Pasaulyje

2016.04.05 17:05

Kalnų Karabachas skelbia paliaubas

BNS, 15min.lt 2016.04.05 17:05

Kalnų Karabacho separatistinės respublikos atstovai pareiškė, kad po kautynių, regione liepsnojusių nuo penktadienio vakaro, skelbiamos paliaubos, praneša „Reuters“. Nors Azerbaidžano užsienio reikalų ministerija dar skelbė nieko nežinanti apie susitarimą, žinią netrukus patvirtino šalies Gynybos ministerija.

„Mums buvo įsakyta nutraukti ugnį“, – pareiškė Kalnų Karabacho gynybos ministerijos pareigūnas.

Kalnų Karabacho pajėgos skelbia, kad joms pavyko atsikovoti visą teritoriją, kurią prieš tai buvo užėmę azerai. Esą ties kontaktine linija antradienio popietę vyrauja ramybė.

Vis dėlto netrukus po to, kai Kalnų Karabacho pajėgos paskelbė apie paliaubas, kurios esą jau galioja nuo vidurdienio vietos laiku, Azerbaidžano užsienio reikalų ministerija paskelbė apie tokį susitarimą nieko negirdėjusi.

Tačiau susitarimą dėl paliaubų patvirtino Azerbaidžano gynybos ministerija. Tuo metu Armėnijos gynybos ministerija paskelbė, kad ugnis buvo nutraukta jau 12 val. vietos laiku, ir taip pat patvirtino apie ruošimąsi pilnavertėms paliauboms.

R. T. Erdoganas: regionas vėl taps pavaldus Baku

Susirėmimai separatistiniame Kalnų Karabacho regione tarp Azerbaidžano ir armėnų pajėgų pirmadienį nusinešė bent 13 žmonių gyvybių, o Turkijos veiksmai dar labiau pakurstė įtampą po didžiausio smurto protrūkio ginčijamoje teritorijoje per kelis pastaruosius dešimtmečius.

Rusija ir Vakarų šalys ragino nutraukti kautynes, bet Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas, tvirtas Azerbaidžano sąjungininkas, teigė, kad armėnų kontroliuojamas regionas vieną dieną vėl taps pavaldus Baku.

Naujienų agentūra AFP, remdamasi oficialiais pareiškimais, nurodė, kad per susirėmimus, vykstančius nuo penktadienio vakaro Kaukazo regione, jau žuvo bent 64 žmonės. 

Armėnijos gynybos ministerija nurodė, kad penki armėnų „savanoriai“ žuvo jų autobusui patekus į apšaudymą. Azerbaidžano gynybos ministerija paskelbė, kad per pastarąsias dvi dienas žuvo 16 jos karių.

Azerbaidžanas buvo paskelbęs vienašališkas paliaubas

Baku paskelbė, kad vien tik antradienio naktį žuvo trys Azerbaidžano kariai, kai armėnų pajėgos apšaudė jų pozicijas iš minosvaidžių ir granatsvaidžių.

Baku tvirtino, kad jo pajėgos užėmė kelias strategiškai svarbias aukštumas Karabache, kurį tarptautinė bendruomenė pripažįsta Azerbaižano dalimi. Puolimas buvo bene pirmasis fronto linijos pasikeitimas po netvirtų paliaubų, užbaigusių karą tame regione 1994 metais.

Azerbaidžanas buvo paskelbęs vienašališkas paliaubas, kurios vis dėlto neužkirto kelio tolesniems kovos veiksmams.

Armėnų iššautas sviedinys nukrito Irano teritorijoje

Tuo metu pranešama, kad vienas armėnų pajėgų sviedinys nukrito kaimyninio Irano teritorijoje, bet žmonės per tą incidentą nenukentėjo, pranešė iraniečių naujienų agentūra „Fars“.

„Vykstant susirėmimams tarp Armėnijos ir Azerbaidžano, vienas sviedinys nukrito sode prie namo Kodos-Afarino regione, padarydamas žalos, bet nesužeisdamas žmonių“, – „Fars“ citavo Irano Vakarų Azerbaidžano regiono gubernatoriaus pavaduotoją Saidą Shabestari, kalbėjusį apie pirmadienį įvykusį incidentą.

„Sviedinys buvo iššautas armėnų pajėgų“, – pridūrė jis

Irano žiniasklaida paskelbė, kad trys kiti sviediniai nukrito šalies teritorijoje šeštadienį, bet kol kas jokių pranešimų apie nukentėjusius žmones nebuvo.

Teheranas palaiko santykius tiek su Azerbaidžanu, kuriame gyventojų daugumą taip pat sudaro šiitai, tiek su Armėnija. Irane gyvena daugiau negu 10 mln. azeriškai kalbančių gyventojų, taip pat beveik 10 tūkst. krikščionių armėnų.