Pasaulyje

2016.04.05 11:17

Po D. Trumpo kritikos NATO – B. Obamos gynyba

BNS 2016.04.05 11:17

JAV prezidentas Barackas Obama pirmadienį gynė NATO, sakydamas, kad ši organizacija yra Amerikos ir Europos saugumo „ramstis“, atsakydamas į Baltuosius rūmus siekiančio užimti respublikonų kandidato Donaldo Trumpo neseniai išdėstytą nuomonę, kad karinis aljansas atgyveno savo amžių.

„NATO tebėra ramstis, kertinis akmuo“ JAV ir Europos gynybos politikoje, B. Obama sakė baigiantis susitikimui Ovaliniame kabinete su NATO generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltenbergu.

Nors D. Trumpo prezidentas neminėjo, B. Obama pabrėžė, kad NATO atlieka itin svarbų vaidmenį daugelyje pasaulio regionų, sakydamas, kad Aljansas buvo „nepaprastas partneris“ Afganistane, taip pat Vakarų šalių pastangose stabilizuoti padėtį Irake ir Libijoje bei spręsti Europos pabėgėlių krizę. „Toliau išliekame vieningi, palaikydami Ukrainą“, – pridūrė jis, turėdamas omenyje konfliktą Ukrainos rytuose, dėl kurio Kijevas ir Vakarų šalys kaltina Rusiją, ginkluojančią separatistų pajėgas ir siunčiančią ten savo karius.

D. Trumpas, respublikonų prezidentinės kampanijos favoritas, per pastarąsias 10 dienų ne kartą peikė NATO, sakydamas, kad ši „atgyvenusi“ organizacija neproporcingai finansuojama Jungtinių Valstijų. Paklaustas apie D. Trumpo komentarus, J. Stoltenbergas sakė nenorintis įsitraukti į JAV priešrinkiminius debatus, bet pažymėjo, kad NATO „kaip visada yra svarbi tiek Jungtinėms Valstijoms, tiek Europai“.

Paklaustas, ar J. Stoltenbergo vizito laikas buvo specialiai parinktas, Baltųjų rūmų atstovas spaudai Joshas Earnestas pareiškė, kad ši viešnagė buvo „suplanuota gerokai anksčiau prieš (nuskambant) pono Trumpo neapgalvotiems komentarams“.

Tuo tarpu D. Trumpo komentarai apie NATO atitinka Rusijos doktriną, sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Manau, kad tokie pasisakymai apie NATO labai nudžiugins Rusiją, be abejo, nes visiškai atitinka jų doktriną ir požiūrį, kad NATO atgyvenęs ir laikas išsiskirstyti“, - Žinių radijui antradienį sakė iš vizito JAV neseniai grįžęs L. Linkevičius.

Ministras taip pat pabrėžė, jog ir pats B. Obama, komentuodamas D. Trumpo pasisakymus, sakė, kad jis turi „labai mažai supratimo apie užsienio politiką“.

„Amerika daug moka, yra stipri ekonomika, viena didžiausių ir stipriausių pasaulio valstybių, tai suprantama. Bet taip teigti kategoriškai, kad visi kiti nieko nedaro, tai, švelniai tariant, yra netiesa“, - į D. Trumpo išsakytus priekaištus NATO valstybėms reagavo L. Linkevičius.