LRT FAKTAI
D. Trumpą palaikantys protestai JAV po prezidento rinkimų, kuriuos jis pralaimėjo

Pasaulyje

2021.01.24 15:33

LRT FAKTAI. Trumpo gerbėjai skyla – vieni netiki „satanisto Bideno“ priesaika, kiti smerkia pačių sukurtą kultą

Jurga Bakaitė, LRT.lt2021.01.24 15:33

Donaldas Trumpas nebuvo perrinktas antrai kadencijai, tačiau vienas jo valdymo palikimo klausimas neabejotinai lieka. Tai tūkstančius žmonių ir milijonus žinučių internete vienijanti realybe nepagrįsta sąmokslo teorija „QAnon“, kursčiusi ir sausio mėnesį įvykdytą Kapitolijaus šturmą.

Ji skelbia, kad pasaulį valdo slapta Vyriausybė. Sąmokslo teorijos sekėjai pasikeitus valdžiai nesutarė: ar jų šviesos kario pralaimėjimas yra tik gudrus manevras? O gal tai reiškia, kad į pasaulį atėjo tikrai tamsūs laikai, todėl reikia kovoti? Taip svarstyta ir lietuviškuose „QAnon“ diskusijų puslapiuose.

Nuoskaudos bei menkniekių narstymas

Kaip ir anksčiau, ne viename pokalbių kanale buvo bandoma sumenkinti Joe Bideną, atkreipiant dėmesį į jo amžių, kalbėjimo manieros trūkumus. Tradiciškai sąmokslo teorijų kūrėjai ieško mažų detalių, neva atskleidžiančių slepiamą tiesą apie pasaulio įvykius.

„QAnon“ bendruomenė itin daug diskutavo apie šeimos Bibliją, ant kurios padėjęs ranką prisiekė J. Bidenas. Buvo dalijamasi nuotrauka, kurioje matyti, kad Biblija apversta aukštyn kojomis, apversti ir ant jos šono matomi kryžiai.

Iš tikrųjų naujasis prezidentas prisiekė ant įprastai atrodančios Biblijos, o internautai dalijosi sena nuotrauka, kur J. Bidenas duoda priesaiką, tapdamas viceprezidentu 2009-aisiais. Nenuostabu, kad tokia klaida pakurstė „QAnon“ aistras – šioje bendruomenėje populiaru sieti J. Bideną bei tariamą pasaulį valdantį elitą su satanizmo kultu.

„QAnon“ šalininkai taip pat ne kartą bandė įrodyti, kad gausios policijos ir karių pajėgos Vašingtone inauguracijos dieną reiškia, kad su J. Bideno pergale yra susijusi vadinamoji gilioji valstybė. Tai idėja, kad politiką valdo slaptas pasaulinis klanas, o žiniasklaidoje matomi politikai tėra marionetės. Todėl neva ir jėgos struktūrų reikia tiek daug, o demokratijos JAV nėra.

Iš tikrųjų kariuomenė Vašingtone buvo sutelkta dėl naujų išpuolių grėsmės – sausio pradžioje įvykęs Kapitolijaus šturmas siejamas būtent su „QAnon“ idėjomis.

„Trumpas leido įvykti suklastotiems rinkimams“

J. Bideno pergalė buvo suplanuota D. Trumpo, teigia kai kurie „QAnon“ sekėjai, o viename „TikTok“ išplitusiame vaizdo įraše netgi matyti pro naujojo prezidento kabineto langus neva praeinantis D.Trumpas.

Visą D. Trumpo kadenciją sąmokslininkai laukė meto, kai pasitelkus kariuomenę įvyks tariama teisingumo diena, dar vadinama prisikėlimu.

„QAnon“ tikinčiųjų viena pagrindinių idėjų sako, kad D. Trumpas yra prieš jau minėtą pasaulinį elitą kovojantis politikas, tačiau tai jis daro slapčia ir palikdamas užšifruotas žinutes savo kalbose. Visą jo kadenciją sąmokslininkai laukė meto, kai pasitelkus kariuomenę įvyks tariama teisingumo diena, dar vadinama prisikėlimu.

Žinoma, juos sutrikdė tai, kad D.Trumpo prezidentavimas baigėsi, o politinis perversmas neįvyko, todėl kai kas renkasi manyti, kad J. Bidenas nėra tikrasis prezidentas.

Vienu iš įrodymų, kad J. Bidenas nėra teisėtas valstybės vadovas, laikomas faktas, jog į inauguracijos ceremoniją jis atskrido privačiu, o ne valstybiniu lėktuvu. Iš tikrųjų naujasis JAV prezidentas netgi turėjo planų į Vašingtoną keliauti traukiniu. Tuo metu JAV žiniasklaida rašė, kad paprastai naujajam prezidentui lėktuvą atskristi į ceremoniją paskiria išeinanti administracija, tačiau D. Trumpas nesiėmė šio simbolinio gesto, kaip ir atsisakė dalyvauti J. Bideno inauguracijoje apskritai.

„Kai kurie šaltiniai jau seniai sako, kad J. Bidenui bus suteikta galimybė užimti Baltuosius rūmus, surengti inauguraciją, ją švęsti ir panašiai. Nes to reikalauja planas“, – skelbiama kanale, kuriame taip pat dažnai dalijamasi žinutėmis apie tariamą vakcinų žalą, karantino apribojimų nereikalingumą.

Kita žinutė sako, kad J. Bidenas, kuris iškart po inauguracijos pasirašė kelis įsakymus, iš tikrųjų jų neišleido, nes nėra faktinis valstybės vadovas. Tai pagrindžiama tuo, kad įsakymų dar nėra internete greta kitų JAV prezidentų pasirašytų dokumentų.

„Jei J. Bidenui leidžiama surengti inauguraciją, to reikalauja planas ir operacija. Net po inauguracijos J. Bidenas nebus teisėtas prezidentas“, – tokia žinutė plinta ir lietuviškoje „QAnon“ bendruomenėje.

„Kai kurie šaltiniai jau seniai sako, kad J. Bidenui bus suteikta galimybė užimti Baltuosius rūmus, surengti inauguraciją, ją švęsti ir panašiai. Nes to reikalauja planas“, – skelbiama kanale, kuriame taip pat dažnai dalijamasi žinutėmis apie tariamą vakcinų žalą, karantino apribojimų nereikalingumą.

Ten taip pat plinta įrašas, teigiantis, esą J. Bideno priesaikos ceremonija buvo įrašyta iš anksto, – internete dažnai manipuliuojama tuo, kad J. Bidenas didžiąją gyvenimo dalį eina politines pareigas ir yra ne kartą prisiekęs kaip Senato narys.

Sąmokslo teorijų tyrinėtojas: Trumpas gali tapti naudingu idiotu

Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto doktorantas Alfredas Buiko, tyrinėjantis sąmokslo teorijas, LRT.lt sakė taip pat pastebintis sąmyšį „QAnon“ bendruomenėse. Sekėjus įskaudino tai, kad D. Trumpas, palikdamas Baltuosius rūmus, nesuteikė malonės Kapitolijaus atakoje dalyvavusiems radikalams.

Sąmokslo teorija išnyks, tačiau kelio atgal nėra: jos idėjos, paskiri elementai išliks ir bus panaudoti kitose sąmokslo teorijose.

„QAnon“ šalininkai susiduria su tikrove, ima suvokti „QAnon“ absurdiškumą, ir tai juos šokiruoja <...>. Jau dabar galima regėti smarkų skilimą tarp asmenų, kurie atsisako toliau tikėti šia sąmokslo teorija ir palieka „QAnon“, tarp jų ir garsūs sąmokslo teoretikai, tokie kaip Alexas Jonesas, dabar teigiantis, esą „QAnon“ buvo politinės kairės planas suskaldyti Respublikonų partiją“, – sako A. Buiko.

Jo teigimu, D.Trumpą palaikančiųjų yra mažuma, jai būtų galima priskirti ir tikinčiuosius, kad J. Bideno išrinkimas buvo „strateginio plano“ dalis. Gali būti, kad tai tiesiog pokštininkai, neatmeta A. Buiko.

Pašnekovo manymu, pati sąmokslo teorija išnyks, tačiau kelio atgal nėra: jos idėjos, paskiri elementai išliks ir bus panaudoti kitose sąmokslo teorijose.

„Kai kurie jos elementai, tokie kaip tikėjimas visuotinio pedofilų ir satanistų klano egzistavimu, niekur nedings. Gali būti, kad pats D. Trumpas bus inkorporuotas į kitas, po „QAnon“ būsiančias sąmokslo teorijas kaip sąmokslininkas ar sąmokslininkų naudotas naudingas idiotas“, – sakė mokslininkas.

Kaip atsiranda netikros naujienos? LRT FAKTAI dekonstruoja klaidinančią informaciją ir aiškinasi, kodėl ji pasiekė jūsų ekranus. Pastebėjote melagingą žinutę? Rašykite: lrtfaktai@lrt.lt