Pasaulyje

2021.01.21 20:00

Ar Rusijai rūpėtų sankcijos dėl Navalno: anksčiau kalėjimų prižiūrėtojai jų bijojo, bet ES stinga noro

Alexandra Brzozowski, EurActiv, LRT.lt2021.01.21 20:00

Neseniai ES priimto „Magnickio“ stiliaus įstatymo, leidžiančio 27 narių blokui įvesti sankcijas už žmogaus teisių pažeidimus, veikimas netrukus gali būti išbandytas praktiškas, mat Europoje vis dažniau pasigirsta raginimų pritaikyti Rusijai naujas baudžiamąsias priemones dėl opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno sulaikymo.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „EurActiv“ originalus kūrinys.

44 metų Rusijos prezidento Vladimiro Putino kritikas buvo sulaikytas Maskvos Šeremetjevo oro uoste sekmadienį (sausio 17 d.), netrukus po to, kai grįžo į gimtinę iš Vokietijos, kur gydėsi dėl apsinuodijimo „Novičiok“ tipo nervus paralyžiuojančia medžiaga.

Į areštinę nuvežta ir dešimtys jo šalininkų, susirinkusių kitame oro uoste, kuriame pagal pirminį planą turėjo leistis paskutinę akimirką į Šeremetjevą nukreiptas A. Navalno lėktuvas.

Paskubomis Maskvos priemiesčio Chimkų policijos nuovadoje surengto teismo sprendimu A. Navalnas liks už grotų 30 dienų, iki vasario 15 d.

Pasmerkimas ir sankcijos?

Vakarų valstybės kol kas jokių atsakomųjų priemonių nesiėmė.

Pernai spalį ES valstybės narės patvirtino dėl A. Navalno apnuodijimo įšaldžiusios šešių Rusijos pareigūnų, įskaitant šalies žvalgybos agentūros FSB vadovą ir aukščiausius V. Putino padėjėjus, turtą ir uždraudusios jiems atvykti į Europos Sąjungą.

„ES atidžiai stebės, kaip klostysis įvykiai šioje srityje, ir atsižvelgs į tai, formuodama savo politiką Rusijos atžvilgiu“, – pirmadienį (sausio 18 d.) Europos Sąjungos vardu sakė ES vyriausiasis diplomatas Josepas Borrellis, atkartodamas Europos Komisijos pirmininkės Ursulos von der Leyen ir Europos Vadovų Tarybos pirmininko Charles`io Michelio raginimus.

Nei vienas, nei kitas tiesiogiai nesvarstė galimybės taikyti papildomas sankcijas V. Putino Vyriausybei, todėl šiuo klausimu teks apsispręsti valstybėms narėms.

Pirmadienį Europos Komisijos atstovas spaudai neatmetė tokios įvykių eigos. „Tarp valstybių narių vyksta diskusijos apie tai, kokie būtų geriausi ir efektyviausi šio labai sudėtingo klausimo sprendimo būdai“, –sakė jis žurnalistams.

Šie komentarai pasirodė po to, kai Rusijos kaimynės Baltijos šalys Lietuva, Latvija ir Estija pirmadienį Europos reikalų ministrų susitikime paragino kitas ES nares išplėsti dėl A. Navalno apnuodijimo spalio mėnesį Rusijai įvestas baudžiamąsias priemones.

„Lietuva visų trijų Baltijos valstybių vardu iškėlė pasiūlymą svarstyti galimas sankcijas dėl A. Navalno sulaikymo ir vadinamojo teismo, kuris šiuo metu vyksta, – sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis. – Mes esame Rusijos realistai, gyvenantys pasienyje. Todėl dabar kai kurios ES sostinės gali būti, kad atsibus iš optimizmo ir grįš arčiau realizmo.”

Tuo pačiu metu Europos Parlamento užsienio reikalų komiteto nariai taip pat paragino valstybes nares „sustiprinti sankcijas, taikomas Rusijos pareigūnams, dalyvavusiems apnuodijant A. Navalną, ir išplėsti jų taikymo sritį“.

„Šiame kontekste primename, kad nuo 2020 m. gruodžio ES turi Visuotinio sankcijų už žmogaus teisių pažeidimus režimo priemonę, vadinamąjį Europos „Magnickio įstatymą“, ir nedvejodama prireikus ja pasinaudos“, – sakė jie.

Naujasis ES sankcijų režimas leidžia sąjungai taikyti sankcijas asmenims ir organizacijoms, atsakingoms už žmogaus teisių pažeidimus bet kurioje pasaulio vietoje.

Sankcijos galėtų būti taikomos už tokius veiksmus kaip genocidas, nusikaltimai žmogiškumui, neteisminiai mirties nuosprendžiai ir savavališki sulaikymai. Už kitus pažeidimus būtų galima nubausti, jei būtų nustatyta, kad jie yra „plačiai paplitę, sistemingi ar kitaip keliantys didelį susirūpinimą“, – tuomet sakė ES.

Originalus „Magnickio įstatymas“, įtvirtinantis sankcijas Rusijos pareigūnams, atsakingiems už Rusijos advokato Sergejaus Magnickio, kuriam Maskvos kalėjime nebuvo suteikta medicininė pagalba, mirtį, buvo priimtas 2012 m. JAV, valdant tuomečiam prezidentui Barackui Obamai.

Tačiau Magnickio pavardės naudojimui, įvardinant ES sankcijų paketą, pasipriešino Graikija, Kipras, Italija ir Vengrijai, kurių vyriausybės palaiko glaudžius ryšius su Rusija ir kurių pastangomis buvo vilkinamas įstatymo priėmimas.

Spaudimas Maskvai

ES lyderiai ketina ketvirtadienį susitikti virtualioje Europos Vadovų Taryboje, kur planuoja aptarti COVID-19 padarinių švelninimo planą ir kur galėtų būti iškeltas taip pat ir A. Navalno klausimas.

ES užsienio reikalų ministrai turėtų susitikti kitą pirmadienį (sausio 25 d.), nes kelios valstybės narės pranešė ketinančios kelti šį klausimą.

„Vertėtų išnagrinėti galimybes, ar sankcijų režimas galėtų būti taikomas A. Navalno atveju“, – EURACTIV sakė ES diplomatas, tačiau pridūrė, kad „nerimaujama, jog kai kurių šalių apetitas taikyti sankcijas Rusijai šiuo metu yra pavojingai menkas“.

„Nėra jokių abejonių, kad tai keičia elgesį, – gruodį EURACTIV sakė Amerikoje gimęs Didžiosios Britanijos finansininkas ir politinis aktyvistas, aktyviai pasisakęs už pirminį įstatymą, Billas Browderis. – Pamenu, teko kalbėtis su Michailu Chodorkovskiu netrukus po to, kai jis išėjo iš kalėjimo. Jis man pasakė, kad kaliniai aiškiai pajuto elgesio su jais pokyčius prieš ir po to, kai buvo priimtas Magnickio įstatymas, nes kalėjimo prižiūrėtojai bijojo pakliūti į Magnickio sąrašą.“

Tačiau jis taip pat prognozavo, kad naujos ES sankcijų tvarkos patvirtinimas „buvo tik 50 proc. pergalės, o kiti 50 proc. bus sutarti, kad ES šį įstatymą pritaikytų“.

Vakarų šalys dabar turėtų mažiau kalbėti, o daugiau veikti, pirmadienį „Reuters“ sakė Kremliaus kritikas ir buvęs oligarchas Michailas Chodorkovskis ir pridūrė, kad tai – vienintelis būdas paspausti vadovybę Maskvoje.

Šiame interviu M. Chodorkovskis paragino Vakarus taikyti sankcijas Rusijos piliečiams, susijusiems su korupcinių tinklų plėtra visame pasaulyje, o ne dujotiekiui „Nord Stream 2“, kuris Vakaruose vertinamas kaip galimas sankcijų taikinys.

„A. Navalno suėmimas reiškia, jog V. Putino režimas, jo banditų režimas, naudoja totalitarinius metodus, kad darytų spaudimą visuomenei“, – sakė M. Chodorkovskis, pavadinęs Rusijos prezidentą „senstančiu autokratu“.

„V. Putinas jaučia, jog turi parodyti, kad jis yra svarbiausias bandoje, – sakė jis. – Arba šie žmonės manys, kad jis nebėra stipriausias patinas.“

M. Chodorkovskis išreiškė viltį, kad A. Navalnas bus paleistas, tačiau teigė, kad opozicijos lyderis greičiausiai susidurs su vis didėjančiu Rusijos valdžios spaudimu.

„Jam gali būti skirta 10 metų (kalėjimo) – tai yra tai, ką mes galime išvysti šiame etape, – sakė jis. – Daug kas priklausys nuo to, kaip reaguos Rusijos visuomenė.“

Populiariausi