Pasaulyje

2021.01.22 13:36

Filosofas apie tikrąjį „Putino vilos“ filmo tikslą – Navalnas tampa kankiniu, kuris meta iššūkį Kremliaus valdovui

Deividas Jursevičius, LRT RADIJO laida „Svarbus pokalbis“, LRT.lt2021.01.22 13:36

Rusijos visuomenė dar nėra įaudrinta „revoliuciniams procesams“, sako filosofas Gintautas Mažeikis, ir sulaikyto Aleksejaus Navalno kvietimas protestui artimiausią šeštadienį veikiausiai netaps masišku išėjimu į gatves. Vis dėlto pats A. Navalnas savo kaip pagrindinio šalies opozicionieriaus statuso sugrįžęs į Rusiją nesusilpnino – yra visiškai priešingai, įsitikinęs G. Mažeikis.


Į Rusiją A. Navalnas, galima sakyti, grįžo netuščiomis – savaitės pradžioje pasirodė beveik dviejų valandų trukmės filmas, kuriame pasakojama apie Vladimirui Putinui esą priklausančią rezidenciją prie Juodosios jūros, kurios vertė viršija 1 mlrd. eurų. Tyrimo dokumentuose teigiama, kad tai yra didžiausias privatus namas Rusijos teritorijoje, o visas sklypas yra 39 kartus didesnis už Monako valstybę.

G. Mažeikis sako, kad esminė, netiesioginė filmo žinutė – ne Rusijos prezidento turtai, apie kuriuos kitose publikacijose kalbėta ir anksčiau, tačiau A. Navalno, kaip lygiaverčio varžovo V. Putinui, metamas iššūkis. Filme rodoma prezidentą supanti prabanga, filosofas neabejoja, dažnam žiūrovui Rusijoje, kelia ne priešišką reakciją, tačiau savotišką pasigerėjimą.

„Tai truputį svarbiau negu tie kadrai, kuriuos matome dokumentiniame filme, todėl kad Rusijoje dalis gyventojų, kaip pastebi sociologai, antropologai, filosofai, kaip kad yra šalyse, kur yra teisinis nihilizmas, valdžia ignoruoja teisę ar ją traktuoja tik savo naudai, kur klesti korupcija ir yra oligarchinė valdžia, paprastai nuskriaustieji žmonės žiūri į tai, kas yra valdovas ir kokia jo biografija. Ir jeigu toji biografija yra žmogaus, kilusio iš apačių, turėjusio nelaimingą vaikystę, gyvenusio neturtingai, beteisiškos valstybės piliečiai žiūri į valdovo turtus taip, lyg ir jam tai būtų pasiekiama, susidaro iliuzija, kad kiekvienas neturtėlis galėtų pasistatyti sau dangišką Jeruzalę ar dar kažkokius stebuklingus rūmus.

Tai yra tarsi jo svajonės išsipildymas. Tie Gelendžiko rūmai nebūtinai paveikia sąmonę taip, kad „žiūrėkite, kaip blogai“, ne. Daugelis reakcijų buvo tokių, kad pažiūrėkite – mūsų valdovas taip gražiai gyvena, taip ir turėtų tikri valdovai gyventi, tai juk ir yra gyvenimo siekiamybė. Šitaip paprastai mąsto žmonės, kurie gyvena anapus teisinės valstybės ir nejaučia to pilietinio žeminimo, kuris kasdien su jais Rusijoje vyksta“, – LRT RADIJO laidoje „Svarbus pokalbis“ sakė Vytauto Didžiojo universiteto filosofas prof. Gintautas Mažeikis.

A. Navalno sulaikymai, ankstesni užpuolimai ir galiausiai pasikėsinimas nužudyti kuria kankinišką opozicionieriaus įvaizdį, kuris, pašnekovo manymu, gerokai paveikesnis, nei saugus buvimas nuošalyje ir kritika režimui iš distancijos, kurios A. Navalnas nusprendė nesirinkti.

„Navalno filmo esmė – parodyti, kad aš toks pat stiprus ir galingas, kuris gali mesti iššūkį valdovui. Toks iššūkio metimas ir štai šita kančia, kurią jis patiria persekiojamas, yra antroji Rusijos mitologija. (...) Rusijos valstiečiai karalių turtus garbino ir šiandien dar garbina, bet taip pat garbino ir kankinius, kurie drįsta mesti iššūkį, kurie yra beveik šventieji. Ir Navalnas pretenduoja būtent į antrą statusą – štai jis meta iššūkį, yra toks drąsus ir, svarbiausia, kankinys. Tai, kad jis yra kalėjime, jo populiarumą didina, o ne mažina, jo įtaką padaro žymiai didesnę, nei kad ji būtų sėdint Berlyne“, – kalbėjo filosofas.

„Navalnas daug metų kovoja už mūsų teises. Atėjo mūsų eilė kovoti už jį“, – rašoma užsklandoje filmo pradžioje ir kviečiama sausio 23-ąją, 14 valandą, eiti į centrines savo miesto gatves. Visgi stebėdamas situaciją G. Mažeikis nemano, kad išėjimas bus itin masiškas, tačiau tai nereiškia, kad nėra prasmės skatinti aktyvizmą.

„Rusijos visuomenė nėra įaudrinta revoliuciniams procesams, įaudrinimas trunka ne vieną dieną. Jeigu skrupulingai pažiūrėsime į Baltarusiją, keletą mėnesių prieš rinkimus ten irgi vyko įaudrinimas. Taigi veikiau tą galima įvardyti kaip įaudrinimo žingsnį, tačiau už pusmečio Rusijoje vyks Dūmos rinkimai ir galbūt, sunku pasakyti, dabar yra pats laikas pradėti audrinti“, – kalbėjo „Svarbaus pokalbio“ svečias.

Jo įsitikinimu, protestų nuotaikas Rusijoje neabejotinai veiks įvykiai Baltarusijoje ir čia jau bandytos pasipriešinimo valdžiai taktikos. Netikėtumų, jo teigimu, dar galima laukti ir iš paties A. Navalno.

„Navalno taktika yra kas kurį laiką pateikti pribloškiantį netikėtumą. Jis naudojasi daugelio Vakarų tiriamosios žurnalistikos kompanijų paslaugomis, tokių kaip Nyderlandų ir Britanijos „Bellingcat“, sunku suprasti, kokius slaptus rezervus šiai dienai jis turi“, – sakė G. Mažeikis.

Visas pokalbis su VDU filosofu G. Mažeikiu – LRT RADIJO laidoje „Svarbus pokalbis“.