Pasaulyje

2021.01.20 19:23

Nausėda sveikina naująjį JAV prezidentą Bideną: Lietuva bendradarbiaus kaip artima draugė ir sąjungininkė

pasveikino ir kiti pasaulio lyderiai, atnaujinta 21.35
LRT.lt, ELTA, BNS2021.01.20 19:23

Trečiadienį prisiekė 46-asis JAV prezidentas Joe Bidenas ir viceprezidentė Kamala Harris. Savo inauguracijos kalboje J. Bidenas pabrėžė, kad bus visos šalies ir žmonių prezidentas. Sveikinimais naujajai administracijai pasidalino Lietuvos prezidentas G. Nausėda ir kiti šalių vadovai bei lyderiai.

„Noriu suvienyti Ameriką. Susitelkti kovai prieš pyktį, neapykantą, smurtą ir neviltį. Susitelkę kartu galime nuveikti daug dalykų, galime sukurti geras darbo vietas ir įveikti mirtiną virusą. Galime atkurti viduriniąją klasę ir JAV paversti galia, į kurią gali įsiremti kiti“, – savo inauguracijos kalboje tikino J. Bidenas.

G. Nausėda pasveikino naująjį Baltųjų rūmų vadovą bei nurodė, kad Lietuva ir toliau bus JAV sąjungininkė.

„Lietuva yra pasiryžusi bendradarbiauti kaip artima draugė ir sąjungininkė, stiprindami nepakeičiamą transatlantinį ryšį“, – rašė G. Nausėda.

„Mes branginame indėlį į Baltijos regiono saugumą ir tikimės stiprinti dvišalius ryšius“, – nurodė prezidentas.

Atnaujinta 20.55

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas taip pat pasveikino inauguruotus J. Bideną ir K. Harris su sugrįžimu į Paryžiaus klimato sutartį.

„Mes esame kartu. Būsime tvirtesni, kovodami prieš šių dienų negandas. Stipresni pastatyti savo ateitį. Stipresnį apsaugant mūsų planetą. Sveiki sugrįžę į Paryžiaus klimato sutartį“, – soc. tinkle „Twitter“ parašė E. Macronas.

Atnaujinta 20.46

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles`is Michelis naujajai administracijai palinkėjo sėkmės vienijant JAV gyventojus ir nugalint pandemiją.

Atnaujinta 20.40

Popiežius Pranciškus trečiadienį paragino naująjį JAV prezidentą skatinti pasaulyje „susitaikymą ir taiką“.

„Tuo metu, kai mūsų žmogiškoji šeimos patiriamos pragaištingos krizės reikalauja toliaregiško ir vieningo atsako, meldžiuosi, kad jūsų sprendimai būtų kreipiami rūpesčio kurti visuomenę, pažymėtą tikro teisingumo ir laisvės“, – sakoma pontifiko pranešime.

J. Bidenas yra tik antrasis JAV prezidentu tapęs katalikas po Johno F. Kennedy.

Atnaujinta 20.25

J. Bideną pasveikino ir Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen.

„Europa pasiruošusi naujai pradžiai“, – rašė EK pirmininkė.

Sveikinimu pasidalino ir Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas. Jis nurodė laukiantis, kada galės dirbti su naująja administracija.

„Amerikos lyderystė yra gyvybiškai svarbi mums visiems svarbiais klausimais, pradedant klimato kaita ir baigiant COVID“, – pabrėžė jis.

Sveikinimus J. Bidenui ir K. Harris nusiuntė ir Izraelis. Vyriausybės vadovas Benjaminas Netanyahu pasveikino naująją vadovybę Vašingtone vaizdo įraše. Jis paragino J. Bideną „stiprinti“ aljansą tarp Izraelio ir JAV. Jis džiaugiasi, jog galės bendradarbiauti su J. Bidenu, „kad stiprintų aljansą tarp JAV ir Izraelio, toliau plėstų taiką tarp Izraelio ir arabų šalių ir spręstų naujus iššūkius, pirmiausiai – Irano keliamos grėsmės“, – kalbėjo B. Netanyahu.

J. Bideno inauguracijoje buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas nedalyvavo. Jis prieš ceremoniją paliko Baltuosius rūmus ir išskrido į Floridą.

Airijos premjeras Bideną pavadino draugu

„Šiandien tikras Airijos draugas @JoeBiden tapo 46-uoju JAV prezidentu“, – tviteryje parašė ministras pirmininkas Michealas Martinas.

„Tai istorijos ir vilties diena, ir aš tikiuosi užmegzti vis glaudesnius ryšius tarp mūsų dviejų puikių šalių“, – pridūrė jis.

Trudeau: mūsų šalys yra daugiau nei kaimynės

„Mūsų dvi šalys yra daugiau nei kaimynės – esame artimi draugai, partneriai ir sąjungininkai“, – sakė ministras pirmininkas Justinas Trudeau, pažadėjęs Kanados bendradarbiavimą kovojant su koronaviruso pandemija, su klimato kaita ir siekiant tvaraus ekonomikos atsigavimo.

Pasveikino ir Indijos ministras pirmininkas

Indijos ministras pirmininkas Narendra Modi tviteryje parašė: „Nuoširdžiausiai sveikinu @JoeBiden jam pradėjus eiti Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento pareigas. Tikiuosi bendradarbiauti su juo stiprinant Indijos ir JAV strateginę partnerystę.“

Iranas sveikino „tirono“ D. Trumpo pasitraukimą

Prezidentas Hassanas Rouhani pasveikino „tirono“ D. Trumpo pasitraukimą. Teheranas ne kartą ragino Vašingtoną atšaukti sankcijas, įvestas dėl jo branduolinių ambicijų.

„Tikimės, kad (J. Bideno administracija) grįš prie teisės ir įsipareigojimų, ir bandys per ateinančius ketverius metus, jei galės, pašalinti pastarųjų ketverių metų dėmes“, – sakė H. Rouhani.

J. Bideno administracija nori, kad Jungtinės Valstijos grįžtų į svarbų Irano branduolinį susitarimą, iš kurio D. Trumpas pasitraukė, bet pabrėžia, kad Teheranas turėtų įsipareigoti griežtai laikytis sutarties sąlygų.

NATO išskyrė saugumo ryšį

„Šiaurės Amerikos ir Europos ryšys yra mūsų saugumo pagrindas, o stipri NATO yra naudinga tiek Šiaurės Amerikai, tiek Europai“, – sakė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

„NATO sąjungininkai turi drauge spręsti saugumo pasekmes dėl Kinijos iškilimo, terorizmo grėsmės, taip pat ir Afganistane bei Irake, ir atkaklesnės Rusijos“, – pridūrė jis.

Kremlius tikisi „konstruktyvesnio“ požiūrio į derybas dėl ginkluotės kontrolės

Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas sakė, kad Rusija sieks „gerų santykių su Jungtinėmis Valstijomis“, o Užsienio reikalų ministerijos pranešime sakoma, kad ji tikisi „konstruktyvesnio“ požiūrio į artėjančias derybas dėl ginkluotės kontrolės.

JAV ir Rusija netrukus po J. Bideno prisaikdinimo ketina aptarti naujosios Strateginės ginkluotės mažinimo (START) sutarties pratęsimą.

2010 metais sudaryta naujoji START sutartis riboja Rusijos ir JAV branduolinius arsenalus ir turi liautis galioti vasario 5 dieną. Tai yra paskutinis tebegaliojantis branduolinių arsenalų ribojimo paktas tarp abiejų šalių.