksti daryti išvadas dėl COVID-19 kilmės

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) teigia, kad kol kas per anksti daryti išvadas iš organizacijos misijos į Uhaną dėl to, ar COVID-19 pandemija iš tiesų prasidėjo Kinijoje.

PSO ekspertų komanda į Uhaną atvyko sausio 14 d., kad ištirtų koronaviruso kilmę, kurio pirmieji atvejai užfiksuoti daugiau nei prieš metus būtent šiame Kinijos mieste.
Šiuo metu jie dvi savaites saviizoliuojasi.

Kinija tuo tarpu ruošiasi kruopščiam PSO mokslininkų tyrimui, nes Pekinas tvirtina, kad pandemija neva prasidėjo už Kinijos ribų.

„Svarstomos visos hipotezės. Kol kas tikrai per anksti daryti išvadas apie tai, kur tiksliai prasidėjo šis virusas – Kinijos viduje ar už jos ribų“, – sakė PSO nepaprastųjų padėčių direktorius Michaelas Ryanas.

„Yra skirtingų mokslinių pastebėjimų įvairiose pasaulio dalyse. Visa tai yra labai svarbu, nes leidžia suformuoti bendrą vaizdą“, – spaudos konferencijoje Ženevoje teigė M. Ryanas.
Tiesa, jis pridūrė: „Tai yra didelė dėlionė ir negalima nuspėti, koks yra paveikslas, žiūrint tik į vieną dėlionės detalę ir 10 tūkstančių.“

COVID-19 pasaulyje pasiglemžė daugiau nei 2 mln. žmonių gyvybes, šia liga susirgo dešimtys milijonų pasaulio gyventojų, o šalių ekonomikos patyrė didžiulį nuosmukį.

PSO tikina, kad, siekiant užkirsti kelią ligų protrūkiams ateityje, būtina nustatyti, kaip žmonės užsikrėtė virusu nuo gyvūnų.

PSO teigimu, mokslininkų tyrimas turi būti pradėtas ten, kur aptikti pirmieji COVID-19 atvejai, ir sekti pėdsakais nuo ten.

„Atsitraukime, sekime įrodymais, sekime mokslu. Mūsų komanda yra vietoje, jie gerai dirba su Kinijos kolegomis. Dirbame su duomenimis. Duomenys mus atves prie kito viruso kilmės paieškos etapo“, – tikino M. Ryanas.

„Per anksti daryti kokias nors išvadas, tačiau manome, kad darome pažanga ir tikimės, kad taip bus ir toliau ateities visuomenės sveikatos labui“, – sakė PSO pareigūnas.

Bidenas: prognozuojama, kad nuo COVID-19 Jungtinėse Valstijose mirs „gerokai daugiau nei 600 tūkst. žmonių“

JAV prezidentas Joe Bidenas pareiškė, esą prognozuojama, kad labiausiai nuo pandemijos nukentėjusioje pasaulio šalyje – Jungtinėse Valstijose – mirčių nuo COVID-19 skaičius viršys 600 tūkst.

„Virusas kyla. Turime 400 tūkst. mirusiųjų, prognozuojama, kad pasieksime gerokai daugiau nei 600 tūkst.“, – spaudos konferencijoje sakė J. Bidenas, paviešindamas didžiausią COVID-19 aukų skaičiaus prognozę iki šiol.

„Šeimos alksta. Žmonėms gresia iškeldinimas. Vėl prarandami darbai. Turime veikti“, – prieš pasirašydamas vykdomąjį įsaką dėl milijonus amerikiečių paveikusios maisto krizės sakė J. Bidenas.

Šiuo metu Jungtinėse Valstijose nuo COVID-19 mirė daugiau nei 410 tūkst. žmonių, o patvirtintų ligos atvejų skaičius siekia 24,6 mln.

J. Bidenas pridūrė besitikintis, kad abi partijos Kongrese „judės greitai“, kad suteiktų žmonėms pagalbą, pasinaudojant jo paramos planu.

„Situacija yra tokia: mus yra ištikusi nacionalinė ekstremalioji padėtis. Turime elgtis taip, lyg gyventume ekstremaliosios padėties sąlygomis“, – teigė JAV prezidentas.

J. Bidenas skatina Kongresą greičiau priimti jo siūlomus įstatymų projektus tuo pačiu metu, kai tvirtinama jo Vyriausybė – penktadienį Senate buvo patvirtintas Gynybos departamento vadovas Lloydas Austinas – ir ruošiamasi sąmyšiui dėl Donaldo Trumpo apkaltos teismo Senate.