Pasaulyje

2021.01.22 07:06

Navalno žinia iš izoliatoriaus: „dėl visa ko perspėja“, kad savęs neketina žaloti

atnaujinta 16.20
BNS, LRT.lt2021.01.22 07:06

Suimtas Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas savo šalininkams perdavė naują žinutę iš izoliatoriaus, kurioje pabrėžė, kad neketina sau atimti gyvybės, jaučiasi gerai ir dėkojo už tai, kad žmonės žiūri bei dalinasi jo Antikorupcinio fondo (FBK) filmu apie ištaigią Putino vilą Juodosios jūros pakrantėje.

„Dėl visa ko pareiškiu, kad mano planas nėra pasikabinti ant langų grotų, persirėžti venas ar gerklę su nusmailintu šaukštu. Aš labai atsargiai lipu laiptais. Jie kasdien matuoja mano kraujo spaudimą, lyg kokiam astronautui, todėl staigaus širdies smūgio galimybės nėra. Aš negeriu naminukės ir nedeginu saldainių. Mano psichoemocinė būklė yra visiškai puiki. Žinau, kad prie mano kalėjimo yra daug gerų žmonių ir pagalba arti“, – Navalną cituoja portalas „Meduza“.

„Bloomberg“: Kremlius planuoja Navalną pasodinti į kalėjimą 13 metų

JAV dienraštis „Bloomberg“ skelbia sužinojęs Kremliaus planą, pagal kurį opozicionieriui Aleksejui Navalnui būtų skirta 13 metų laisvės atėmimo bausmė, praneša rusų televizija „Dožd“.

Anot dviejų „Bloomberg“ šaltinių Rusijos prezidento administracijoje, vasario 2 d. vyksiančiame teisme planuojama A. Navalnui skirti 3,5 metų laisvės atėmimo kalėjime bausmę. Vėliau prie šios bausmės būtų pridėta dar 10 metų, paskelbiant nuosprendį byloje dėl apgaulingo pinigų aukojimo jo antikorupciniam fondui FBK.

Kremlius nesitikėjo, kad A. Navalnas po apnuodijimo cheminiu ginklu grįš į Rusiją, tačiau kai jis sekmadienį tai padarė, Rusijos valdžia nusprendė griebtis įkalinimo, nes baiminasi dėl neramumų artėjant Dūmos rinkimams.

A. Navalnas pakvietė savo šalininkus rengti protesto akcijas Rusijos miestuose sausio 23-ąją.

Atnaujinta 15.03

Po Kremliaus kritiko Alekesejaus Navalno įkalinimo Rusijos tarnybos smarkiai sugriežtino savo veiksmus prieš opozicionieriaus bendražygius ir rėmėjus. A. Navalno spaudos atstovė Kira Jarmyš po raginimų rinktis į protestus visą naktį buvo sulaikyta policijos ir penktadienį stojo prieš teismą. Apie tai ji pranešė tviteryje. Jai skirta devynių dienų arešto bausmė.

Sulaikyti ir keli A. Navalno atstovybių regionuose koordinatoriai, be kita ko, Vladivostoke, Krasnodare ir Kalinigrade.

Navalno štabas Vladivostoke pranešė apie koordinatorės sulaikymą

Rusijos opozicionieriaus Aleksejaus Navalno štabas Tolimųjų Rytų mieste Vladivostoke penktadienį pranešė, kad buvo sulaikyta jo koordinatorė Jekaterina Vedernikova.

„Vladivostoke policininkai sulaikė Navalno štabo koordinatorę Jekateriną Vedernikovą“, – sakoma pranešime.

Į policijos nuovadą atvykusi advokatė Polina Sidelnikova naujienų agentūrai „Interfax“ pranešė, kad kurį laiką jai neleista susitikti su savo kliente.

Vėliau advokatei pavyko susitikti su J. Vedernikova, kuri pasakė, kad teisėsaugos pareigūnai ją sulaikė autobuse, įsodino į savo automobilį ir nuvežė į policiją bei atėmė jos telefoną.

„Dar nėra surašyti jokie protokolai, laukiama medžiagos. Planuoja pritaikyti Rusijos Federacijos administracinių pažeidimų kodekso 20 straipsnio 2 dalį (nustatytos susirinkimo, mitingo, demonstracijos, eitynių ar piketo organizavimo, rengimo tvarkos pažeidimas)“, – „Interfax“ sakė P. Sidelnikova.

Vidaus reikalų ministerijos Primorės krašto valdybos spaudos tarnyba pranešimo apie koordinatorės sulaikymą kol kas nekomentuoja.

Sulaikė štabo narius Novosibirske, Kaliningrade

Rusijos pareigūnai sulaikė Aleksejaus Navalno štabo Novosibirske koordinatorių, miesto tarybos narį Sergejų Boiką, tviteryje pranešė opozicionieriaus regioninių štabų koordinatorius Leonidas Volkovas.

Be to, A. Navalno Novosibirsko štabas pranešė, kad buvo sulaikyta S. Boikos padėjėja Jelena Noskovec, apkaltinta administraciniu pažeidimu – nesankcionuotos demonstracijos ir mitingo organizavimu.

Štabo duomenimis, S. Boika buvo sulaikytas pakeliui į Novosibirsko miesto tarybą. Penktadienį ten įvyko deputatų etikos komisijos posėdis dėl mero Anatolijaus Lokotės kreipimosi, kad S. Boika ir kita miesto tarybos narė Chelga Pirogova „kviečia Novosibirsko gyventojus dalyvauti mitinge 2021 metų sausio 23 dieną“.

Po posėdžio policija įspėjo Ch. Pirogovą dėl sausio 23-iosios akcijos.

Naujienų agentūra „Interfax“ neturi teisėsaugos institucijų komentarų dėl šios informacijos.

Anksčiau A. Navalno štabas Novosibirske paskelbė planuojantis šeštadienį surengti eitynes ir mitingą. Merija nurodė negavusi paraiškų dėl masinių akcijų organizavimo šį šeštadienį ir įspėjo, kad dėl šios priežasties bet kokios masinės akcijos bus neteisėtos.

Tuo metu A. Navalno štabo Kaliningrade savanoris Ragnaras Reinas buvo areštuotas dėl raginimų dalyvauti protesto akcijose, socialinėje žiniasklaidoje pranešė opozicionieriaus šalininkai.

„Teisėja nusprendė, kad jį reikia areštuoti trims paroms. Ragnaras paskelbė bado streiką“, – sakoma štabo pranešime. Teisėsaugos institucijų komentarų „Interfax“ neturi.

A. Navalno štabas pažymėjo, kad policija ir mokyklų bei koledžų vadovai socialiniuose tinkluose perspėja studijuojančiuosius dėl administracinės atsakomybės ir galimo įrašymo į vidaus reikalų profilaktinę įskaitą už dalyvavimą nesankcionuotose akcijose.

Raginimai šeštadienį išeiti į gatves

Kiek anksčiau A. Navalno štabas Tolimųjų Rytų mieste Vladivostoke pranešė, kad buvo sulaikyta jo koordinatorė Jekaterina Vedernikova.

A. Navalnas buvo sulaikytas sausio 17 dieną Šeremetjevo oro uoste, sugrįžęs į Rusiją iš Vokietijos, kur beveik penkis mėnesius gydėsi po apnuodijimo sovietų sukurta nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“. Opozicionierius kaltina Vladimirą Putiną įsakius Rusijos saugumo tarnyboms jį nunuodyti. Kremlius tai kategoriškai neigia.

Oficialiai teigiama, kad A. Navalnas buvo sulaikytas už tai, kad pažeidė 2014 metais sukčiavimo byloje jam paskirtos lygtinės bausmės sąlygas, pagal kurias jis turėjo dukart per mėnesį atvykti į Rusijos federalinę bausmių vykdymo tarnybą (FSIN).

Pirmadienį per skubos tvarka policijos skyriuje surengtą posėdį teismas leido laikyti A. Navalną suimtą iki vasario 15 dienos. Vėliau jis buvo pervežtas į Maskvos tardymo izoliatorių „Matrosskaja tišina“, kur 14 dienų bus laikomas karantine.

Rusijos prokurorai ketvirtadienį įspėjo A. Navalno šalininkus neraginti dalyvauti protestuose, šio Kremliaus kritiko tyrimui dėl įtariamų prezidento Vladimiro Putino „rūmų“ tapus žiūrimiausiu jo „YouTube“ reportažu.

A. Navalno atstovė Kira Jarmyš išvakarėse sakė, kad dviejų valandų vaizdo įrašas, kuriame pasakojama apie prabangią valdą prie Juodosios jūros, esą priklausančią V. Putinui, nuo jo paskelbimo antradienį buvo peržiūrėtas daugiau kaip 40 mln. kartų.

Su korupcija kovojantis 44 metų A. Navalnas reportažą apie „brangiausius pasaulyje rūmus“ paskelbė kelios dienos po to, kai sugrįžo į Maskvą iš Vokietijos ir iškart buvo areštuotas.

Drauge su reportažu buvo paskelbtas raginimas šį savaitgalį dalyvauti masiniuose protestuose prieš Kremlių.

Po naujausio A. Navalno tyrimo jo šalininkai socialinėje žiniasklaidoje reiškė paramą jam ir skelbė vaizdo įrašus, kuriuose ragina žmones šeštadienį išeiti į gatves.