Pasaulyje

2021.01.21 04:22

„Švęsdamas Ameriką“ Bidenas perspėja dėl istorinio iššūkio: nėra nieko, ko mes negalėtume padaryti kartu

LRT.lt2021.01.21 04:22

JAV prezidento Joe Bideno ir viceprezidentės Kamalos Harris inauguraciją trečiadienio vakarą užbaigė šventinis koncertas „Švenčiant Ameriką“. Kreipdamasis į amerikiečius Joe Bidenas sakė, kad dabar JAV laukia istorinis iššūkis, tačiau jis yra optimistas – kartu šalis gali įveikti viską.

„Stovėjimas čia, prie šių žodžių (iškalto užrašo: „Šioje šventovėje, kaip ir širdyse žmonių, dėl kurių jis išgelbėjo sąjungą, Abrahamo Lincolno atminimas yra įamžintas amžiams“) verčia jaustis kukliai. Kukliai verčiate jaustis jūs, Amerikos žmonės. Kaip jau sakiau šiandien, mes žinome, kad demokratija yra labai brangi, nes ji išliko. Ji išliko dėl jūsų. Todėl Jill ir aš norėjome užtikrinti, kad inauguracijoje svarbiausi būtume ne mes, o jūs, Amerikos žmonės. Tai didi tauta, mes geri žmonės. Prieš mus plytinčių iššūkių įveikimas reikalauja sunkiausio demokratijoje dalyko – vienybės.

Reikalauja mus suartėti, ir siekti bendros meilės, kuri mus, kaip amerikiečius, apibrėžia. Galimybių, orumo ir pagarbos. Susivienyti prieš bendrus priešus: neapykantą, smurtą, ligas ir beviltuškumą.

JAV istorija priklauso ne nuo vieno, ne nuo kelių, bet nuo mūsų visų. Mes, žmonės (tai JAV Konstituciją pradedantys žodžiai).

Tai mūsų laukianti užduotis, vienintelis kelias įveikti tamsą.

Istorijoje buvo momentų, kai iš mūsų, amerikiečių, buvo reikalaujama dar daugiau. Mes tai matėme per pilietinį karą, dr. Kingui siekiant svajonės ant šių laiptų. Ir dabar esame tokiame momente. Pandemija, ekonominė krizė, rasinis neteisingumas, klimato krizė ir grėsmės pačiai mūsų demokratijai. Klausimas, ar mes tam pasirengę. Ar mes pasitiksime savo likimą, kaip mūsų protėviai padarė.

Tikiu, kad privalome. Tikiu, kad pasitiksime. Priežastis esate jūs, Amerikos žmonės. Niekada apie Ameriką nemaniau optimistiškiau, nei šiandien. Nėra nieko, ko mes negalėtume padaryti, jei darysime tai kartu. Tai šiandien ir pamatysite – paprastų amerikiečių istorijas, kurie daro nepaprastus dalykus. Taip mes švęsime Ameriką, pagerbsime ir atstovausime Ameriką mūsų laikais ir mūsų administracijoje. Ameriką, pastatytą iš padorumo ir orumo, iš meilės ir gijimo, iš didybės ir gerumo, iš galimybių.

Tai mus vedanti ir įkvepianti istorija, jungianti mus šiandien ir visados. Ačiū už šią garbę. Aš jums atiduosiu viską. Telaimina Dievas Ameriką, tesaugo Dievas mūsų karius“, – sakė J. Bidenas.

Tuo tarpu JAV pirmoji ponia Jill Biden tviteryje pasidalino vaizdo įrašu, kuriame užfiksuotas pirmosios poros atvykimas į Baltuosius Rūmus

K. Harris priminė moterų teisių judėjimą

K. Harris savo kalboje pažymėjo, kad jai didelė garbė tapti viceprezende.

„Šis momentas daugeliu būdų atspindi mūsų, kaip tautos, charakterį. Jis rodo, kas mes esame. Mes ne tik svajojame, mes veikiame. Mes matome, kas įvyko, ir kas gali įvykti. Mes taikomės į mėnulį ir iškeliame jame savo vėliavą. Mes drąsūs, bebaimiai ir ambicingi. Mes neišsigandę ir tikime, kad įveiksime, kad atsistosime.

Tai Amerikos siekiamybė. Pilietinio karo įkarštyje Abrahamas Lincolnas pamatė geresnę ateitį ir ją pastatė (...). Pilietinių teisių judėjimo metu dr. Kingas kovojo už rasinį teisingumą ir ekonominį teisingumą.

Amerikos įkvėpimas skatino šios šalies moteris reikalauti lygių teisių, o įstatymų autorius – užrašyti teises, kurios retai kada buvo užrašytos anksčiau.

Didingam ekspertimentui reikia didelio ryžto. Valios dirbti ir išminties perdirbti, permąstyto, tobulinti. Toks pat ryžtas įgyvendinamas Amerikoje šiandien. Aš tai matau mokslininkuose, kurie keičia ateitį, tėvuose, kurie rūpinasi būsimomis kartomis, inovatoriuose, mokytojuose, visuose visur, kurie kuria geresnį gyvenimą sau, savo šeimoms ir bendruomenėms.

Tai irgi Amerikos siekiamybė. Prezidentas Bidenas kvietė mus to siekti. Būti drąsiems žvelgti toliau nei krizė, daryti tai, kas sunku. Daryti tai, kas gera. Susivienyti. Tikėti savimi, mūsų šalimi ir tuo, ką galime padaryti kartu. Ačiū, telaimina Dievas Ameriką“, – sakė K. Harris.

Koncerte, kurį veda aktorius Tomas Hanksas, numerius atlieka muzikantai Bruce`as Springsteeenas, Justinas Timberlake`as, „Foo FIghters“, Johnas Legendas, Jon Bon Jovis, Demi Lovato, Ant Clemensas, Lin Manuel Miranda ir kiti. Dėl pandemijos koncertas nerengiamas vienoje scenoje, o atlikėjai kūrinius atlieka iš „ikoninių JAV vietovių“.