Pasaulyje

2016.04.05 20:02

Islandijos premjeras traukiasi iš pareigų dėl „Panama Papers“ skandalo

BNS, ELTA 2016.04.05 20:02

Islandijos ministras pirmininkas Sigmunduras Davidas Gunnlaugssonas antradienį nutarė atsistatydinti, kaistant aistroms dėl „Panama Papers“ skandalo, praneša naujienų agentūra AFP. Kalbama, kad premjeras galėjo nuslėpti milijonų dolerių investicijas.

Islandijos ministras pirmininkas Sigmunduras Davidas Gunnlaugssonas anksčiau antradienį pareiškė, kad paleis parlamentą ir reikalaus naujų rinkimų, jei nesulauks koalicijos partnerės Nepriklausomybės partijos palaikymo pasilikti poste, informuoja „Reuters“.

Premjeras sulaukė spaudimo atsistatydinti, kai nutekinti Panamos teisinių paslaugų firmos „Mossack Fonseca“ dokumentai parodė, kad vienas iš firmos klientų buvo ir Islandijos premjeras S. D. Gunlaugsonas. Juose teigiama, kad premjeras su žmona, firmos „Mossack Fonseca“ padedami, 2007 m. Britanijos Mergelių salose įsigijo lengvatinio apmokestinimo bendrovę „Wintris“, o į parlamentą 2009 metais išrinktas S. D. Gunlaugsonas apie tai nepranešė bei po aštuonių mėnesių 50 proc. bendrovės pardavė savo žmonai už vieną dolerį.

S. D. Gunlaugsonas visą rytą diskutavo su finansų ministru ir Nepriklausomybės partijos lyderiu Bjarniu Benediktssonu: „Kalbėjome su Nepriklausomybės partijos lyderiu, kad, jei partijos nariai nepalaikys vyriausybės... aš paleisiu parlamentą ir, kuo įmanoma greičiau, sušauksiu naujus rinkimus“, – savo „Facebook“ paskyroje rašė premjeras S. D. Gunlaugsonas.

Pirmadienį opozicija pareiškė pasiūlymą pareikšti nepasitikėjimą ministru pirmininku, o tūkstančiai protestuotojų susirinko prie parlamento, norėdami pareikšti augantį pasipiktinimą.

Protestavo tūkstančiai žmonių

Didžiulė minia pirmadienio vakarą užplūdo aikštę prie parlamento Reikjavike, reikalaudami, kad vyriausybės vadovas Sigmunduras Davidas Gunnlaugssonas atsistatydintų.

2009 metų pabaigoje S. D. Gunnlaugssonas pardavė jam priklausančias 50 proc. tos įmonės akcijų savo žmonai Annai Sigurlaug už simbolinę 1 JAV dolerio sumą. Tačiau kai jis buvo pirmąkart išrinktas į parlamentą 2009-ųjų balandį kaip centro dešiniosios Pažangos partijos narys, S. D. Gunnlaugssonas savo turto deklaracijoje nepaminėjo turintis tos bendrovės akcijų.

Miniai susirinkus prie parlamento, premjeras sakė visuomeniniam transliuotojui RUV apgailestaujantis, kad tos informacijos neatskleidė anksčiau. Ši tema tebėra itin opi Islandijoje, smarkiai nukentėjusioje nuo šio amžiaus pradžioje vykdytų neskaidrių sandorių, kai aukšto rango bankininkai naudodavo priedangos bendroves mokesčių rojuose, kad nuslėptų savo machinacijas su rizikingais finansiniais produktais.

Policija nurodė, kad pirmadienio vakarą susirinkusių demonstrantų buvo daugiau negu per 2009 metų protestus, nuvertusius dešiniosios pakraipos vyriausybę, kaltintą dėl Islandijos bankų griūties 2008-aisiais. Didieji Islandijos bankai žlugo 2008 metų spalį, skolindami daugiau negu leido jų galimybės, finansuodami ambicingas investicijas užsienyje.

Prieš bankrotą jų skolų bendra suma buvo daugiau negu 10 kartų didesnė už Islandijos bendrąjį vidaus produktą (BVP). Tas žlugimas atvedė prie precedento neturinčios finansų krizės, gilios recesijos, o Islandijai teko prašyti finansinio gelbėjimo paketo iš Tarptautinio valiutos fondo. S. D. Gunnlaugssonas, buvęs žurnalistas, tvirtina, kad jis niekada nesusigundė perkelti savo pinigų į ofšorines sąskaitas, nors finansinė padėtis šalyje buvo itin nestabili, ir kad jo žmona visus mokesčius mokėdavo Islandijoje.

„Ji nesinaudojo mokesčių rojais, o jūs negalite sakyti, kad jos bendrovė yra ofšorinė įmonė“, – S. D. Gunnlaugssonas rašė savo tinklalapyje. 2013 metais premjeru išrinktas 41-erių S. D. Gunnlaugssonas buvo laikomas sveikintinu nauju veidu, pakeitusiu politikos senąją gvardiją, kaltintą pro pirštus žiūrėjus į bankų beatodairiškas investicijas.

Jo žmonos, kuri yra savo vyro vienmetė, tėvas yra verslininkas, susikrovęs kapitalą iš vienintelės Islandijoje japonų automobilių gamintojų „Toyota“ atstovybės.