Pasaulyje

2021.01.21 10:42

„Bloomberg“: Baltijos šalių diplomatai perspėja ES atstovą nevykti į Maskvą – tai pasitarnautų propagandai

LRT.lt2021.01.21 10:42

Vyriausiasis ES įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai Josepas Borrellis turėtų netrukus paskelbti apie savo vizitą į Maskvą vasarį, kur susitiktų su Rusijos užsienio reikalų ministrų Sergejumi Lavrovu. Tačiau trijų Baltijos šalių, Lenkijos ir Rumunijos ambasadoriai jam rekomendavo atšaukti kelionę. Tai rodo diplomatų susitikimo užrašai, kuriuos matė JAV dienraštis „Bloomberg“.

Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos ir Rumunijos ambasadoriai antradienį per ES diplomatų susitikimą perspėjo, kad Rusija gali pasinaudoti vizitu propagandiniais tikslais.

Dauguma kitų ES narių, tarp jų ir Vokietija bei Prancūzija remia J. Borrellio norą vykti į Maskvą, taip asmeniškai perduodant ES žinią apie žmogaus teisių svarbą ir paramą Rusijos pilietinei visuomenei, rodo diplomatų susitikimo užrašai, kuriuos matė „Bloomberg“.

Prieš susitikmą J. Borrellio biuras pranešė Baltijos šalių užsienio reikalų ministerijoms, kad pareigūnas yra nepatenkintas jų viešai išplatintais laiškais tviteryje, kur ES pareigūnas yra raginamas atidėti kelionę.

Tokių veiksmų Baltijos šalys ir Lenkija bei Rumunija ėmėsi po to, kai buvo suimtas į Rusiją grįžęs Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas. Toje pačioje nuovadoje, kur yra kalinamas, surengtas teismas jį sulaikė 30 dienų iki kito teismo posėdžio.

Lietuvos užsienio reikalų ministras G. Landsbergis paragino ES įvesti sankcijas už A. Navalno suėmimą ir „teismą“ atsakingiems pareigūnams. Tačiau Briuselis į kvietimus nereagavo.